Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Євродискусія в Донецьку

6 грудня, 2005 - 00:00

Про користь європейського курсу для України говорили минулого тижня журналісти Донецька в ході зустрічі з представницькою делегацією, яка брала участь у форумі Співтовариства демократичного вибору. Форум відбувся в столиці України 1—2 грудня. В останній день зустрічі деякі члени делегації вирішили відвідати шахтарський регіон і дізнатися про настрої сходу України в переддень майбутніх парламентських виборів.

На зустрічі обговорювалися перспективи нашої країни в європейських структурах і бачення України очима Заходу. Захід у цьому випадку представляли колишній прем’єр-міністр Швеції Карл Більдт, журналіст «Вашингтон Таймс» Тод Ліньерг і президент проекту «Перехідні демократії» американець Брюс Джексон.

«Україна — країна, що володіє величезним потенціалом і багато в чому визначає відносини всередині Європи. Сьогодні їй необхідна передусім стабільність у проведенні реформ демократичного розвитку, й майбутні вибори покажуть, чи є Україна дійсно європейською державою», — так коротко визначив «програму мінімум» нашої країни на найближчий час екс- прем’єр Швеції Карл Більдт, який був, напевно, найактивнішим учасником зустрічі. На його думку, основними проблемами, на які Україна повинна звернути найбільшу увагу, є наболілі питання подолання корупції, підвищення життєвого рівня українців і, звичайно ж, розвиток демократії в нашій державі. Крім того, за словами гостей, наша країна повинна бути послідовнішою в реалізації лозунгів, що декларуються і прагнень — наприклад, уже в найближчому доступному для огляду майбутньому добитися членства в СОТ і отримати статус країни з ринковою економікою як від Євросоюзу, так і від США.

За словами гостей, їхня місія, як і місія інших подібних делегацій, що приїжджають в Україну, якраз і полягає в тому, щоб допомогти нашій країні в розв’язанні цих і інших проблем. За словами Карла Більдта, багато інших європейських країн також стикалися з подібними проблемами й зуміли успішно їх подолати, в зв’язку з чим їхній досвід може бути дуже корисний для України.

Як підкреслив Карл Більдт, Європейський Союз є важливим торговим партнером України й він дуже зацікавлений у нашій країні. Причому в найближчому майбутньому, за словами шведського гостя, Європа впливатиме на Україну сильніше, і цей вплив буде набагато більшим, аніж вплив НАТО.

Потрібно відзначити, що до всіх цих тез донецькі журналісти віднеслися вельми неоднозначно й досить активно включилися в дискусію з Карлом Більдтом. Наприклад, із боку «господарів» зустрічі прозвучали навіть обвинувачення в тому, що іноземні гості дуже вже пильно спостерігають за життям і долею нашої держави й часто втручаються в її життя, нав’язуючи нашій країні власні погляди та життєві цінності. Наприклад, представники масової донецької газети «Донбас» висловилися досить різко, заявивши, що Україна живе зовсім не так, як це собі представляє Європа, й що в нашої країни є власний шлях розвитку. Проте гості у відповідь на ці обвинувачення запевнили своїх опонентів, що не збираються міняти що-небудь у нашій країні насильно. «Ми не маємо намір реформувати громадянське суспільство в Україні. Ви повинні будувати його самостійно, й так, як хочете це робити. Український народ у багатьох аспектах набагато «просунутіший», аніж його уряд, і події Майдану це довели. Європа — це можливість для України. І наскільки вона здійсненна, залежить лише від тих, хто у вашій країні робить вибір», — підкреслив Карл Більдт.

Обстановка помітно потеплішала, коли гості запевнили приймаючу сторону, що ці зустрічі жодною мірою не є метою підкреслити симпатії Європи чи США до якоїсь конкретної політичної сили України напередодні виборів: «Ми можемо впевнено заявити, що ні Європа, ні США не мають наміру віддавати перевагу якій-небудь партії. У нас не буде улюбленців, і ми рівно ставимося до всіх, хто прагнутиме в парламент. Більш того ми самі просили в партій, щоб вони всіма силами захищали на цих виборах вибір України». Для цього делегати форуму провели кілька зустрічей із провідними політичними силами України, які, за словами Брюса Джексона, в один голос запевнили їх про своє прагнення налагодити взаємовідношення України з Європою. За словами Карла Більдта, для них дуже цінне спілкування не стільки з жителями столиці України, скільки з представниками різних регіонів, щоб ознайомитися з настроями, які панують там.

Ганна ХРИПУНКОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: