Закон про імміграцію прямо з подіями 11 вересня не пов’язаний, і необхідність його ухвалення базувалася на висновках експертів: Німеччині для того, щоб урівноважити вікову структуру суспільства, яке швидко старіє, буде необхідно залучити близько 1,5 млн. кваліфікованої робочої сили з-за кордону. Серед галузей, які насамперед потребують «вливання свіжої крові», — все, пов’язане з програмуванням і інженерними спеціальностями. Вже повідомлялося, зокрема, про програми, згідно з якими Берлін обіцяє надати «зелену картку» близько 20 тис. фахівців- комп’ютерників з України.
«Імміграція триватиме за будь-яких умов. Йдеться лише про те, чи зможемо ми створити механізми впливу на цей процес, або ж ми хочемо й надалі миритися з незапланованою міграцією», — так, за повідомленням «Німецької хвилі», говорив канцлер Шредер напередодні голосування в Бундесраті.
Заради компромісу правляча «червоно-зелена» коаліція затвердила в поданому законі обов’язковість для іммігрантів відвідування спеціальних курсів німецької мови, культури й суспільства. Попередньо планувалося обмежити вік дітей, які можуть з’єднатися з родинами, які перебувають у Німеччині, до 14 років (із численними винятками), але в ухваленому законі ліміт — 12 років. Жодних квот сам по собі новий закон не встановлює, але робить жорсткішою процедуру надання притулку.
Одним з головних закидів правих опонентів було те, що рівень безробіття в Німеччині перевищує десять відсотків — тоді як напередодні виборів- 97 Шредер обіцяв цей рівень знизити. Відповідь канцлера — «ми не збираємося змінювати розклад сил на ринку праці». Норма про переваги німецьких робітників перед іншими (не з країн-членів ЄС) залишається чинною. Йдеться лише про ті галузі, які потребують спеціальної підготовки робітників, яких у Німечині не вистачає. Заради справедливості треба додати, що Німеччина наполягла на тому, щоб при розширенні ЄС ринки праці країн Союзу не були повністю відкритими для громадян з нових країн- членів протягом семи років. Для українців же ринки праці країн ЄС взагалі формально закриті — можна легально влаштуватися, лише довівши, що на цю роботу немає іншого претендента «з місцевих». За офіційними даними, зараз у Німеччині легально проживає 7,3 млн. іноземців, або 9 відсотків населення. Найбільшу частку (близько 2 млн.) становлять турки, яким багато років тому, коли потребувалася робоча сила для відбудови економіки після війни, надавалося право на проживання на пільгових умовах.
«Це поганий закон. Він розділяє більше, ніж об’єднує. Ми представимо новий закон, який спрямовано на підтримку соціального балансу, відразу ж по виборах», — заявив у коментарі голова уряду Баварії, суперник Шредера на виборах від блоку ХДС/ХСС Едмунд Штойбер. Якщо правим вдасться акуратно використати побоювання суспільства перед імміграцією, то Штойбер може й перемогти.