Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Французький інтерес

Париж подає сигнали підтримки Києву
19 листопада, 2005 - 00:00
ЖАК ШИРАК ЗАЯВИВ, ЩО ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СОЮЗ МАЄ НАДАТИ ВСЮ НЕОБХІДНУ ПІДТРИМКУ РЕФОРМАМ В УКРАЇНІ / ФОТО РЕЙТЕР

Дводенний візит Віктора Ющенка до столиці Франції цього тижня виявився більш успішним, ніж очікувалося. Відчувався високий рівень підготовки до зустрічей з обох боків. Як переповідають учасники переговорів, бесіди українського лідера з французьким керівництвом проходили у довірливій атмосфері. У будь-якому разі рівень дружнього ставлення до Президента України був вищим, аніж то було під час перших відвідин Віктором Ющенком Парижа. Утім, досягнутий успіх із покращання українсько-французької співпраці може бути відносним. Його тривалість залежить від багатьох чинників: і від національного, і від розвитку подій на міжнародній арені. Національний фактор полягає в тому, наскільки нинішня криза у Франції послабить авторитет і активність Франції у зовнішній політиці. Міжнародний аспект — це співвідношення внутрішніх проблем влади Жака Ширака з загальною кризою в Європі, пов’язаною із негативним голосуванням французів на референдумі по проекту Євроконституції.

Французькі спостерігачі переповідають, що реальний чи відносний успіх Віктора Ющенка пов’язаний із нинішньою слабкістю політики президента Жака Ширака і взагалі позиції президента Франції. Київ був у досить вигідній ситуації навіть тому, що Ширак мусив вибачитися перед своїм українським колегою за те, що йому довелося перенести візит до Києва (це сталося у вересні через фізичну слабкість Жака Ширака). Крім того, це була нагода для Парижа показати світові і власним громадянам, що заворушення останніх тижнів у французьких містах жодним чином не впливають на зовнішньополітичну діяльність Франції. Можливо, що на помітну зміну курсу Парижа щодо України вплинув і відхід з канцлерської посади Герхарда Шредера, який був найбільш активним учасником німецько-російсько-французького альянсу. До того ж, вочевидь, на політику Парижа вплинули нові орієнтири у східній політиці Німеччини під впливом приходу до влади Ангели Меркель. Не виключено, що на успіху української делегації позначилася і щораз гостріша критика політики Володимира Путіна у французьких мас-медіа.

У цілому Віктор Ющенко справив позитивне враження на французьких політиків. Хоч французи і не досить добре обізнані в географії — а саме, в подіях на Сході Європи. Цей регіон для них — все ще своєрідна екзотика. Хоча, можливо, ця екзотичність підвищує рівень інтересу до українського лідера з боку французів, змучених традиційністю інших європейських керівників. Однозначно французам, чутливим до жіночих цінностей, сподобалась дружина глави держави Катерина.

Якщо брати до уваги політичний бік справи, то заяви Віктора Ющенка про європейський курс України справили велике враження на Париж. Оскільки після вересневої кризи і розколу серед «помаранчевих» у Західній Європі з’явилося занепокоєння щодо майбутньої політики Києва. Ющенко ці сумніви вщент розвіяв. Менший інтерес викликав виступ Віктора Ющенка у ЮНЕСКО. Французи ставляться до цієї організації швидше критично. (Дехто називає її зневажливо, з огляду на великий вплив африканців, «Негреско»).

I останній аспект — українська діаспора у Франції. Українці сприйняли дуже позитивно той факт, що Віктор Ющенко поклав вінок на могилі Симона Петлюри. Однак Україні варто було б також подумати про долю наукових здобутків і архівів осередку Наукового товариства імені Тараса Шевченка у Сарселі, що неподалік Парижа.

Богдан ОСАДЧУК, Париж, спецiльно для «Дня»
Газета: 
Рубрика: