50 років тому американський політик Вільям Фулбрайт переконував конгрес США виділити гроші на програму обмінів між американським науковим світом і вченими інших країн. Головний його аргумент полягав у тому, що глобальний успіх демократії безпосередньо залежить від реалізації таких цінностей, як гуманізм, мудрість, свобода у найосвіченішої частини людства — співтовариств учених.
Зараз бути фулбрайтером (як тепер називають учасників програми Фулбрайта) для американського вченого — велика честь. Так само, як і для будь-якого американського університету приймати іноземного фулбрайтера. Для них він носій іншої культури, а значить, і нових ідей. Він ділиться досвідом і переймає досвід, збагачуючи таким чином світовий інформаційно-науковий простір.
В Україні Програма академічних обмінів імені Фулбрайта існує з 1992 року. Власне, вона діяла й раніше, в Радянській Україні. Але тоді все вирішувалося через Міністерство освіти за списками, складеними партійними органами. І багато хто з вчених навіть не наважувався мріяти про таку поїздку. Зараз участь у престижній обмінній програмі, що діє в 130 країнах світу, доступна кожному українському вченому, який подасть на конкурс детально розроблений проект — опис діяльності, якою він хотів би займатися в США, з аргументами — чому для дослідження йому потрібно їхати до Америки, і як потім надбаний досвід використовуватиметься на практиці. Цей проект разом з іншими документами (три рекомендаційних листи, список публікацій) рецензується досвідченою україно-американською комісією. Причому ця процедура цілком анонімна. Рецензентам не відомі ні прізвища людей, роботи яких вони читають, ні їхня стать, ні політичні переконання, ні регіон мешкання. Одного разу сталося так, що серед 20 переможців було тільки троє чоловіків. Іншими словами, анонімність гарантує максимальну об'єктивність при оцінюванні людини людиною.
Список дисциплін, за якими проводяться дослідження, досить широкий. В основному, це гуманітарні науки: українознавство, американістика, політичні й соціальні науки, міжнародні відносини, філософія, правознавство, економіка й бізнес, педагогіка й управління в сфері освіти, журналістика, мистецтво й управління в сфері мистецтва, гендорні дослідження, охорона довкілля.
Унікальність програми Фулбрайта полягає в тому, що вона припускає двосторонній обмін, тобто, передбачає не тільки роботу вчених з різних країн у США, але й аналогічні зарубіжні поїздки американських вчених. З 1993 року в Україні побувало близько 80 американських професорів, які викладали в столичних, а також деяких регіональних вузах. «Американці приїжджають до України, сповнені бажання щось змінити, — зазначив директор програми Вільям Глізон, — вони виконують активну громадську роботу: проводять семінари, дають консультації в державних і приватних установах, видають студентські газети й журнали, а також часто виступають експертами українських проектів у конкурсі на фулбрайтівський грант. Але часто їхні зусилля «занепадають» на рівні офіційних інститутів. Понад усе американських вчених вражає стійкість і ентузіазм українських колег, які працюють в нестерпних умовах, що принижують їх, як професіоналів і представників інтелектуальної еліти країни. Жоден американський професор не дозволив би так з собою поводитися».
Ще одна особливість програми Фулбрайта в Україні — американці у нас, в основному, викладають, у той час, як наші вчені їдуть до Штатів переважно проводити дослідження. Для українців — це унікальна можливість опинитися в затребуваному науковому середовищі й нормальних матеріальних умовах (грант, зазвичай, покриває всі витрати вченого на перебування в США: авіапереліт туди й назад, стипендію (зарплату) на весь обмовлений період діяльності).
За останні вісім років у програмі взяло участь понад 100 українських вчених. У середньому щорічно для українських вчених виділяється 15 місць. І конкурс досить серйозний. Цього року, наприклад, надійшла 101 заява. Але й стипендій виділили більше — вперше з нашої країни до США поїде одночасно 21 учасник. У порівнянні з іншими країнами СНД, це дуже високий показник.
Подавати анкети для участі в конкурсі можуть тільки громадяни України, які мають ступінь кандидата або доктора наук (вік не обмежується) і володіють англійською мовою. Конкурс, зазвичай, відбувається в два етапи: спочатку розглядають проект, потім — співбесіда, на якій оцінюються особові якості учасника — комунікабельність, уміння працювати в команді, здатність до адаптації й знання англійської. Термін перебування в США — від 4 до 9 місяців. Віза, яку отримує вчений, вимагає повернення до своєї країни на два роки для реалізації надбаних знань і досвіду.
До речі, цього року внаслідок збільшення фінансування з боку Інформаційного агентства США в Вашингтоні в українських фулбрайтерів з'явилася додаткова можливість реалізувати надбаний потенціал. Це невеликі гранти (їх буде 10 — 12) на публікацію досліджень, проведених у США.
Кількість українських фулбрайтерів з кожним роком зростає. Й незабаром, напевно, можна буде говорити про формування нової науково-культурної групи. В травні цього року відбулася перша україно-американська конференція учасників програми, де було ухвалено рішення про створення Асоціації стипендіатів Фулбрайта. Можливо, саме ці люди, які набули досвід якісного наукового менеджменту США, зможуть допомогти українській науці відродитися й повернути нашим ученим горде звання інтелектуальної еліти.