Посольство України у Великій Британії міняє структуру. У ньому створюється окремий підрозділ, який відповідатиме за залучення іноземних інвестицій у нашу країну, а також пошук західних партнерів для приватних компаній. Посол Ігор Мітюков, екс-міністр фінансів України, відзначає величезне зростання інтересу з боку лондонського Сіті, світового центру капіталу, до перспектив вкладення вільних капіталів в українські проекти. На зустрічах з керівництвом великих лондонських інвестиційних компаній йому доводиться відповідати на запитання про те, чому Україна, де прибутковість іноземних інвестицій є однією з найвищих у світі, займає останні місця за обсягом капіталу, що залучається з-за кордону. Мітюков вважає, що мало навчитися відповідати на запитання, для успіху треба і працювати по-західному.
— Які чинники сьогодні визначають думку іноземних інвесторів про перспективність українського ринку?
— Буквально останнім часом ставлення іноземних інвесторів до України істотно змінилося. Три роки стабільного поліпшення економічних показників додали інвестору упевненості у стабільності цього процесу. Виконання держбюджету, акуратне виконання зовнішніх зобов’язань — усе це привертає увагу власників не тільки зовнішнього, але й внутрішнього капіталу. Чудовим було те, що попит на українські єврооблігації, розміщені цього року, набагато перевищував той обсяг запозичень, який Україна планувала зробити. Ми можемо говорити про попит, який у певний період досягав 5 мільярдів доларів, при тому, що первинна заявка була лише на 600 мільйонів. Ми мали хорошу можливість збільшити позику, щоб отримати дешевий ресурс. Це значно покращило структуру державного боргу. Я вважаю, що про це наші законодавці повинні подумати під час розгляду бюджету на наступний рік, оскільки перед державою відкриваються нові можливості.
— Вартість позики, яку Україна взяла шляхом розміщення євробондів, трохи перевищила 7%. Враховуючи, що попит на українські папери перевищував пропозицію вп’ятеро, чи не дуже це висока ціна?
— Той рівень ціни, який було досягнуто, сьогодні для України є оптимальним. Хоч я не виключаю того, що майбутні запозичення будуть і повинні бути ще вигіднішими. Тут вже йдеться про впровадження тонких механізмів регулювання, коли десятими частками відсотка вимірюється динаміка вартості запозичень. У бюджетах наступних років уже чітко проглядаються ті обсяги запозичень, які можна буде залучати на дуже вигідних умовах для фінансування дефіциту бюджету. Мені здається, що крім фінансового, головним результатом була фіксація саме дуже прийнятної ціни суверенного боргу України, а це відкриває можливості перед муніципальними структурами, комерційними організаціями, щоб організовувати свій вихід на зовнішні ринки на значно вигідніших умовах.
— Ви кажете про перспективи залучення іноземного капіталу як державної позики. А що можна сказати про можливості приватних українських компаній на зовнішніх ринках капіталу?
— Думаю, що цілий ряд українських компаній мають можливість дуже вдало вийти на міжнародні фінансові ринки. Але для цього вони повинні проробити дуже серйозну внутрішню роботу з погляду проведення аудиту, поліпшення прозорості структури аукціонерів і вирішення цілої низки інших питань, які тут, у Лондоні, прийнято ставити одразу ж. Але на ці запитання мало навчитися відповідати, треба вміти презентувати план розвитку компанії та пояснювати, чому потрібні додаткові гроші, наскільки стабільними є активи компанії. Якщо ми навчимося це робити, думаю, що обсяг іноземного інвестування в Україну багаторазово збільшиться.
— Як українське посольство може допомогти українським компаніям, які не проти залучити іноземних партнерів до реалізації тих або інших проектів?
— Якщо говорити про посольство України у Великій Британії, то українські компанії можуть і вже отримують від нас консультаційну та технічну допомогу. Цей підрозділ посольства зараз тільки починає створюватися. Він зміцнюватиметься, і ми готові це робити для компаній, які зацікавлені у виході на зовнішні ринки капіталу. Якщо говорити загалом про систему дипломатичних представництв України за кордоном, то думаю, що нам ще потрібно дуже багато зробити для того, щоб посилити вплив торгово- економічних місій. Вони повинні орієнтуватися не тільки на обсяг товарообігу, а говорити про залучення інвесторів і пошук партнерів. Я вважаю, що у таких країнах, як Японія, Німеччина, Франція, США, де наповнений значний інвестиційний ресурс, ми повинні говорити про розширення завдань, які стоять перед посольствами.
— Відомо, що іноземні інвестори часто кажуть про політичну нестабільність в Україні як про головний ризик для стабільного розвитку. Нині в українській політиці також вирують пристрасті. Як на це дивляться на Заході?
— Останні оцінки, які робили провідні рейтингові агентства, вказують на загальне поліпшення політичної ситуації в Україні. Ситуація оцінюється як стабільна. Залишається сподіватися, що проведення політичної реформи, зокрема, внесення змін до Конституції, яке обговорюється в парламенті, не погіршить, а поліпшить ситуацію.