Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гілларі Клінтон і Джон Маккейн — переможці «праймеріз» у Нью-Гемпширі

10 січня, 2008 - 00:00
ФОТО РЕЙТЕР

Всупереч прогнозам багатьох експертів, кандидат демократів, сенатор і колишня перша леді США Гілларі Клінтон перемогла у проміжних президентських виборах «праймеріз» в американському штаті Нью-Гемпшир. Підсумки цього голосування традиційно розглядаються як важливий показник рейтингу популярності кандидатів у президенти від Республіканської та Демократичної партій.

Клінтон набрала 39% голосів, а її найближчий конкурент — сенатор від Іллінойсу Барак Обама — 36%. Третій результат показав колишній сенатор від штату Північна Кароліна Джон Едвардс — 17% голосів.

Після оголошення результатів Клінтон емоційно подякувала своїм виборцям і сказала, що, слухаючи їх, вона знайшла «свій власний голос».

Напередодні голосування Гілларі Клінтон попередила, що з її точки зору найголовнішим показником гонитви на етапі «праймеріз» будуть підсумки так званого «супер-дупер вівторка» (Super Duper Tuesday), який пройде 5-го лютого, коли проміжні вибори відбудуться одночасно в 24 американських штатах, і тоді вже остаточно визначаться лідери цих перегонів. При цьому Клінтон виразила упевненість, що «ми будемо продовжувати йти уперед до закінчення цього процесу 5-го лютого».

«Я хочу привітати сенатора Клінтон за здобуту в жорстокій боротьбі перемогу тут, у Нью-Гемпширі», — так Обама, якого багато аналітиків уважають основним конкурентом колишньої першої леді в боротьбі за крісло претендента від демократів, офіційно привітав її з перемогою на «праймеріз».

У свою чергу кандидат-демократ Джон Едвардс нагадав, що «на даний момент у голосуванні взяли участь близько половини одного відсотка американців і понад 99% ще взагалі не голосували», підкресливши, що «ці 99% заслуговують того, щоб їхній голос також був почутий».

Підсумки праймеріз у демократів у Нью-Гемпширі виявилися для багатьох спостерігачів у США несподіваними, оскільки відразу декілька опитувань, опублікованих за добу перед голосуванням, показали, що Обама випереджав інших кандидатів-демократів за перевагами серед виборців у цьому штаті.

Нью-Гемпшир став другим штатом, в якому пройшли попередні вибори кандидата на пост президента США від демократів. Раніше на праймеріз у штаті Айова Клінтон була лише третьою, пропустивши уперед Обаму та Едвардса.

Що стосується республіканців, то перемогу в праймеріз у Нью-Гемпширі святкував сенатор Джон Маккейн.

За підсумками обробки всіх бюлетенів, Маккейн набрав 37% голосів. Друге місце посів колишній губернатор Массачусетсу Мітт Ромні — 32% голосів, третім став колишній губернатор Арканзас Майк Хакабі з результатом у 11%.

Кандидат Маккейн, виступаючи перед своїми виборцями, підкреслив, що це голосування показало, як виглядає справжнє повернення. Незважаючи на те, що частину оглядачів не давали йому жодних шансів, 71-річний республіканець, ветеран в’єтнамської війни, зміг знайти в останній момент підхід до виборців.

Найближчий суперник Маккейна від республіканців Мітт Ромні офіційно вже визнав свою поразку в цьому штаті та привітав Маккейна за «ведення першокласних перегонів, де Маккейн проробив відмінну роботу та переграв нас».

На попередніх праймеріз, які проведені у штаті Айова, у республіканців переміг Майк Хакабі, другим був Мітт Ромні, а Маккейн розділив третє місце з Фредом Томпсоном.

Варто відзначити, що 18% виборців-республіканців і 15% виборців-демократів змогли визначитися зі своїм вибором лише в день голосування, свідчать дані екзит-пулів. Ще 20% американців перш ніж увійти до виборчої дільниці, не змогли дати чіткої відповіді, за кого віддадуть свій голос.

Результати праймеріз у Нью- Гемпширі традиційно використовуються політичними аналітиками в США для прогнозів щодо того, які шанси мають у своєму розпорядженні кандидати, що беруть участь на етапі проміжних виборів для того, щоб бути офіційно висуненими у президенти на загальнонаціональних партійних з’їздах у кінці літа.

Таким чином, враховуючи, що в «праймеріз» у штаті Нью-Гемпшир бере участь дуже незначна частина американських виборців, головний і найважчий етап президентських перегонів лише починається.

Олександр СІРУК, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: