ЕТА вимагає повної незалежності від Іспанії. За три десятиліття від їхніх рук загинуло понад 800 громадян цієї країни. Про перемир'я баскські терористи оголосили вперше за весь час своєї війни.
Баски почали вимагати автономії ще на початку сторіччя. У жовтні 1936 року на основі Баскського статуту «народилася» Країна басків. Вона не проіснувала й року — у червні 1937-го автономію країни, захопленої військами Франко, було анульовано. Але в цій третій за кількістю населення й площею національній області Іспанії вперто не забувають слово «незалежність». 1959 року в лавах студентів створюється ЕТА, за два роки почалася їхня діяльність. Після смерті Франко, наприкінці 1975 року, боротьба в Країні басків посилилася, через рік було проведено референдум. Таким чином, 1979 року ця національна область отримує автономію. Відтоді баски мають свій прапор, своє управління поліції й офіційною мовою у них є еускер.
Усе це могло б виглядати шляхетним, якби не зростаючий тероризм, через який загинуло чимало політичних діячів і пересічних громадян, що не мають до політики жодного стосунку. Тероризм басків не залишався без відповіді — з 1983 до 1987 року тривала таємна «брудна війна» між ЕТА та антитерористичними групами визволення, до діяльності яких, вочевидь, були залучені й урядовці.
Нині заяву про припинення вогню можна розцінювати як спробу басків переконати Мадрид розпочати переговори. Досі уряд при контактах з ЕТА більше замислювався про засоби безпеки, аніж про сам діалог. Але можливо, що заяву про перемир'я іспанські власті розтлумачать як намагання виграти час.
№177 17.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»