Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Гроші остарбайтерам обіцяно,

але механізм виплат не визначений
22 липня, 2000 - 00:00

Українці, які працювали у фашистській Німеччині на сільгоспроботах, отримають компенсаційні виплати нарівні з іншими категоріями «остарбайтерів», — про це заявив на прес-конференції голова фонду «Взаєморозуміння і примирення» Ігор Лушников. Раніше німецька сторона відмовлялася від будь-яких виплат саме цій категорії примусово працюючих. Точний розмір суми ще не відомий і буде визначений після узгодження з опікунською радою німецького фонду «Пам’ять, відповідальність і майбутнє». Ще одним досягненням у нелегких переговорах представники української сторони вважають згоду німецької сторони розширити коло спадкоємців, які претендують на виплати компенсацій колишнім «остарбайтерам».

Лушников зазначив, що представників фонду «Взаєморозуміння і примирення» «не все влаштовує» в спільній заяві, підписаній 17 липня у Берліні. І під час переговорів в української делегації іноді з’являлося вiдчуття, що вони не були рівноправними партнерами. Остаточні результати не можна розглядати як відвертий успіх чи невдачу. Були питання, з яких українська делегація так і не змогла переконати у своїй правоті. Наприклад німецький фонд відмовився визнати, що Німеччина несе моральну відповідальність за дітей до 12 років, які також були вивезені на її територію. Хоча певну суму їм буде виплачено. Збережено систему виплат у два етапи, з якою була принципово не згодна делегація України, аргументуючи це тим, що безліч літніх людей, яким належить компенсація, просто не доживуть до наступних виплат. Але сперечатися і затягувати і без того довгий переговорний процес також не можна було — щоб якомога швидше почати реальні виплати. Лушников сподівається, що вони почнуться вже до кінця року. Практичного механізму видачі грошей ще не визначено. Відомо, що весь список банків, через які здійснюватимуться виплати, буде узгоджений з Національним банком України і Кабінетом Міністрів.

На 600 тис. українських «остарбайтерів» (цю цифру приводить фонд «Взаєморозуміння і примирення») німецький уряд і фірми виділять DM1,724 млрд., але це максимальна сума, яку може отримати український фонд при найбільш вдалому збігу обставин. Усіх колишніх «остарбайтерів» поділено на дві основні групи. Жертвам рабської праці (ув’язненим гетто і концтаборів) передбачається компенсація до DM15 тис., а тим, хто примусово працював на заводах і фабриках — до DM5 тис. марок.

Денис САМИГІН
Газета: 
Рубрика: