Відсьогодні знову розпочинаються «нобелівські» дні. Експерти в Швеції назвуть найвидатніші імена нинішнього року. Сьогодні буде оголошено лауреата Нобелівської премії з літератури. Лауреати Нобелівських премій із медицини, фізики, а потім хімії й економіки стануть відомі 6, 7 і 8 жовтня. Найбільше прогнозів зараз висловлюється щодо оголошення лауреата Нобелівської премії миру. Його назвуть в Осло тільки 10 жовтня.
Нобелівський комітет уже обрав головного «миротворця» цього року, але рішення приймалось в умовах жорсткої секретності. Решта світу може тільки здогадуватися, чиєму імені зрештою було віддано перевагу. Явных фаворитив немає. А серед можливих претендентів на перемогу називають двох — Папу Іоанна Павла II і бразильського президента Луїса Інасіо Лулу да Сильву. Понтифік виступав відкрито проти війни в Іраку. Деякі експерти вважають, що саме його опонування воєнним діям дозволило запобігти поширенню ворожнечі між християнами і мусульманами. Водночас дослідник Норвезького інституту з міжнародних справ Еспен Ейде наголосив, що вибір на користь лише Папи був би «дещо дивним» і однобоким, якщо Нобелівською премію не винагородять так само і лідера мусульман. «Проте я не можу назвати нікого в ісламі, хто б виділявся із загалу», — зауважив науковець. Бразильського президента вважають iмовiрним переможцем через його старання побороти численні соціально-економічні негаразди у Латинській Америці. Однак, стверджують дослідники, на премію миру Лула да Сильва «не дотягує», оскільки на миротворчій ниві жодним чином себе не виявив. Серед інших можливих переможців також називають іранського дисидента Хашема Агаджарі. Він зараз перебуває у в’язниці. Оглядачі припускають, що його нагородження могло б змусити іранські власті йти шляхом демократичних перетворень. Із іншого боку, це стало б своєрідним посланням Сполученим Штатам — зміни в Ірані можна досягнути не лише воєнними методами. Ймовірним переможцем також може стати колишнiй головний інспектор ООН із роззброєння Ганс Блікс та президент Франції Жак Ширак. У цілому список претендентів на Нобелівського лауреата миру становить понад 150 осіб.
ДО РЕЧI
Найвідоміші лауреати Нобелівської премії миру минулих років: Джиммі Картер (2002 рік), Кофі Аннан (2001), Ясір Арафат, Шимон Перес, Іцхак Рабін (1994), Нельсон Мандела (1993), Михайло Горбчаов (1990), Лех Валенса (1983), Андрій Сахаров (1975), Віллі Брандт (1971), Вудро Вілсон (1919), Теодор Рузвельт (1906).