Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Грати чесно

закликає американський посол Джон Гербст
24 грудня, 2003 - 00:00

Уроки демократії вчора давав українським студентам-міжнародникам посол Сполучених Штатів Джон Гербст. Утім, не виключено, що його промова була адресована не стільки молоді, скільки політичній еліті держави. Навряд чи випадково виступ дипломата відбувся саме в день парламентського обговорення конституційної реформи. Також, очевидно, не дарма американський посол зробив особливий наголос на несвоєчасності внесення змін до Основного Закону.

Політична реформа, за словами Гербста, не повинна заважати демократичному розвитку України. «Україна, як і інші суспільства, має право змінювати свою Конституцію та визначатися, як організувати свої демократичні структури. І хоча всі країни мають право змінювати свої конституції відповідно до встановлених процедур, важливо, щоб такі зміни справді йшли на користь демократичному ладу», — відзначив він. «Суть демократії, — за його словами, — в чесності гри та відкритості процедур для всіх. Можна поставити законні запитання, чи чесно міняти правила політичної гри на такому пізньому етапі. Адже президентські вибори мають відбутися вже за десять місяців». Водночас Джон Гербст заявив, що США не мають наміру впливати на їхнi результати. «Ми не маємо права і не хочемо брати участь у вирішенні, хто виграє вибори. Але ми разом із українським народом зацікавлені у дійсно чесному і по-справжньому демократичному процесі», — сказав він, зазначивши, що звинувачення американців у підтримці опозиційних сил в Україні — «нісенітниця». За словами дипломата, голосування у Верховній Раді «з таких важливих для нас питань, як відправка українських військ до Іраку та Ліберії» засвідчило, що «опозиція не вагається ставати на позиції, які суперечать нашим інтересам». Гербст також зауважив, що коли поглянути, як «проринкові опозиціонери голосували проти захисту прав інтелектуальної власності, то стає очевидним, що тут маємо справу зовсім не з янголами і зовсім не з тими, хто діяв би за нашою підказкою».

Не обійшов увагою посол питання діяльності в Україні неурядових організацій. Його «мессидж» із цього приводу зводився до спростування критики, нібито фінансування таких структур із-за кордону підриває законний порядок у державах. Джон Гербст наголосив, що неурядові організації, фінансовані США, пропонують підтримку «не якійсь одній партії чи двом». Відносно того, що недавні події у Грузії були зрежисовані Сполученими Штатами, посол заявив, що «це проста фабрикація». При цьому він нагадав, що Вашингтон мав «відмінні відносини з Грузією». «Ще задовго до виборів ми говорили президенту Шеварднадзе та іншим діячам країни про необхідність провести вільні і чесні вибори. А цього, вочевидь, не сталося», — зауважив дипломат. «Ми не закликали до якогось конкретного результату, а лише до того, щоб до результату прийшли без насильства, на основі діалогу. Ми відзначаємо, що тимчасовий уряд не має наміру залишитися при владі. На січень призначено нові вибори, і дуже важливо, аби вони були вільними і чесними», — підкреслив посол.

Непросто зрозуміти, чому посол вдався до коментування подій у Грузії. Чи це був натяк? Чи просто наглядна демонстрація одного зі способів впровадження демократії на пострадянському просторі? У будь-якому разі за кожним словом дипломата можна знайти масу підтекстів. Особливо коли мова йде про представника американської дипломатії. А тим більше, коли посол висловився і без того досить прозоро.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: