Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Єрусалим стане «столицею світу»?

24 липня, 2003 - 00:00

Проголосити Єрусалим «столицею світу» запропонував колишній міністр закордонних справ Ізраїлю, лідер партії «Авода», лауреат Нобелівської премії миру Шимон Перес. Він вважає, що це дозволило б подолати розбіжності між ізраїльтянами та палестинцями щодо статусу цього міста.

Ізраїльська газета «Маарів» повідомляє, що, на думку Шимона Переса, мером Єрусалима слід оголосити Генерального секретаря ООН, який призначить двох заступників — ізраїльтянина та палестинця. Місто, священне для представників трьох релігій — християн, мусульман та іудеїв, може стати своєрідною світовою столицею, вважає Перес. Він поки не обговорював цю пропозицію ані з ізраїльськими, ані з палестинськими лідерами. Свою концепцію вирішення проблеми Єрусалима Перес висловив, відповідаючи на запитання російських дипломатів, які стажуються в Ізраїлі, повідомляє агентство Рейтер.

Невирішене питання про статус Єрусалима, проголошеного 1981 року «вічною і неподільною столицею єврейського народу», було однією з головних причин провалу зусиль, спрямованих на врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту, та початку два роки тому «інтифади» — палестинського повстання. Згідно з рішенням ООН про розділ Палестини, прийнятим 1947 року, Єрусалим мав отримати міжнародний статус. Однак під час війни, що вибухнула після створення Ізраїлю, ізраїльтяни окупували західну частину міста, а Йорданія — східну. 1967 року Ізраїль встановив контроль над усім Єрусалимом. Східну частину міста хочуть зробити столицею своєї майбутньої держави палестинці. Проголосити міжнародний статус Єрусалима пропонував Ватикан, однак ця пропозиція не сподобалася сторонам палестино-ізраїльського конфлікту.

— Чи можливо втілити в життя ідею Шимона Переса? З цим запитанням «День» звернувся до голови громадської організації «Арабський дім», доктора філософських наук Салаха ЗАКУТА .

— Єрусалим — одна із найгостріших проблем у відносинах арабів та ізраїльтян, і, на мою думку, вирішити її так, як пропонує Шимон Перес, було б цілком прийнятним, — сказав пан Закут. — Звичайно, особиста думка Переса — це особиста думка Переса. Нинішнє ізраїльське керівництво, особливо Шарон та його партія «Лікуд», не погодяться з таким планом.

Резолюція Генеральної Асамблеї ООН №181, прийнята 1947 року, передбачала надання Єрусалиму міжнародного статусу, однак досі це рішення не виконане. Думаю, сьогодні палестинська сторона не заперечуватиме проти такого варіанта. Звичайно, є люди, які були і будуть проти будь-якого шляху до примирення, але в цьому випадку йдеться не про них, а про палестинське керівництво. Однак є суттєвий нюанс. Спочатку необхідно, щоб палестинці отримали свою державність, щоб столицею палестинської держави став Східний Єрусалим, і лише після цього місто можна оголошувати «столицею світу». На мою думку, тільки таке рішення буде прийнятним для палестинського народу та історично справедливим.

Варвара ЖЛУКТЕНКО, «День»
Газета: 
Рубрика: