Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

I з Лівією, і з Заходом

5 листопада, 2008 - 00:00
ВІЗИТ ЛІВІЙСЬКОГО ЛІДЕРА ЗАВЖДИ ВИКЛИКАЄ ІНТЕРЕС ЩЕ Й ТОМУ, ЩО ЙОГО ОХОРОНЦЯМИ Є ЖІНКИ / ФОТО МИКОЛИ ЛАЗАРЕНКА

Схоже, що Україна знаходить порозуміння з арабським світом і поступово віднаходить шляхи, щоб повернутися на ринки Близького Сходу і півночі Африки. І черговим підтвердженням такого порозуміння став перший в історії лівійсько-українських відносин державний візит лідера Лівійської Джамагирії Муаммара Каддафі до України, який розпочався учора. До цього двічі президенти України Леонід Кучма в 2003 році і Віктор Ющенко в квітні цього року побували з візитами в Лівії, лідер якої вважається дуже впливовим в арабському світі та й у Африці.

Тепер український Президент, приймаючи лівійського гостя у своїй резиденції, дав високу оцінку проведеного діалогу під час зустрічі у форматі «віч-на-віч». «Ми провели дуже теплу, відкриту розмову по всіх аспектах двосторонніх відносин», — сказав Президент. За його словами, сторони виходять з того, що українсько-лівійські відносини мають великий потенціал для розвитку. «Вивільнити цей потенціал — це головна мета нашої сьогоднішньої зустрічі», — наголосив він.

Характерно, що окрім двосторонніх відносин український Президент обговорював з лідером Лівії зовнішньополітичні пріоритети України: інтеграцію до ЄС і НАТО, відносини з Росією. «Мені приємно було почути розуміння ключових українських процесів», — сказав Президент.

У ході українсько-лівійських переговорів у розширеному складі сторони обговорювали низку питань двосторонньої економічної співпраці — зокрема, в авіабудуванні, нафтогазовій промисловості, агропромисловому комплексі, а також співробітництва в гуманітарній сфері. Зважаючи на присутність міністра оборони і генерального директора ДП «Укрспецекспорт», зрозуміло, що також йшлося про військово-технічне співробітництво.

Після переговорів у присутності глав української та лівійської держав було підписано Конвенцію про запобігання подвійному оподаткуванню та Меморандум про взаєморозуміння в галузі стандартизації та метрології.

Однак навряд чи можна очікувати на підписання конкретних домовленостей в інших сферах, зокрема, і у сфері військово-технічного співробітництва саме в Києві. Адже і після зустрічей Каддафі з російськими та білоруськими лідерами не повідомлялось про підписання військових контрактів. Схоже, що лівійський лідер вислухає пропозиції трьох країн, які він відвідав у ході цього турне, а вже потім зробить висновки щодо підписання контрактів. Тому багато залежить від того, чи будуть українські пропозиції конкурентоспроможніші, ніж російські та білоруські.

КОМЕНТАР

Яке значення матиме для України візит лівійського лідера та які перспективи він відкриває?

В’ячеслав ШВЕД, завідувач відділу досліджень країн Близького Сходу й Азійсько-тихоокеанського регіону Національного інституту стратегічних досліджень

— Я хотів би відзначити, що державний візит лідера лівійської революції Муамара Каддафі в Україну є першим державним візитом з боку арабського світу за весь час незалежності нашої держави. Українська дипломатія, врешті-решт, досягла помітного успіху у відновленні паритету між державними візитами з боку наших лідерів та лідерів арабського світу. Протягом останнього року Лівія помітно зміцнила своє міжнародне становище, а також вийшла на дуже плідні результативні переговори та угоди з цілою низкою провідних країн світу: з США, Італією, Росією.

І нам потрібно не втрачати динамізм у розвитку наших відносин з Лівією. Тому що зараз, особливо в нелегких умовах всесвітньої кризи, ведеться дуже напружена боротьба за дуже серйозний лівійський ринок та за позиції стосовно Лівії. І в цьому плані Україна має певні перспективи. Перш за все, я думаю, одним з головних питань буде доля тих ділянок на території Лівії, які були запропоновані Україні під час візиту Віктора Ющенка до Лівійської Джамагирії у квітні цього року. Для нас дуже актуальним є питання щодо можливості укладання спільної угоди, яка б синхронізувала українські розробки нафти і газу на території Лівії і оренду з боку лівійської сторони певної частини української території, на якій протягом, скажімо, п’яти років вирощувалась би пшениця та інші зернові для Лівії. Ця країна щороку потребує приблизно 1,5 млн. тон зерна. Якщо Україні вдасться знайти точку порозуміння в цьому питанні, це буде дуже серйозною справою. Також Лівія, яка швидко розвивається, зацікавлена в спільній розробці з Україною високотехнологічної продукції та в отриманні такої продукції, зокрема, літаків. Це дуже перспективний напрям. У нас дуже багато спільних можливостей для реалізації багатьох проектів у аграрній сфері. Також існують колосальні можливості у розвитку туристичної інфраструктури Лівії. Тут, можливо, Україна могла знайти своє місце.

Лівія не лише наслідок не лише арабо-мусульманської цивілізації, а й елістичної, всього середземноморського букету народів, які тут проживали. Серед архітектурних пам’ятників на території Лівії є такі унікальні споруди елістичних часів, яких навіть немає сучасна Італія і Греція. Відкрити Лівію для України — це дуже перспективне питання. Не можна також не звернути увагу на міжцивілізаційне значення цього візиту. Я думаю, що він дасть поштовх до більш активного входження — повернення України до середземноморської цивілізації, з якою вона дуже тісно пов’язана, до активізації всієї близькосхідної політики України. Впевнений, що цей візит виведе близькосхідний напрям зовнішньої політики України на якісно новий рівень.

Між Україною та Лівією є багато спільних точок дотику, щоб розвивати і реалізовувати спільні інтереси. Справді, у політиці лівійського керівництва є певні нюанси чи особливості. Тут багато можна говорити про реакцію арабського світу на колишні елементи американської політики на Близькому Сході, на позицію Ізраїлю з деяких питань. Слід зазначити, що Лівія проводить дуже гнучку політику зближення і розвитку відносин з США. Так між цими країнами зберігаються певні відмінності стосовно моментів сучасного міжнародного життя. Нещодавно в Лівії побувала з візитом державний секретар Кондолізза Райс, яка вивела американо-лівійські відносини на новий рівень. У Лівії сьогодні є дуже великий наплив американського бізнесу. Нам потрібно вміти себе поводити в сучасному складному і багатополюсному, багатовимірному світі. Можуть бути певні відмінності у поглядах стосовно того чи іншого питання. Але це не повинно гальмувати загальний розвиток відносин і напрям цього розвитку. Чим частіше відбуватимуться контакти на найвищому політичному рівні між керівництвом України та Лівії, а також іншими арабськими країнами, тим більше буде порозуміння між народами і керівництвом наших країн. Тим більше буде розширюватися спільне поле порозуміння. Я вважаю, що розвиток українсько-лівійських відносин аж ніяк не суперечить нашим євроінтеграційним та євроатлантичним прагненням, нашому стратегічному партнерству з США. Навпаки, при вивіреній і далекоглядній стратегічно обгрунтованій політиці ми можемо внести свій позитивний внесок у розширення порозуміння між Лівією та Заходом.

Візит Каддафі до Росії та Білорусі засвідчив, що національні інтереси не співпадають навіть з політичними симпатіями та позиціями лідерів. Дуже багато говорилось стосовно військово-технічних наслідків візиту лівійського лідера до Москви, але, як на мене, результати дещо скромніші, ніж передбачалось. Тому не будемо загадувати, але у нас є спільне велике поле інтересів у військово-технічній сфері. Це стосується участі української сторони у ремонті військової техніки. Свого часу українські спеціалісти докладали багато зусиль до навчання військових курсантів з Лівії. Так що у нас є серйозні спільні інтереси розвитку військово-технічного співробітництва з Лівією. Остаточний успіх буде залежати від того, наскільки серйозно і обгрунтовано були підготовлені проекти угод, наскільки вони співпадають з інтересами наших країн. Будемо сподіватися на те, що і в цьому важливому напрямі українсько-лівійські відносини також розвиватимуться по висхідній.

Каддафі є помітним лідером арабського світу і я сподіваюсь, що його візит стане поштовхом до наступних візитів на найвищому державному рівні до нашої країни цілої низки провідних арабських лідерів.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: