Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Фаворит

Демократ Джон Керрі виграв попередні вибори в Айові
21 січня, 2004 - 00:00

На попередніх виборах кандидата в президенти США від Демократичної партії в Айові перемогу здобув Джон Керрі — сенатор від штату Массачусетс (38%). На другому місці — сенатор від Північної Кароліни Джон Едвардс, а нещодавній лідер кампанії, колишній губернатор Вермонту Говард Дін опинився лише на третьому. Четвертим фінішував конгресмен Рiчард Гепхардт, який відразу ж заявив, що припиняє боротьбу. Таким чином, змагання за право скласти конкуренцію нинішньому президенту Бушу продовжать семеро демократів.

Говард Дін, якого досі вважали лідером перегонів (його підтримують, зокрема, колишній віце-президент Альберт Гор та екс-президент Джиммі Картер), не збирається здаватися. Він виступив з дуже емоційною промовою, заявивши, що вітає переможців Керрі та Едвардса, однак «чекатиме на них за рогом» — звісно ж, у переносному сенсі. Дін ратує за інтереси «пересічних американців» і особливо наголошує на тому, що він, на відміну від інших кандидатів, не належить до вашингтонської еліти.

Наступним етапом передвиборної кампанії стануть попередні вибори в Нью-Гемпширі наприкінці місяця. Поки що опитування громадської думки свідчать, що сенаторові Керрі буде складно знову здобути перемогу. До того ж, у попередніх виборах у Нью- Гемпширі має взяти участь генерал Уеслі Кларк. Колишній головнокомандуючий військами НАТО в Європі складе серйозну конкуренцію ветеранові в’єтнамської війни Керрі. Втім, сам сенатор від Массачусетсу налаштований оптимістично. Попередні вибори в штатах — важливий, але далеко не завжди вирішальний момент боротьби за Білий дім. Наприклад, під час минулої кампанії на попередніх виборах у Нью-Гемпширі Джордж Буш-молодший програв сенаторові Джону Маккейну. Часто лунає критика на адресу процедури зборiв партiйних активiстiв, коли прибічників того чи іншого кандидата, що зібралися, наприклад, у школі чи фойє готелю, рахують по головах.

«Ми прийшли, ви йдете, і дивіться, щоб вас дверима не вдарило», — заявив Керрі, звертаючись до нинішньої адміністрації США. Передвиборна кампанія массачусетського сенатора побудована головним чином на критиці зовнішньої політики Джорджа Буша при його неувазі до внутрішніх проблем Сполучених Штатів. Сам же чинний президент США учора наніс контрудар своїм опонентам — щорічна промова президента в Конгресі про стан країни повинна була, серед іншого, відвернути увагу американців від змагань між «кандидатами в кандидати» від Демократичної партії. Опубліковані цими днями результати опитувань свідчать, що Джордж Буш і надалі продовжує користуватися підтримкою більшості американців. Щоправда, як зазначає «Гардіан», пункти рейтингу, набрані завдяки арешту Саддама Хусейна, поступово тануть. За даними опитування агентства Геллап, до діяльності президента сьогодні схвально ставляться 53% американців — на 13% менше, ніж минулого місяця. Втім, до 2 листопада, коли в Сполучених Штатах мають відбутися президентські вибори, у всіх учасників перегонів є ще багато можливостей як утратити, так і набути очки.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: