Уперше за два роки, а точніше з лютого 2000- го, ціна американського долара на валютних біржах впала трохи нижче єдиної європейської валюти. Упродовж останнього місяця спостерігалося поступове подорожчання євро, відзначалася рекордна вартість європейської валюти у порівнянні з доларом, допоки не настав «чорний понеділок» для американської грошової одиниці. Якраз позавчора євро подолав однодоларову позначку і досяг ціни в $1,0025.
Для фінансистів не складає великих труднощів розповісти про причини падіння американського долара, коли ж заходить мова про те, як довго триватиме відкат «зеленого», лунають численні прогнози. При цьому відсутня будь-яка чіткість чи однозначність. Змальовуються найстрашіні сценарії про черговий фінансовий апокаліпсис, про ланцюгову реакцію, в результаті якої падаючий долар потягне за собою у кризову прірву й інші валюти. Розповідають і про те, що немає жодних підстав для хвилювань, про те, що процес подешевшання долара природний і тимчасовий. Фінансисти переконують, що до кінця року долар зможе оговтатися і поверне свою могутність. Хоч інші аналітики фінансових тенденцій вважають, що долар до кінця року коштуватиме на 5—10% дешевше від євро. Про те, що ціна долара була завищена, говорили давно. Позначка доларової переоцінки складала 10—20%. Ринкова вартість американської валюти підтримувалася кілька років не стільки макроекономічними і торговельними показниками США, скільки високою доходністю акцій американських компаній, на придбання яких були необхідні долари. Падіння ринків, таким чином, стало для долара холодним душем, який просто позбавив американську валюту надмірного завищення.
Варто нагадати, що в 1999 році, коли народився євро, його вартість сягала $1,17. Проте згодом місяць за місяцем iз шаленою швидкістю євро почав падати і, очевидно, цей процес мало помітно, але й надалі тривав би, якби не проблеми в американській економіці. Відчутного удару по ній завдали останні скандали щодо банкрутства та зловживань у великих корпораціях Сполучених Штатах, що призвело до відтоку капіталу з Америки та зробило американський ринок менш привабливим для інвестицій. Падіння долара, до речi, може призвести до ще більшої корозії інвестиційної привабливості Сполучених Штатів.
Падіння американського долара не зовсім приємне для багатьох країн світу. Директор-розпорядник МВФ Хорст Келлер заявив, що фонд не дасть ситуації вийти з-під контролю. Падіння долара зробить менш привабливими товари з Латинської Америки — найбільш небезпечного сьогодні місця з точки зору економічної кризи. На межі фінансової кризи знаходиться Бразилія. Близька до бразильської ситуація і в Туречинні. Малоприємне доларове падіння для українських громадян, чимало з яких віддають перевагу збереженню своїх доходів в переводі на «зеленi» під матрацом. Чи слід при цьому швидко бігти до обмінного пункту, аби придбати поки що стабільний євро? У цьому питанні жоден фінансист не зможе дати єдино правильної поради, а от налякати... Приміром, аналітики передбачають, що євро невдовзі знову падатиме по мірі того, як наближатиметься дата розширення Євросоюзу. А вона не за горами: з 1 січня 2004 року до ЄС приєднаються десять нових країн...
ДО РЕЧІ
Сенат США в понеділок ухвалив законопроект про відповідальність бізнесменів за порушення правил ведення фінансової звітності. Його називають найбільш радикальним із часів Великої депресії. Жорсткість американської влади пояснюється тим, що американський бізнес ось вже кілька місяців не може оговтатися від наслідків цілої низки корпоративних скандалів. Все почалося з банкрутства компанії Enron — найгучнішого в історії США. Потiм відбувся крах телекомунікаційного гіганта WorldCom, в документах якого виявили багатомільйонні приписки. Ринки поки що реагують на спроби влади США повернути інвесторам довіру до американського бізнесу досить скептично.