Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЕТА обирає стежку війни

30 листопада, 1999 - 00:00

ЕТА, радикально пронезалежницька організація іспанської Країни Басків, оголосила в неділю, що припиняє перемир'я, яке існувало з вересня минулого року. Тоді очікувалося, що прямі переговори між урядом та ЕТА приведуть згодом до загальноприйнятного результату, моделлю мав би послугувати переговорний процес між британським урядом та Шинн Фейн, політичним крилом північноірландського руху, спрямованого на вихід із імперії. Проте в Іспанії конкретні широкомасштабні переговори так і не розпочалися, обережні контакти ні до чого не призвели, і ЕТА навіть звинуватила уряди Іспанії та Франції в продовженні репресій протягом дії перемир'я. Тепер ЕТА обіцяє, що в п'ятницю її бійці вже отримають конкретні накази щодо подальших дій (читай терактів). Це означає, констатують іспанські та європейські коментатори, що невдовзі знову варто очікувати хвилі вибухів та вбивств. А мирний процес, якщо й не буде остаточно поховано, то принаймні відкладено на дуже невизначений термін.

Король Хуан Карлос поки що утримався від різких заяв із приводу початку нової хвилі тероризму в Європі. Прем'єр- міністр Іспанії Хосе-Марія Аснар виступив на телебаченні негайно — «багато хто з людей відчуває, що тепер їхні сподівання на мир поховано». Йому нічого не залишалося як закликати націю об'єднатися в єдиний фронт, щоб вирішити нарешті баскську проблему.

Головна вимога керівництва ЕТА, яка висувалася як умова повного припинення бойових дій та широкомасштабного політичного діалогу з іспанським урядом — це визначення права басків провести референдум із питання політичної незалежності Країни Басків (її більша частина входить до складу Іспанії, менша — розташована на півночі Франції). Ця вимога відкидалася й відкидається іспанським урядом як абсолютно неприйнятна — Мадрид погоджується вести мову лише про шляхи реінтеграції членів ЕТА до всебічного іспанського політичного та іншого життя. Треба відзначити, що сьогодні іспанські баски знаходяться в незрівнянно кращих умовах, ніж їхні співвітчизники — громадяни Франції. За часів правління Хуана Карлоса Іспанія перетворилася на фактично федеративну монархію — кожна з 17 її провінцій має автономію, власні владні структури (і парламент, і виконавчі органи). Країна Басків до того ж саме визначає дату проведення виборів до своїх органів і є чи не найстарішою іспанською автономією.

Країна Басків, на відміну від сепаратистськи налаштованих регіонів Західної Європи, досить непогано розвинута економічно, й у разі встановлення стійкого миру, могла б до того ж отримувати чималі прибутки від туризму. Можливо, саме з цієї причини ЕТА не може похвалитися настільки ж масштабною підтримкою баскського населення, як Шинн Фейн серед католиків Північної Ірландії. І, вважають деякі спостерігачі, саме тому ЕТА прагне відновлення терористичної війни — вона, ця війна, буде спрямована не лише проти іспанського (і частково — французького) урядів, але насамперед — на залякування самих басків. Важко сказати — так це чи ні, але поки що повідомлення інформагенцій, радіо, телебачення передають передусім розчарування — в тому числі й басків.

Не треба бути великим провидцем, щоб передбачити, що й надалі ніхто не поспішить задовольняти вимоги ЕТА щодо проведення референдуму з питання про незалежність Країни Басків та її прямої інтеграції до Європейського Союзу. Очевидно також, що ніхто не поспішить карати Іспанію в разі проведення її урядовими силами каральних акцій проти ЕТА. І найочевидніше — те, що ніхто не знає ліків проти тероризму й сепаратизму, ніхто не в змозі до кінця зрозуміти схожість і розбіжність проблеми Косово, Чечні, Корсики, Країни Басків, Курдистану, як ніхто не в стані кожного разу зважати на гарантоване ООН право нації на самовизначення. Біда лише в тому, що «розумна» європейська політика в Косово й навколо нього створила для цієї частини світу неусвідомлений, але дуже небезпечний прецедент.

Віктор ЗАМ'ЯТІН, «День», Париж
Газета: 
Рубрика: