Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЄС залишається розколотим щодо Іраку

22 березня, 2003 - 00:00

Лідери країн Євросоюзу обговорювали на зустрічі в Брюсселі початок війни в Іраку. Саміт ще раз показав, що єдності в лавах ЄС не існує: занадто вже по-різному оцінюють держави ЄС політику Вашингтона щодо Багдада.

«Я не друг Хусейна, але я за мир, я проти війни»,— заявив депутат від Італії Антоніо П’єтро на екстреному засіданні Європарламенту, проведеному за кілька годин до саміту ЄС. Цю думку поділяють як більшість його колег по сесійному залу, так і найвищі чини структур ЄС. У свою чергу, здебільшого представники Великої Британії та Іспанії вважають, що Саддама не можна роззброїти, не починаючи війни проти Іраку. Саміт у Брюсселі засвідчив очевидне: керівники країн ЄС не можуть (і не хочуть?) подолати за кілька годин зустрічі ті розбіжності щодо американської політики, які існували до цього місяцями. Голова Європейської Ради, прем’єр-міністр Греції Костас Сімітіс після першого дня саміту визнав: у поглядах між різними урядами ЄС існує серйозна різниця, яку неможна просто так «витерти».

Атмосфера саміту, розпочатого у перший день іракської війни, не дихала відчуттям тривоги. Зовсім інша справа була у сумновідомий день 11 вересня, коли ледве не всім здавалося, що відбулася катастрофа планетарного масштабу. До війни в Іраку світова спільнота була все- таки морально підготованою. Керівники ЄС виглядали більш схвильованими скоріше тоді, коли почули про ультиматум Вашингтона, а не тоді, коли Ірак врешті опинився під вогнем. На саміті ж ішлося про те, як зробити війну найкоротшою? як нагодувати й одягнути простих іракців? як не допустити внутрішніх суперечок на іракській землі?

Учасники саміту вирішили, що європейська спільнота мусить організувати гуманітарну допомогу іракському населенню. Єврокомісія до витрат готова: на потреби іракцям уже заплановано 21 мільйон євро, 15 з яких уже виділено. «Ми повинні докласти всіх зусиль, аби звести до мінімуму страждання людей, які не мають до війни жодного стосунку»,— заявив Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики й оборони Хав’єр Солана. Щодо ООН, якій після початку несанкціонованої війни в Іраку багато хто передрікає крах, лідери Європи є більш оптимістичними: в оприлюдненій під час саміту заяві вони кажуть, що саме Об’єднаним націям має належати головна роль у розв’язанні іракського воєнного конфлікту. Європейські керівники також упевнені, що вкрай важливим є зберегти територіальну цілісність і суверенітет Іраку. Комісар ЄС з зовнішніх відносин Кріс Паттен запропонував, аби ООН ухвалила нову іракську резолюцію, яка б передбачала гуманітарну допомогу й повоєнне облаштування Іраку.

У Брюсселі говорили про симпатії не тільки до безневинних іракців, але й до тих, хто з ними воює, — солдатів. Голова Європарламенту Пат Кокс заявив, що вояки та їхні родини несуть нині «тягар тривоги й уразливості». Малися на увазі європейські солдати — більшість з яких є британцями.

Наталя ВІКУЛІНА, Брюссель
Газета: 
Рубрика: