Через отруєння рибою з «ціанідних» річок у Румунії уже госпіталізовано близько тридцяти осіб. Жителі прибережних населених пунктів, незважаючи на попередження властей, харчувалися зібраною мертвою рибою, а подеколи навіть і продавали її, повідомило АП. Тисячі мертвої риби наразі вкрили береги річки Сирет, в яку 17 січня стався витік небезпечних хімічних речовин із резервуарів румунського підприємства Мехаdet SA. Тоді з міста Фатпичень, що на північному заході Румунії, була забруднена річка Великий Сомеш, після чого отруєна вода потрапила до ріки Сирет, яка є однією з приток Дунаю. Поки що невідомо, скільки саме потрапило отруйних речовин в річки, проте, за твердженнями природоохоронних організацій, рівень у воді лише ціанідів перевищує допустиму норму в 128 разів.
За повідомленням Посольства України в Румунії, відповідними органами сусідньої з нами країни наразі відкрито кримінальну справу щодо визначення винних у виникненні аварії. За повідомленням же АП, підприємство Mexadet оштрафували поки що лише на $800.
Між тим забруднення річкових вод у Румунії трапляється далеко не вперше. Для самого Дунаю катастрофа є вже чи не четвертою за два роки, якщо згадати про витік нафти внаслідок повітряних ударів НАТО по югославських об’єктах. Що ж до Румунії, то тут майже рік тому, 30 січня, внаслідок аварії на золотовидобувному підприємстві «Аурул» поблизу міста Байя-Маре промислові води потрапили в одну з водойм, а потому — в річку Тиса ( наслiдки катастрофи — на фото) . 100 тис. кубометрів забруднених цiанідами вод досягли української частини Дунаю майже через місяць. Тоді катастрофу на Дунаї назвали другим Чорнобилем. Приблизно через півроку у кінці липня в результаті аварії на трубопроводі станції очистки води шахти Герза величезний об’єм забрудненої марганцем та міддю води потрапив у Тису. Отруйна пляма через два дні досягла української території. Про компенсацію постраждалим країнам у Бухаресті, утім, воліють мовчати.
ДО РЕЧІ
Як повідомили кореспонденту «Дня» в Мінекології, за результатами аналізу проб води, відібраних у ріці Дунай біля міста Ізмаїл учора о шостій ранку, концентрації забруднюючих речовин становили 0,006 міліграма на літр (цiаніди). Збільшення отруйних речовин в українській частині Дунаю, таким чином, не спостерігається. Гранично допустимий рівень концентрації цiанідів в одному літрі води за українськими стандартами — 0,5 міліграма. У той час у секторі аварії в Румунії було зареєстровано вміст цiаніду 1,63 міліграма на літр, що перевищує гранично допустимі норми у 30 разів.