«Ми стоїмо на порозі створення Євразійського Союзу», — таку ідею вчора висловив під час виступу в російській Думі президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв. Російські депутати привітали виступ гостя з Астани бурхливою реакціею. На виході із зали президент і Володимир Жириновський міцно потиснули один одному руки.
У Москві були дуже раді бачити казахстанського лідера. Путін і Назарбаєв увесь час говорили про стратегічне партнерство двох країн, про великі спільні плани на майбутнє... Президент Казахстану нагадав, що його країна має намір увійти до 50 найбільш конкурентних держав світу. Особливу увагу Путін і Назарбаєв приділили інтеграційним процесам. Поговорити справді було про що: обидві країни входять до СНД, ЄврАзЕС, ШОС, ОДКБ і створюваного з недавніх пір Єдиного економічного простору, до базових угод якого приєдналася три роки тому й Україна. Щоправда, поки що жоден із цих об’єднавчих проектів не може похвалитися особливими успіхами. Тим часом Назарбаєв виступив із ідеєю «зліпити» нове інтеграційне утворення — Євразійський Союз. Будуватимуть його, за задумом президента Казахстану, на «фундаменті» Євразійського економічного співтовариства.
Захоплення в Кремлі інтеграційними проектами, схоже, має невичерпну дію. Хоча деякі з них переживають не кращі часи. Особливо це помітно на прикладі ЄЕП, до якого, за початковими намірами, мали входити Україна, Росія, Білорусь і Казахстан. Київ, як відомо, не погодився підписати більшість документів, які пропонують у Москві. Президент Казахстану ніби спробував востаннє попередити українську владу: «Чекати на Україну ми не будемо, але сподіваємося, що вона все- таки зможе взяти участь в ЄЕП». Володимир Путін у свою чергу відзначив, що «українські друзі будуть присутніми під час підписання і готові частину документів (11 із 38. — Ред. ) підписати, але не все».
Чи актуальним є питання створення ЄЕП для України? Із цим питанням «День» звернувся до експерта.