Фрунзенський районний суд Мінська засудив до трьох років позбавлення волі з конфіскацією майна колишнього прем’єр-міністра Білорусі Михайла Чигиря. Згідно з рішенням суду, вирок відстрочено на два роки. Чигиря також на п’ять років позбавили права займати керівні посади. Екс- прем’єра визнали винним в ухилянні від сплати податків під час роботи в московській філії німецького концерну «Гея». Однак, на думку білоруської опозиції, його провина перед владою полягає зовсім в іншому.
Чигир пішов із посади голови уряду після референдуму 24 листопада 1996 року, який змінив конституцію і продовжив строк повноважень президента Лукашенка. Прем’єр заявив, що не згодний із методами підготовки та проведення референдуму, і поїхав до Москви, де працював у концерні «Гея». У 1999 році він повернувся для участі в розпочатій тоді опозицією кампанії альтернативних президентських виборів. Незабаром його арештували, пред’явивши відразу кілька обвинувачень. Мінський міський суд засудив Чигиря до трьох років позбавлення волі умовно. Екс- прем’єр оскаржив рішення у Верховному суді, який ухвалив вердикт відмінити, однак, за деякими епізодами відправив справу Чигиря на дорозслідування. У 2001 році Михайло Чигир взяв участь у передвиборній кампанії спочатку почав збір підписів на підтримку своєї кандидатури, а потім підтримав єдиного кандидата від опозиції Володимира Гончарика.
На судовому процесі, що завершився цього тижня, Михайла Чигиря, крім несплати податків, звинувачували в недбалості в часи головування у «Бєлагропромбанку» до 1994 року. Чигир заплатив одній канадській фірмі $1 млн. за будівництво в Мінську нового офісу банку. Потім він став прем’єром, а нове керівництво банку визначило будівництво непотрібним. Контракт із канадцями було розірвано, однак, згідно з його умовами, гроші не було повернено. У Чигиря зіпсувалися відносини з Лукашенком, і екс- прем’єра тут же звинуватили в марнотратстві та перевищенні службових повноважень. Це обвинувачення фігурувало і на першому процесі у справі Чигиря. Тепер суд відмовився винести по ньому рішення, аргументувавши це закінченням строку давності. А ось за несплату податків екс-прем’єра засудили. Суд постановив, що Чигир повинен виплатити 8,5 млн. білоруських рублів (приблизно $4,5 тис.) — сума включає ніби неоплачені податки, пеню і судові витрати. Сам Чигир стверджує, що за білоруськими законами не повинен був платити податки, оскільки жив за кордоном, а до Мінська приїжджав лише зрідка на вихідні відвідати сім’ю.
У березні цього року за звинуваченням у торгівлі краденими автозапчастинами було засуджено на сім років позбавлення волі сина Михайла Чигиря Олександра. Дружину екс-прем’єра Юлію, яка є також його адвокатом, раніше засудили на вiсiм місяців умовно: під час першого процесу над своїм чоловіком, коли до залу суду не пускали ні пресу, ні родичів обвинуваченого, вона вкусила за мочку вуха одного з міліціонерів, що стояли в «кордоні». Юлії Чигир інкриміновано «непокору законним вимогам міліції» та «нанесення тілесних пошкоджень».
КОМЕНТАР
Алесь СЕМЧАНКА, політичний оглядач тижневика «Згода»:
— Ніякої реальної ваги в білоруській політиці Михайло Чигир сьогодні не має. У 2001 році він не зміг зібрати 100 тисяч підписів, щоб стати офіційним кандидатом. У нього не було підтримки в особі структурованої опозиції — партій, недержавних організацій. Зараз Чигир є рядовим членом Об’єднаної громадянської партії. Йому мстять за його колишні спроби оспорити владу у Олександра Лукашенка. По-людському Чигиря просто жаль, тому що своєю досить принциповою позицією в політиці він зруйнував не тільки своє життя, а й життя своєї сім’ї. Син сидить у в’язниці, а сам Чигир і його дружина, скажiмо, перейшовши дорогу на червоне світло, можуть також опинитися за гратами. Екс-прем’єра тримають на гачку.