Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фанатизм у Пакистані

20 березня, 2003 - 00:00

Причина цього була б зрозуміла будь-кому, хто був би свідком нещодавнього «маршу мільйона чоловіків» у м. Карачі, який був організований недавно створеною пакистанською коаліцією релігійних партій, відомою як MMA. Закликаючи до протесту проти нападу Америки на Ірак, демонстранти спалили портрети Джорджа Буша та Тоні Блера прямо перед уквітчаними портретами усміхненого Осами бен Ладена. Оратори один за одним звинувачували уряд генерала Мушарафа у зраді та засуджували його співробітництво з ФБР у затриманні членів Аль-Каїди.

До терористичних атак на Америку та позбавлення впливу Талібану в сусідньому Афганістані пакистанські релігійні партії мали тільки кілька місць або у федеральних, або у провінційних законодавчих зборах. Обурення проти США після їхніх бомбардувань Афганістану підняло популярність релігійного альянсу до небес. Цей релігійний альянс тепер є основою урядів у двох iз чотирьох провінцій Пакистану, Фронтьєрі та Белуджистані, і відкрито заявляє про свій намір ліквідувати проамериканську політику Пакистану.

Підйом MMA безсумнівно вносить фундаментальні зміни не тільки у зовнішню політику Пакистану, але також у суспільство та культуру країни. Майже одразу ж після вступу на посаду, новий уряд наказав прибрати музику в громадському транспорті, зажадав, щоб рух автобусів зупинявся на час п’яти щоденних молитов, а також закрив відеомагазини та кінотеатри. Виконавцям народних пісень погрожували, їх викрадали, також їм заборонили виступати перед публікою. Компанії-оператори кабельного телебачення зіткнулися з тим, що в їхніх приміщеннях було проведено обшуки.

Але це тільки початок. Нові закони, що, як очікується, незабаром будуть проведені через Асамблею Фронтьєри, будуть аналогічними тим, що їх прийняв уряд Афганістану, коли там правив Талібан. Наприклад, жінки без «хіджаб» (ісламський головний убір для жінок) і без супроводу дуеньї не зможуть виходити із дому; магазинам не можна буде рекламувати гігієнічні прокладки та нижню білизну; не можна буде продавати креми для видалення волосся та лосьйони; буде заборонено використання парфумерії та макіяж; жінкам не можна буде користуватися послугами кравців-чоловіків; лікарям-чоловікам не можна буде лікувати пацієнток жіночої статі; постояльці готелів жіночої статі не зможуть відвідувати басейни; спільне навчання було визнано причиною позашлюбних стосунків і тому його слід скасувати; планування сім’ї буде оголошено таким, що суперечить законам ісламу, і продаж засобів контрацепції буде заборонено.

Переслідуваний нав’язливим бажанням почати війну з Іраком за будь-яку ціну, Вашингтон не виявив практично жодного прагнення розглянути, як у довгостроковому плані вплине війна на країни, розташовані на периферії зони війни. Під час спеціальної поїздки до Ісламабаду, помічник держсекретаря Крістіна Рокка шукала засобів знову запевнити явно нервуючий уряд Пакистану в тому, що війна буде «швидкою та недовгою».

Навіть якщо Рокка має слушність, гнів, який вихлюпне на вулиці пакистанських міст, значно послабить помірні погляди і водночас ще більше посилить ісламські групи. Однак якщо війна затягнеться, якщо почнеться облога Багдада і спричинить загибель великої кількості мирного населення — або якщо і справді буде використано зброю масового знищення — то всі ці прогнози не виправдаються. Наростаючий гнів усередині пакистанської армії, чиї солдати вже перестрілювалися з американськими військами два місяці тому, може призвести до повної ізоляції Мушарафа і, можливо, змусить його вийти з коаліції, очолюваної США.

Щоб заспокоїти радикальні думки, ісламські войовничі лідери, яких торік було ув’язнено, сьогодні діють вільно. Записана на касету промова звільненого голови організації Лашкар-е-Тоїба Хафіза Саїда прозвучала в День Кашміру в мечетях у місті Равальпінді. Лаючи Індію та Америку, баламут-священик ставив риторичне запитання: «Аллах сказав нам зробити атомні бомби. Америка говорить нам не робити їх. О, правовірні, кого повинні ми слухати, Аллаха чи Америку?»

Тим часом, розташовані вздовж кордону Афганістану американські сили часто потрапляють в озброєні засідки, їхні бази обстрілюють ракетами. Це призвело до агресивних дій у відповідь iз боку американської армії, таких як прочісування місцевості, що іноді супроводжується сильним бомбардуванням.

Посилена активність, яка виявляється переважно вздовж кордону з Пакистаном, наводить на думку, що деякі офіцери розвідки пакистанської армії знову почали допомагати Талібану та його прихильникам. Приходу весни також чекає колишній командир моджахедів Гульбеддін Хекматіар — колишній фаворит ЦРУ і розвідувальних служб Пакистану (ISI) за часів радянської окупації Афганістану. Він накопичує сили та зброю для наміченого повстання проти американських сил. Хекматіар та Аль- Каїда вважають, що їхнє завдання полегшиться, оскільки ворог, швидше за все, сконцентрує всю свою увагу на Іраку.

Боротьба з терором, якому надає підтримку радикальний іслам, вимагає глибокого розуміння його політичного та економічного коріння. План Америки із звільнення Іраку за допомогою крилатих ракет видає не тільки її повне невігластво в цьому питанні, але також і відсутність бажання спробувати усунути причини тероризму. Стратегічна короткозорість Америки може добре забезпечити бен Ладена та подібних йому новим потоком рекрутів і зробити Пакистан, єдину ядерну державу ісламського світу, некерованим.

Проект Синдикат для «Дня»

Первез ХУДБХОЙ, один iз провідних прихильників демократії в Пакистані, викладає фізику в університеті Quaid-e-Azam в Ісламабаді.

Первез ХУДБХОЙ
Газета: 
Рубрика: