Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Хороше місце для бізнесу»

Світова преса про приватизацію «Криворіжсталі»
26 жовтня, 2005 - 00:00

Радник президента РФ з економічних питань Андрій Ілларіонов назвав блискучими підсумки повторного продажу на аукціоні українського металургійного комбінату «Криворіжсталь». «Це блискучий приклад того, як можна провести приватизаційний аукціон. Це відмінний приклад відкритого конкурсу з чіткими правилами, за участі як національних, так і зарубіжних учасників», — сказав він. Ілларіонов висловив жаль з приводу того, що подібні аукціони не проводяться і навряд чи проводитимуться в Росії та інших країнах СНД. За словами Ілларіонова, підсумки аукціону виявили справжню ціну об’єктів промислових підприємств, продаж яких міг би принести величезні дивіденди державі.

РІА «Новости», 25 жовтня

Реприватизація найбільшого в Україні сталеливарного заводу дає Президенту Віктору Ющенку таку необхідну підйомну силу, однак дана операція лише сповільнює тимчасово падіння його популярності та процес відходу від українського лідера союзників по минулорічній «помаранчевій революції»... Ющенко проявив нерішучість у питанні про те, скільки приватизаційних операцій повинно бути переглянуто і скільки злочинів повинно бути розслідувано. Падіння його популярності посилило побоювання на рахунок того, що демократичні рухи в західному стилі на пострадянському просторі, які дали паростки за останні два роки, починають розколюватися і давати збої. Колишній прем’єр-міністр Президента Ющенка, яку він відправив у відставку в ході перестановок в уряді минулого місяця, перетворилася на його суперника на вкрай важливих парламентських виборах, призначених на березень майбутнього року, і це змушує його шукати союзу з промосковськими політиками... На думку аналітиків, частково проблеми Ющенка пов’язані з тим, що революційна риторика негативно вплинула на економіку. Раніше в поточному році його кабінет злякав іноземних інвесторів своїми сварливими дебатами з приводу того, скільки компаній потрібно націоналізувати в інтересах виправлення результатів підозрілих приватизаційних операцій. За оцінками, зростання економіки України цього року знизиться до 2% порівняно з минулорічним 12-вiдсотковим приростом. Продаж «Криворіжсталі», за словами аналітика з московської групи «Ренесанс Капітал» Каті Малофеєвої, дає гарантії того, що уряд збереже свою платоспроможність принаймні до березневих виборів. Компанія Mittal Steel заплатила $4,8 млрд. за 93% акцій заводу. Це в п’ять із чимось разів більше за ту суму, яку було виплачено за підприємство минулого року в результаті аукціонного продажу, коли серед переможців опинилися родичі і соратники колишнього президента Леоніда Кучми. Однак спори щодо реприватизації завдали такої шкоди економіці країни, що багато аналітиків вважають минулий аукціон останнім великим продажем у період президентства Ющенка.

The Wall Street Journal, США, 25 жовтня

Торги, що транслювалися по телебаченню, були покликані довести західним компаніям, які вагалися, що Україна, незважаючи на нещодавню відставку її прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та пробуксовування реформ, є хорошим місцем для бізнесу. Торги контрастували з темними приватизаційними операціями в сусідній Росії. Результат аукціону щодо «Криворіжсталі» перевершив минулорічний продаж цього самого підприємства зятю екс-президента Кучми Віктору Пінчуку. Президент Ющенко, який постійно називав минулорічний продаж «крадіжкою», повинен був звернутися до суду, щоб анулювати угоду. Для того, щоб відновити довіру Заходу, Президент проігнорував голосування парламенту, який прагнув зупинити перепродаж. Валентина Семенюк, голова Фонду держмайна, подала у відставку на знак протесту. Пан Міттал, відомий своїми щедрими пожертвуваннями на користь Лейбористської партії Британії та ймовірним використанням політичних зв’язків у ході приватизації в Східній Європі, визнав, що «нервував». Однак тепер він називає аукціон «найбільш прозорим і професійним процесом продажу держпідприємств».

The Guardian, Велика Британія, 25 жовтня

Mittal, найбільший виробник сталi у світі, розширює свою присутність за межами США та Східної Європи. У 2004 році ittal придбав найбільше виробництво сталі у Польщі, акції південноафриканських та боснійських виробників, родовиа в Казахстані та заводи в Македонії. «Це ключова купівля для нашої компанії», — сказав Лакшмі Міттал після завершення аукціону з «Криворіжсталі». Він додав, що продовжить свою «консолідуючу стратегію», створюючи заводи, які будуть регіональними лідерами. За оцінками, потужність «Криворіжсталі» може досягти 10 мільйонів тонн на рік... Уряди країн Центральної та Східної Європи останніми роками приватизують металургійні комбінати, щоб отримати гроші та залучити іноземних інвесторів. Великі компанії, які купують ці заводи, часто поліпшують методи та технології виробництва, роблячи продукцію більш привабливою для великих іноземних покупців, таких, як автомобільні компанії.

The New York Times, США, 25 жовтня

Газета: 
Рубрика: