Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

ЄС занесло в американський фарватер

27 жовтня, 1998 - 00:00

Найяскравішим зразком такого заокеанського впливу в економічній сфері стало рішення європейців про зниження банківських процентних ставок за зразком того, як це кілька тижнів тому зробив уряд США. Таке банківське рішення, на думку Білого дому, зможе оживити інвестиційну діяльність після її занепаду в результаті глобальної кризи. Однак частина європейських економістів, зокрема у державах, де валюта не така стійка, як долар чи британський фунт, вважають, що штатівський рецепт не обов’язково повинен запрацювати на європейському континенті.

Ще одну ініціативу, пов’язану з кризою, оголосив на саміті ЄС прем’єр Британії Тоні Блер. Він запропонував обрати Лондон місцем зустрічі «великої сімки» з приводу подолання планетарних фінансових негараздів. Цю гостинність британців, щоправда, теж можна назвати відголоском американських ініціатив, оскільки першим пропозицію проведення такої зустрічі в колі Г-7 подав президент США Білл Клінтон.

Мало чим відрізнялася від вашингтонської й оцінка керівниками ЄС подій у Косово. Вони досить одностайно виявили рішучість нарощувати силовий тиск на Югославію, якщо виявиться, що Белград не виконав усіх вимог міжнародної контактної групи до закінчення терміну ультиматуму (а термін цей збігає уже сьогодні). Остаточному рішенню ЄС щодо подальших дій у косовському конфлікті передуватиме звіт у Брюсселі командувача сил НАТО в Європі американського генерала Веслі Кларка. Хоча варто нагадати, що косовська криза уже зрикошетила по урядові однієї з держав Євросоюзу — Італії, ставши однією з головних причин відставки кабінету Романо Проді.

Остання деталь, яку не можна обминути, полягає в тому, що саміт 24—25 жовтня проходив в австрійському містечку Петцах, причому відбулася ця подія через тиждень після проведення у Відні саміту Україна-ЄС та за два дні до візиту в Австрію російського президента Бориса Єльцина. Таким чином, Австрія, яка сама не так давно вступила до Євросоюзу, під кінець 1998 року опинилася в ролі посередника між рештою членів цієї організації та найбільшими пострадянськими країнами Європи. Для Києва це посередництво було досить позитивним: Леонідові Кучмі пообіцяли 150 мільйонів ЕКЮ та понад $200 млн. на чорнобильські проекти. Чи буде альпійський клімат так само сприятливим для Єльцина — прогнозувати важко. Тим більше, що тиждень тому українські урядовці у Відні не втомлювалися повторювати, що ситуація в Україні значно стабільніша, ніж у Росії.

№205 27.10.98 «День»

При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Олег ДОРОЖОВЕЦЬ, «День»
Газета: 
Рубрика: