Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЄС тримає двері відчиненими

Але дуже занепокоєний станом справ в Україні
12 квітня, 2001 - 00:00

Представники Європейського парламенту поділяють занепокоєння Моніторингового комітету ПАРЄ, який минулого тижня прийняв рекомендацію про призупинення членства України в Раді Європи через нинішню ситуацію в нашій державі. Члени делегації також додали, що рішення Моніторингового комітету є серйозним сигналом для України. «Ми занепокоєні з приводу поточних справ в Україні, але й надалі дотримуватимемося політики відкритих дверей», — підкреслив голова Комітету парламентського співробітництва ЄС—Україна Ян Марінус Вірсма під час учорашньої зустрічі з журналістами. Він також повідомив, що метою візиту делегації депутатів Європейського парламенту до Києва, який тривав три дні, стали такі причини. Перша — підготовка наступного засідання Комітету міжпарламентського співробітництва, яке відбудеться в жовтні в Києві. Друга — представлення постанови, ухваленої Європарламентом півтора місяця тому, щодо відносин України та ЄС. І третя, за словами Вірсми, випливає з двох попередніх — ознайомлення з ситуацією в Україні. Задля цього парламентська делегація Євросоюзу зустрілася і з представниками влади, і з опозиціонерами.

До санкцій в Євросоюзі, на щастя, вдаватися не збираються. Вірсма вважає, для їх запровадження поки що не існує жодних підстав. Утім, парламентарій зауважив, що значною мірою вжиття Брюсселем певних кроків (Вірсма віддав перевагу цьому слову на противагу санкціям) залежатиме від того, як розгортатимуться події в Україні. «Євросоюз не хоче мати ніяких справ із країною, яка не дотримується норм демократії та верховенства права», — наголосив Вірсма. Він також наголосив на тому, що занепокоєння викликають стан розслідування справи Гонгадзе, загальна ситуація в сфері ЗМІ та «нелюдське, негуманне» ставлення влади до Лесі Гонгадзе.

Окрім обговорення справ політичних, представники законотворчої гілки ЄС торкнулися і української економіки, де, на думку делегації, справа трохи краща. Вірсма відзначив певний прогрес в економічному реформуванні, а також в розвитку економічних відносин між країнами ЄС та Україною. Проте й тут він не зміг не обмовитися, що проблематичним в Україні лишається стан інвестиційного клімату — «не надходять прямі інвестиції з ЄС та Сполучених Штатів». У Брюсселі також розуміють занепокоєння Києва щодо розширення Євросоюзу та можливого зведення нових мурів. Євродепутати повідомили, що вони особисто воліють бачити ці кордони відкритішими. Але, обмовилися парламентарiї, це можливо тільки за умови співробітництва з ЄС для боротьби з нелегальною міграцією та високоякісним облаштуванням кордонів. Депутати Євросоюзу переконані, що Брюссель повинен проводити й надалі стосовно України політику відкритих дверей. Україна, на думку Вірсми, має право подавати заявку на членство до ЄС. Але, знову зауважили євродепутати, це стане можливим тільки тоді, коли Україна поділятиме спільні цінності, встановлені в країнах ЄС. Наболілого Чорнобильського питання і обіцяного ще в 1995 році надання кредитів для добудови енергоблоків на Рівненській та Хмельницькій АЕС брюссельські представники під час візиту не обговорювали. Щоправда, на прес- конференції Вірсма сказав, що фінансування залежатиме від того, як Україна виконуватиме свої зобов’язання щодо реформування енергосектора.

Під час візиту делегації Європарламенту глава Адміністрації Президента Володимир Литвин оголосив, що незабаром в Україні буде створено спеціальний орган на рівні міністерства, який опікуватиметься європейською інтеграцією. Йшлося про це, до речі, вже кілька років.

Сергій СОЛОДКИЙ,«День»
Газета: 
Рубрика: