Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Головний біль Брюсселя перекинеться на Київ?

21 червня, 2000 - 00:00

Потоки мігрантів у країни ЄС давно були основним головним болем Брюсселя. Проте коли раніше виловлених мігрантів або без проблем повертали на батьківщину, або ж надавали зрештою притулок, то тепер мiграцiйним службам країн ЄС доведеться по-справжньому попотіти над розслідуванням шляхів нелегальної міграції (Україна — загальновідомо — якраз пролягає на одному з них).

Останній випадок із смертями 58 мігрантів змусив лідерів Євросоюзу, які перебували на саміті в Португалії, висловитися вчора за вжиття жорстких заходів що до кримінальних структур, котрі займаються нелегальним ввезенням емігрантів у країни Західної Європи. Учасники саміту звернулися до Франції, яка буде головувати в ЄС з 1 липня, із закликом прийняти термінові заходи, спрямовані на боротьбу з цим видом злочинності. Що чекати від цих заходів?

Представники інституцій ЄС уже давно працюють над різними проектами щодо зниження міграційного напливу. Німеччина та Франція постійно наголошують на тому, щоб було запроваджено жорсткий контроль за в’їздом громадян (хоча одне з основних прав Євросоюзу — на вільне пересування громадян). Із 1998 року в Захiднiй Європi для боротьби з нелегальною імміграцією також було запроваджено спеціальну програму «Одіссей» (кошти, які виділяються на її втілення, найбільші порівняно з іншими програмами). До неї, за інформацією з Єврокомісії, залучена й Україна.

Учорашнє ж наголошування на ужорсточенні заходів навряд чи пророкує Україні райдужне майбутнє. Сам факт того, що наша держава є однією з транзитних зон мігрантів у Європу, уже давно непокоїв ЄС. У Брюсселi неодноразово наголошували на необхідності активнішої роботи вiдповiдних українських служб. Київ же, у свою чергу, наголошував на недостатній допомозі в цій боротьбі з боку Євроспільноти. Деякі країни Євросоюзу (серед яких є незабаром головуюча в ЄС Франція), роздратованi неефективністю антиміграційної політики в Україні, почали невдовзі прямолінійно вимагати від країн Центральної Європи, зокрема Польщі, Угорщини, Чехії, ужорсточення контролю на кордонах з Україною. Чеська Республіка та Словаччина уже в цьому місяці запроваджують візовий режим з Україною (одне з пояснень — вступ до Євросоюзу). Польща та Угорщина поки що обіцяють скасувати безвізовий режим лише перед самим вступом до ЄС. Утім, не виключено, що тиск з боку Брюсселя може внести суттєві корективи і в ці обіцянки.

Усе залежить зараз від цілого ряду чинників: якими будуть результати розслідувань Європолу, як на них відреагує Брюссель і якою буде аргументація (якщо така знадобиться) з боку Києва...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: