Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Європою бродить «коров’ячий сказ»

6 грудня, 2000 - 00:00

Страх через поширення вірусу губчастої енцефалопатії, або просто кажучи «коров’ячого сказу», в Європейському Союзі спричинився до того, що міністри з сільського господарства 15 країн-членів вирішили запровадити жорсткі заходи, серед яких — постійний контроль за кормом тварин і знищення старої худоби. Таким чином, міністри фактично завірили пропозиції, з якими виступила наприкінці минулого тижня Європейська Комісія. Набудуть сили нові обмеження з 1 січня наступного року. З того часу всі члени Союзу повинні півроку суворо їх дотримуватися. Комісар iз охорони здоров’я Єврокомісії Девід Берн зазначив, що «коров’ячий сказ» не знає кордонів, а тому вся Європа повинна запобігти зараженню небезпечним вірусом людей, який призводить до майже невиліковної хвороби Крейцфельда-Якобса. У великій Британії померло від схожої на цю хворобу більше 80 чоловік, ще двоє — у Франції.

На своєму засіданні міністри сільського господарства вирішили знищити всіх корів, які досягли 30-місячного віку і не пройшли спеціального ветеринарного контролю. Для цього будуть виділені грошi з бюджету Євросоюзу. Коштуватиме це для євросоюзівців $1,7 млрд. АП повідомило, що частина цих грошей піде на компенсацію збитків фермерам, які змушені будуть знищити худобу. На думку міністрів, при найменшій підозрі слід також піддавати знищенню коров’ячі кістки, мозкову речовину та нирки.

Водночас у Єврокомісії досить скептично ставляться до тих країн, які заборонили імпорт яловичини. До таких заборон уже вдалися Іспанія, Італія, Австрія та Нідерланди.

Між тим запроваджують заборону імпорту яловичини з Західної Європи дедалі більше країн, які не входять до Євросоюзу. Зокрема — Польща, Латвія, Литва, Естонія. А також Україна, яка минулого вівторка запровадила превентивну заборону на ввіз яловичини з Німеччини. Як повідомив агентству Інтерфакс-Україна заступник головного держінспектора ветеринарної медицини України Володимир Горжеєв, наразі ці обмеження носять тимчасовий характер, аж доки не надійде офіційне підтвердження інформації про випадки «коров’ячого сказу» від Міжнародного епізоотичного бюро (МЕБ), членом якого Україна є з 1993 року.

Згідно з даними цього бюро, до списку країн, які зіткнулися з проблемою «коров’ячого сказу», окрім Франції та Німеччини, входять також Велика Британія, Ірландія, Швейцарія, Португалія та Нідерланди.

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: