Грузія обвинуватила Росію в енергетичному шантажі. Різка заява прозвучала з вуст президента країни Михаїла Саакашвілі після того, як на російській території підірвали газопровід і спрямовані до Грузії ЛЕП. Росія пообіцяла зробити все, щоб якнайшвидше відновити поставки газу й електрики в країну, яка переживає неймовірні холоди.
У неділю на двох гілках газопроводу в районі селища Верхній Ларс у Північній Осетії спрацювали вибухові пристрої потужністю 700—800 грамів у тротиловому еквіваленті. А в ніч на понеділок у Карачаєво- Черкесії було скоєно підрив п’яти опор ЛЕП «Кавкасіоні», повідомляє Бі-Бі-Сі. У результаті вибухів до Грузії повністю перестав надходити російський газ і скоротилися поставки електрики. Російська влада обвинувачує в організації диверсії неназвані екстремістські угруповання. У Грузії в цьому схильні винуватити саму Росію.
Михаїл Саакашвілі назвав подію «актом саботажу» стосовно енергосистеми Грузії. «Пояснення російської сторони нас не задовольняють — вони суперечливі», — заявив грузинський президент. За його словами, «все це відбувається на тлі постійного тиску на Грузію». Він також додав, що Грузія «готова до партнерських відносин, але не терпітиме загроз і шантажу». У «Газпромі» лише традиційно закликали «не політизувати питання» про аварію. У світлі нещодавньої газової кризи з Україною ціна подібним закликам відома. (На думку більшості експертів, саме Москва політизувала енергетичні відносини з Києвом). Однак слід визнати, що після репутаційної поразки в спорі з Україною (країни Євросоюзу були більш, ніж розчаровані «газовими маневрами» Кремля) Росія найменше зацікавлена в тому, щоб знову опинитися в епіцентрі міжнародної критики. І подальші події саме про це і свідчили: «Газпром», зокрема, зобов’язався за найкоротші терміни відремонтувати трубопровід, щоб відновити подачу газу. Російські газовики планують укластися в триденний термін. Навіщо, здавалося б, стороні, яка наче інспірувала саботаж проти сусідньої держави, намагатися в оперативному порядку ліквідувати наслідки аварії?
Експерти, опитані «Днем», також схиляються до думки, що Михаїл Саакашвілі поспішив зробити свою жорстку заяву, не оприлюднивши при цьому жодних вагомих аргументів. «Саакашвілі взагалі надзвичайно притаманно робити провокаційні заяви. Останній його виступ, я вважаю, має безвідповідальний характер, оскільки жодних даних, крім украй непрямих, на користь того, що Росія сама інспірувала ці вибухи, він не надав», — висловила свою думку російський експерт із питань зовнішньої політики, головний редактор журналу Pro et Contra Марія ЛІПМАН . Вона вважає, що «Саакашвілі намагається скористатися виниклою ситуацією, хай би чим вона була спричинена, щоб ще раз привернути увагу Євросоюзу до того, що Росія — ненадійний партнер». За її словами, президент Грузії намагається отримати для себе певну політичну вигоду у виниклих умовах.
Частково з цією думкою погодилася експерт із Тбілісі Маргарита АХВЛЕДІАНІ, яка представляє Інститут війни та миру. «Заява Саакашвілі — це лише одна з версій. Я особисто не вважала б її основною. Принаймні було передчасно стверджувати однозначно, що все було інспіроване в Москві, до того, як буде проведене розслідування. Я би віддала перевагу тому, щоб були представлені жорсткі аргументи, і тільки потім робилися такі заяви», — вважає вона. Які цілі міг переслідувати Саакашвілі, висловлюючи подібну позицію? «Велику роль відіграв емоційний чинник, оскільки відключили газ у період, коли почалося сильне похолодання. Відключення газу зараз — прирівняне до смерті. Така екстремальна ситуація, коли уряд зумів добре підготуватися до зими, напевно, й спричинила емоційну реакцію», — пояснює експерт. Однак, на її думку, справа тут не в президентському рейтингу, а в тому, що «остання заява повністю накладається на нову канву відносин Грузії та Росії». Маргарита Ахвледіані повідомила, що зараз «усе грузинське суспільство переживає почуття постійного натиску з боку Росії». Насамперед, за її словами, це пов’язане з ситуацією в зонах конфлікту — зокрема в Південній Осетії.
Утім, не можна сказати, що відносини Грузії та Росії загострилися лише останнім часом. Напружений тон для контактів Москви та Тбілісі був характерний ще за часів екс-президента Едуарда Шеварднадзе. Багато в чому ця конфліктність пов’язана саме з прихильною політикою Росії щодо сепаратистських режимів країни — абхазького та південноосетинського. Цілковита недовіра — напевно, найм’якіша характеристика двосторонніх відносин Росії та Грузії. Можливо, з цим і пов’язана реакція Тбілісі: мовляв, усе одно нічого не зміниться...
Остання ситуація є прикладом цього. І в Грузії, і в Росії, схоже, вже забули, з чого, власне кажучи, почався весь скандал. Зараз вирування пристрастей перенеслося на всю палітру відносин. Обмін різкими словами, які складно зарахувати до дипломатичної лексики, набирає обертів. У російському МЗС оцінили коментарі грузинського лідера не інакше як «істерика та вакханалія». У відповідь прозвучала заява спікера парламенту Грузії: «Російська політика не заслуговує жодної поваги. МЗС будь-якої нормальної країни висловив би жаль через те, що на її території сталися диверсії, і люди в суворий зимовий час залишилися без світла й тепла, а вже потім можна й висловити критику, але в більш-менш цивілізованій формі».