Ініціатор створення Спільноти демократичного вибору, президент Грузії Михаїл Саакашвілі прибув до Києва першим з учасників форуму. З українськими журналістами вiн подiлився своєю концепцією нової хвилі визволення Європи, розповів про зміни в Грузії та про свій погляд на спільні проблеми пострадянських країн.
ДЕМОКРАТІЇ ВИСТАЧИТЬ НА ВСІХ
«Україна та Грузія разом ініціювали створення Спільноти демократичного вибору, — сказав Михаїл Саакашвілі. — Попри те, що країни Балтії вже в НАТО і в ЄС, Румунія вже в НАТО та вступає до Євросоюзу, а Грузія й Україна поки що на шляху до цих структур, ми дуже схожі одне на одного. Ми всі вийшли з однієї посткомуністичної системи, і наші проблеми, наприклад, корупція — дуже подібні. Подібні й наші реформи — припустімо, те, що ми зробили з нашою дорожньою поліцією, й те, які реформи окреслює в цій сфері Україна. По-перше, ми повинні ділитися досвідом. По-друге, нам ніхто не допоможе, якщо ми не допомагатимемо одне одному. Країни Балтії виступили з ініціативою допомагати нам усім в європейській інтеграції. Коли більшість країн «старої» Європи з певним скептицизмом дивляться на «нові» країни, дуже важливий голос тих держав, які добре нас знають, і знають, що ми — такі ж європейці, як і вони. Формуючи Форум держав демократичного вибору, ми сприяємо тому, що вже ніхто не зможе штучно встановити кордони Європи. Створення Спільноти робить процес європейської інтеграції безповоротним для всіх».
Коментуючи ситуацію після парламентських виборів в Азербайджані і поки що скромний інтерес Баку до Спільноти демократичного вибору, Михаїл Саакашвілі сказав, що Грузія — «великий уболівальник» демократизації сусідньої країни. «Ми допомагали нашим азербайджанським друзям порадою, коли треба було, навіть послали їм чорнило (для маркування пальців виборців. — Ред. ). Виявилося, що це — дефіцит у всьому регіоні. А Грузія провела стільки виборів за останні роки, що у нас чорнила на всіх вистачить. Я сподіваюся, що процес демократичного діалогу в Азербайджані триватиме та забезпечить благополуччя країни. Усі мої контакти з президентом Ільхамом Алієвим переконують мене в тому, що він це чудово розуміє. Звичайно, ми бачимо складнощі і щоразу переживаємо. Але я впевнений, що в Азербайджану — повномасштабне демократичне майбутнє».
За словами грузинського президента, на пострадянському просторі «всі по-своєму сприйняли, як треба реагувати на революції в Україні та в Грузії». «Але я думаю, що більша частина країн зрозуміла — треба реформувати політичну систему. Це безповоротний процес. Народна думка, настрій кожної окремо взятої людини після київського Майдану та тбіліських троянд на всьому пострадянському просторі важать набагато більше, ніж коли-небудь», — зазначив Михаїл Саакашвілі.
«ДРУЖНІ ДИКТАТОРИ» — НЕНАДІЙНІ СУСІДИ
Президент Грузії відкинув думку про те, що Спільнота демократичного вибору — проект, покликаний протистояти впливу Росії. «Для Росії вкрай важливо мати демократичних сусідів — вона почуватиметься спокійніше, — вважає Михаїл Саакашвілі. — Сусіди-демократи передбачувані, миролюбні та прагматичні. Поганих сюрпризів від них доводиться чекати набагато менше, ніж від дружніх диктаторів. Адже коли ти диктатор і тебе нічого не стримує, ти можеш прокинутися в поганому настрої, і тобі навіть учорашній друг може не сподобатися».
Коментуючи прагнення Росії збільшити ціну на поставки газу, Михаїл Саакашвілі заявив, що це «політичне рішення», за яким «економічного розрахунку просто немає». «Зростання цін на газ завдасть збитків нашій економіці. Але якщо хтось вважає, що таким чином можна задушити немовля грузинської демократії просто в колисці, — то цього не буде. Наша економіка ще слабка, але зламати її не вдасться, — попередив президент. — Підприємства в Грузії, які споживають газ, переважно перебувають у російському володінні. Звісна річ, такий поворот не вигідний ні російському, ні грузинському бізнесу. Тому ми ведемо консультації з російською стороною та сподіваємося знайти більш взаємоприйнятне рішення. Зрештою, від політичних рішень у жодній системі ніхто ніколи не вигравав».
Як відомо, кілька грузинських політиків нещодавно знову ініціювали дискусію про доцільність членства їхньої країни в СНД. Але Михаїл Саакашвілі заявляє, що він особисто «не має планів виходу з Спільноти». «У парламенті це обговорення триває, але якихось термінових рішень я не чекаю. Так, СНД абсолютно не виконує тих функцій, що покладені на нього зi самого початку: немає свободи пересування, свободи торгівлі тощо. Треба говорити про зняття цих бар’єрів. Я схильний прагматично вирішувати те, що стосується конкретних речей, а не виступати з декларацією, яку всі запам’ятають на два дні, а на третій забудуть. Механізми Спільноти дуже слабкі. Але хай би хоч якими вони були, я схильний використати їх до кінця», — заявив Михаїл Саакашвілі.
ТИША БУВАЄ В БОЛОТІ
Звісно, журналісти поцікавилися в грузинського президента, як він оцінює зміни в українському політикумі, певне розчарування суспільства, що міг би порадити українським лідерам. «Я не суддя українській внутрішній політиці, хоч і дуже радію за все хороше та переживаю через ваші проблеми, — відповів він. — Через рік після революції в нашого уряду був менший рейтинг, ніж тепер. Звичайно, в людей одразу виникли великі очікування. Потім були певні проблеми через невиправдані надії. Однак все, що ми записали у своїй програмі, ми виконали: подвоєння пенсій, скорочення податків на землю, боротьба з корупцією, введення елементарних соціальних послуг. Минув ще рік, й очікування стали набагато реалістичнішими, люди дедалі частіше помічають зміни на краще. Головне — терпіння та розуміння, що ми перебуваємо на дуже складному, але правильному шляху».
Одним із головних досягнень Михаїл Саакашвілі вважає те, що «всі лідери грузинської революції, на жаль, окрім покійного прем’єр- міністра Зураба Жваніа, залишилися в одній команді». «Усі ті, хто штурмував парламент два роки тому, досі разом. Яку парламентську більшість ми мали після виборів — такою вона й залишилася за ці майже два роки. Це мало кому вдалося в постреволюційних країнах Східної Європи», — сказав президент.
Однією з проблем Грузії часто називають відсутність сильної опозиції — при цьому багато аналітиків сходяться на думці про те, що провини влади в цій ситуації немає. «Ми хотіли б бачити конструктивну, реальну опозицію. Але її неможливо виростити в інкубаторі, — сказав Михаїл Саакашвілі. — Однаково є позитивні тенденції: протягом останніх кількох місяців у нашому парламенті ніхто не бився (в прямому значенні слова). Так, з’явилися «опозиційні елементи», якими управляють із-за кордону й іноді показують по іноземних телеканалах, але це цілковиті маргінали, і ми їх не боїмося. Чим сильна Грузія — усі мають право висловити свою думку. Грузини — дуже темпераментний народ у дебатах, але наша політична система дуже стабільна. Чим вища температура політичних дебатів, тим швидше країна розвивається. Тиша буває в болоті. Головне, щоб політичні дебати сприяли руху країни вперед. І в цьому сенсі в нас, на мою думку, поки що все нормально. Опитування найавторитетнішої міжнародної організації «Інститут Геллапа» засвідчили, що сьогодні 71% грузинів вірить, що ми на правильному шляху. Це найвищий показник у Європі. Не тільки президент, а й кілька інших важливих політичних лідерів мають рейтинг вище 70%, попри те, що у нас вільні ЗМІ і можна сварити всіх. Багато хто цим і займається, що ми тільки вітаємо, бо це — свобода та демократія».
КОРУПЦІЯ КРАДЕ МАЙБУТНЄ В КОЖНОЇ ЛЮДИНИ
«Ми збільшили бюджет Грузії щонайменше в 4,5—5 разів, — розповів Михаїл Саакашвілі. — Два роки тому в нас не було постійного постачання електроенергії, а зараз практично вся країна цим забезпечена. За останній рік ми побудували більше доріг, ніж за останні 20— 25 років, і продовжуватимемо цей темп будівництва. Минулого року економічне зростання в Грузії становило майже 7%, цьогоріч ми чекаємо 9% — навіть зважаючи на те, що зростають ціни на енергоносії. Для порівняння — Росія цього року має зростання близько 5%… У країну приходять великі інвестиції. У нас один із найнижчих рівнів корупції в Європі: п’ятикратне збільшення бюджету сталося не за рахунок якихось особливих доходів — просто те, що раніше крали, тепер перетворилося на дороги, лікарні, школи. Спершу нас звинувачували мало не в якихось авторитарних методах, але зараз усі сприйняли те, що люди відповідають за законом. Ми віддали правосуддю не тільки деяких наших колишніх опонентів. Деякі значні посадовці, яких ми самі привели, зараз перебувають у не таких віддалених місцях. Ми ні з ким не церемонитимемося: украв — мусиш відповідати. Корупція неприйнятна, бо краде майбутнє в кожної людини в нашій країні. Звісно, Грузії треба пройти ще дуже довгий шлях, щоб справді стати успішною. Після 15 років розрухи неможливо одразу стати на ноги. У нас немає післяреволюційної ейфорії, наш реальний оптимізм заснований на тому, чого ми досягли за ці два роки, і чим ми дуже пишаємося».
Зачепивши проблеми територіальної цілісності Грузії, Михаїл Саакашвілі сказав, що «Грузія нікуди не поспішає». «Одразу нічого хорошого бути не може, швидко трапляється тільки погане. Щоб досягти хороших результатів, треба наполегливо працювати. І ми це робитимемо. Я впевнений, що об’єднанню Грузії немає альтернативи. Це маленька країна, яка була єдиною протягом багатьох століть і буде єдиною знову», — заявив президент.