Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Енергоефективність по-японськи,

або Система «випередження кращих показників»
3 листопада, 2007 - 00:00

Японія продовжує дивувати світ. Адже хіба може не вражати те, що країна, яка не має власних енергоресурсів, займає другу сходинку у світі з валового внутрішнього продукту і при цьому має найкращі показники ефективності використання енергії. При цьому Країна Сонця, що сходить, не боїться ділитися своїми секретами. Нещодавно в Токіо був проведений семінар з питань енергозбереження для фахівців з країн-членів ГУАМ. Цей захід був організований урядом Японії згідно з домовленостями з секретаріатом ГУАМ (за ініціативи міністерства закордонних справ Японії) при активній допомозі посольства Японії в Україні. У роботі семінару брали участь вісім представників країн-членів ГУАМ (Грузії, України, Азербайджану та Молдови). У програмі семінару було обговорено питання, присвячені реалізації національної політики енергоефективності. У ході семінару були представленні змістовні презентації з боку японської сторони, проведено обговорення можливостей використання досвіду Японії у практиці цих країн.

Учасники семінару відвідали низку підприємств: металургійний завод «Ніппон стіл Кіміцу», Центр енергозбереження Японії, Спілку електрогенеруючих компаній, водозабірну станцію Йокогама, вітрогенеруючу станцію порту Йокогама, де було продемонстровано успішні проекти підвищення енергоефективності.

ЯПОНСЬКІ СТАНДАРТИ ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ

Державна політика у сфері енергоефективності здійснюється на основі Закону «Про енергозбереження», який періодично переглядається та уточнюється в залежності від соціально-економічного та технологічного розвитку країни. Останні зміни, які були прийняті 2006 року, передбачають посилення вимог до діяльності підприємств та балансоутримувачів будівель у сфері підвищення ефективності використання енергоресурсів.

Урядом Японії запроваджено вимоги до підприємств щорічно подавати плани робіт з підвищення енергоефективності та щоквартально — звіти про проведену роботу. За результатами аналізу відповідальне міністерство економіки, торгівлі та промисловості (МЕТІ) при необхідності вносить рекомендації підприємствам щодо вдосконалення їхньої роботи. При невиконанні встановлених рекомендацій на підприємства можуть накладатися штрафи.

Встановлені та періодично переглядаються показники енергоефективності обладнання. Зокрема, на сьогодні встановлено 21 стандарт енергоефективності на енергоспоживаюче обладнання. Запроваджуються механізми стимулювання виробників обладнання постійно підвищувати енергоефективність обладнання.

МЕХАНІЗМИ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ

З метою стимулювання промисловості до впровадження проектів енергоефективності для підприємств встановлено ряд механізмів державної підтримки. Зокрема, держава частково фінансує пілотні демонстраційні проекти у промисловості через державну установу NEDO. Установа надає дослідницьку, проектну та фінансову допомогу проектам, що демонструють інноваційний характер та дозволяють реалізувати найбільший потенціал енергозбереження. Загальний щорічний бюджет NEDO складає близько $ 1,5 млрд. Такими проектами, які були реалізовані за допомогою NEDO та продемонстровані учасникам семінару, є встановлення сонячних батарей на водозабірній станції м. Йокогами, вітроелектроустановка у морському порту Йокогами, гібридний автомобіль з використанням водню.

Іншим механізмом масової підтримки енергозбереження у промисловості є часткове фінансування урядом Японії проектів у рамках договорів енергоефективного підряду. Мова йде про підтримку енергосервісних компаній шляхом надання пільгових кредитів на реалізацію проектів та часткову компенсацію вартості встановленого обладнання чи вартості сервісних робіт.

МАРКУВАННЯ ПОБУТОВОГО ЕНЕРГОСПОЖИВАЮЧОГО ОБЛАДНАННЯ

З метою підвищення енергоефективності у побутовому секторі учасникам семінару продемонстровано роботу систем маркування побутового енергоспоживаючого обладнання, що дозволяє підвищувати його енергоефективність. Завдяки цьому вдається знизити темпи енергоспоживання населенням, незважаючи на значне зростання кількості пристроїв у кожній оселі.

Для стимулювання виробників нового енергоефективного обладнання запроваджено так звану систему «випереджання кращих показників». Зокрема виробникам присвоюється звання кращого виробника обладнання, якщо загальний обсяг нового найбільш енергоефективного обладнання у його випуску перевищує встановлений державою рівень. Одночасно на основі параметрів такого обладнання державою встановлюється новий стандарт, що примушує інших виробників досягнути такого ж рівня енергоефективності.

Урядом Японії запроваджено нову програму стимулювання використання теплових насосів, що дозволить знизити споживання природного газу населенням, вирівняти графік завантаження електросистеми країни (оскільки теплові насоси будуть споживати електроенергію у нічні години) та тим самим знизити затрати країни на енергозабезпечення населення. Для зацікавлення населення у встановленні теплових насосів держава надає субсидії.

ОБМЕЖЕННЯ СПОЖИВАЦЬКИХ НАСТРОЇВ

Для популяризації енергоефективності серед населення широко використовують різноманітні засоби масової інформації, де викладаються переваги використання енергоефективного обладнання, відмови від надмірного використання автомобільного транспорту та ширшого використання транспорту загального користування. Активно популяризується обмеження споживацьких настроїв населення щодо надмірного використання води на пакувальних матеріалах.

У транспорті загального користування розміщені інформаційні матеріали щодо негативного впливу на навколишнє середовище діяльності людини і зокрема енерговикористання, особливо енергоресурсів, що забруднюють навколишнє природне середовище та сприяють парниковому ефекту.

Уряд Японії постійно акцентує увагу населення на питаннях ефективного та раціонального використання енергії. Зокрема, нещодавно проведена компанія популяризації відмови від офіційного стилю одежі (та використання вільного стилю), що дозволить знизити навантаження на системи кондиціювання при температурах навколишнього середовища до 29 0 С. У компанії брав участь безпосередньо прем’єр- міністр країни.

На рахунках на сплату платежів за енергоспоживання регулярно наводять рекомендації щодо зниження енергоспоживання у побуті. Поширюють листівки з питань енергоефективності.

Олександр СУХОДОЛІ — завідувач відділу проблем енергоефективності апарату РНБОУ, Євген ІНШЕКОВ — докторант НТУУ «КПІ».

Олександр СУХОДОЛІ, Євген ІНШЕКОВ
Газета: 
Рубрика: