Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Григорій ЯВЛIНСЬКИЙ: Майбутнє України ще повністю залежить від неї

15 березня, 2011 - 00:00

Віце-президент США Джозеф Байден нещодавно відвідав Росію. Крім офіційної зустрічі з російськими керівниками, він також поспілкувався і з представниками опозиції. «День» попросив одного з опозиціонерів — керівника фракції «Яблоко» Григорія ЯВЛІНСЬКОГО — поділитися враженнями від зустрічі з Байденом і розповісти про можливості США вплинути на демократичні процеси в Росії.

— Це був підготовчий візит, — розповідає Григорій Олексійович. — Байден приїхав для того, щоб готувати приїзд президента США, який, гадаю, буде поточного року. За моїми уявленнями, Байден порозумівся і з Медведєвим, і з Путіним. Він був задоволений переговорами. Вони обговорили такі важливі питання, як спільна протиракетна оборона, питання, пов’язані з Афганістаном, питання, пов’язані з Іраном, з обмеженням постачання зброї туди, ситуацію в Північній Африці. Я вважаю, що їм було про що поговорити, і вони цілком успішно про все домовились.

— А щодо спілкування з опозицією?

— Це звична справа. Таке спілкування — складова частина всіх візитів американських президентів, віце-президентів, державного секретаря, вони завжди зустрічаються з опозицією. Трішки поговорять, запитають, як справи, й усе.

— А чи є користь для російської опозиції від спілкування із західними політиками, які відвідують Москву з офіційними візитами і, зокрема, від цієї зустрічі, щодо забезпечення демократичних свобод у Росії?

— Це не пов’язано з якимись демократичними свободами в Росії. Байден, як і інші політики, — людина досвідчена, в якої великий досвід у політиці. З ним професійно цікаво й дуже корисно поговорити, почути його оцінки, проаналізувати найважливіші питання, почути, що він говорить про ситуацію на півночі Африки і як розвиватиметься ситуація з цінами на енергоресурси. Також важливо було проаналізувати й такі теми, як стратегічна співпраця, ракетна безпека. Байден — один із небагатьох людей, які належать до вищого кола світових політиків.

— Яка, на вашу думку, допомога необхідна російській опозиції з боку Заходу для забезпечення демократичних свобод і побудови громадянського суспільства в Росії?

— Вони нічим не можуть нам допомогти. Нехай вони спочатку в себе наведуть лад — це буде хороший приклад, якого від них можна чекати. Якщо вони впораються зі своїми проблемами в Афганістані, Іраку, Гуантанамо, вирішать економічні проблеми (в США 13 трлн. доларів боргу), якщо вони знайдуть рішення для всіх своїх труднощів — це буде добре, адже можна буде сказати, що демократичні країни вміють вирішувати складні проблеми. Скажімо, події в Лівії, Єгипті, Тунісі, Ємені привели американських політиків до розгубленості. Вони не знають, що з цим робити.

— Чи справді, на вашу думку, є раціональною постановка питання про необхідність введення санкцій проти російських політиків, які на зустрічі з Байденом висловили Рижков, Нємцов і Каспаров?

— Це, мабуть, фантастика якась. Вони не можуть прийняти такого рішення щодо Лівії, не говорячи вже про Росію. От, наприклад, Білорусія маленька, з нею можна робити що завгодно. Але я вважаю, що це їхня межа.

— Григорію Олексійовичу, на сайті «Яблока» є інформація, що на зустрічі з Байденом ви відзначили важливість розуміння Заходом, «що вирішувати треба питання про зміну системи, яку було створено ще в 90-ті роки, а це процес набагато складніший і глибший, ніж персональні зміни у владі». Як і коли, на вашу думку, можна добитися зміни системи й хто більше зацікавлений у цьому: Медведєв чи Путін?

— Це тривалий і складний процес. Ні Медведєв, ні Путін не зацікавлені в цьому. Вони зацікавлені в збереженні тієї системи, яка існує.

— У своєму блозі Борис Нємцов написав, що «наприкінці зустрічі Байден відзначив, що на місці Путіна він би ні за що не пішов 2012 року на президентські вибори, тому що це погано і для країни, і для нього самого». Як ви вважаєте, чи дослухається російський прем’єр до слів Байдена?

— Я вважаю, російський прем’єр вирішуватиме це питання без урахування думки Байдена.

— Чи справді США роблять ставку на Медведєва, як повідомляють деякі російські мас-медіа?

— Не знаю, можливо. Там взагалі погано розуміють, що тут відбувається, тому вони можуть робити будь-які ставки.

— Григорію Олексійовичу, чи розділяєте ви стурбованість багатьох в Україні, що зараз по відношенню до неї застосовується нова концепція «Русский мир», метою якої є збереження впливу Москви на пострадянському просторі, зокрема, й над Києвом?

— Майбутнє України ще повністю залежить від неї. Усі можуть приймати які завгодно концепції, але якщо Україна знає, чого вона хоче, якщо народ розуміє, чого він хоче досягти, тоді жодні концепції не переважатимуть. Поки в України є такий шанс. Це не триватиме нескінченно, але поки що він є.

Ігор САМОКИШ, Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: