Проблема боротьби з нелегальною міграцією стала не просто головною темою, але й каменем спотикання для учасників саміту Європейського Союзу, який вчора розпочався в Севільї. Країни- члени ЄС не змогли вийти на саміт з угодженими пропозиціями, дебати навколо спільної стратегії протидії саме нелегальній міграції тривають, йдеться навіть про запровадження санкцій проти країн, які недостатньо співпрацюють з ЄС у цій галузі. Таким чином, проблема безпосередньо стосується України, яку часто звинувачують в тому, що саме вона стала головним коридором для нелегального проникнення вихідців переважно з азійських країн до благополучної Західної Європи. Тло, на якому тривають дебати на саміті, яким завершується іспанське головування в Євросоюзі, вельми специфічне: щойно у Франції та Нідерландах зафіксовано вибух ксенофобічних настроїв, які намагалися використати для політичного злету Ле Пен та загиблий Фортайн, схожі гасла привабили велику частину виборців у Данії, праві, які обіцяють жорстку антиімміграційну політику, перемогли в Португалії, раніше це вже відбулося в Австрії та Італії. Представники німецького правоцентристського блоку ХДС/ХСС обіцяють, що, прийшовши до влади, негайно скасують щойно підписаний президентом ФРН новий закон про імміграцію, який чи не вперше визначає критерії легальної імміграції до країни з огляду на економічні інтереси країни, ситуацію на ринку праці (перш за все, німці зацікавлені в напливі програмістів, в тому числі — і українських). Праві вважають, що цей закон, який викликав тривалі дискусії в німецькому суспільстві, надто ліберальний, і збираються оскаржити його в конституційному суді.
Напередодні саміту прем’єр-міністр Іспанії Хосе-Марія Аснар надіслав своїм колегам з країн ЄС листа, в якому говорилося, що нелегальна міграція — одна з найбільших проблем для сьогоднішньої Європи і потрібно послати чітке послання громадянам, що боротьба з цим лихом буде головним пріоритетом. Іспанія пропонує запровадження санкцій проти тих країн, чиї громадяни знаходяться в країнах ЄС нелегально. Водночас прем’єр-міністр Аснар підкреслює в своєму листі, що «дебати про спорудження якоїсь «європейської фортеці» абсолютно беззмістовні». Польська преса вже припускає, що в разі, коли ця пропозиція буде зрештою підтримана, то торговельні санкції можуть загрожувати навіть Польщі. Проти санкцій виступають Франція, Бельгія, Швеція, Люксембург, мають свої застереження Фінляндія, Греція, Португалія. Підтримують іспанську ідею Велика Британія та Італія. Противники ідеї санкцій вважають, що це тільки погіршить ситуацію в країнах, які постачають мігрантів. В Парижі твердять, що санкції будуть «політичним харакірі».
З одного боку, уряди країн ЄС зіткнулися зі зростанням ксенофобії в суспільствах. З другого — цифри свідчать: щороку в країнах ЄС осідає близько півмільйона нелегальних мігрантів, крім того, є ще більше за 380 тисяч шукачів притулку. Є і ще одна проблема, про яку сьогодні на Заході воліють не згадувати: продовжується процес старіння суспільств і за кілька років більшість країн-членів ЄС може очікувати демографічна криза. Однак і наслідувати приклад Німеч чини, яка намагається тверезо оцінити свої можливості й потреби, бажаючих явно немає. Страх переважає — особливо з урахуванням того, що з розширенням ЄС ринки праці виглядатимуть вже не так, як зараз. Поки що лідери країн ЄС обговорюють можливості посилення прикордонного контролю, надання допомоги Іспанії, Італії, Греції, створення єдиного корпусу з охорони кордонів. І фактично дійсно йдеться про спорудження «фортеці Європа», яка буде не надто доброзичливою й до українців. Принаймні сьогодні будь-яких зрушень у процесі переговорів щодо полегшення існуючого візового режиму не спостерігається. Історія ж свідчить, що хоч би якими жорсткими були заходи, вони все одно не рятують.