Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iнвестиція, що викликає занепокоєння

Чому Катар надав 400 млн доларів сектору Газа, який належить ХАМАС?
25 жовтня, 2012 - 00:00
ШЕЙХ АЛЬ ТАНІ (ПРАВОРУЧ) ТА ІСМАЇЛ ХАНІЯ З ПОЧТОМ — ДРУЖИНАМИ ТА ОХОРОНЦЯМИ / ФОТО РЕЙТЕР

Поїздка еміра Катару шейха Хамада бен Халіфи Аль Тані до сектору Газа цими днями привернула увагу всього світу. Візит Аль Тані дістав назву «історичного», оскільки він перший глава іноземної держави, що відвідує цей анклав після 2006 року. Тоді на парламентських виборах перемогу здобув ісламістський рух ХАМАС, який багато країн визнає як терористичну організацію і, таким чином, сектор Газа потрапив під економічну блокаду Ізраїлю, ЄС та США.

За інформацією Бі-Бі-Сі, Аль Тані в’їхав до Гази, де були запроваджені безпрецедентні заходи безпеки, на автомобілі з Єгипту. Зустрічав його сам прем’єр-міністр і лідер ХАМАС Ісмаїл Ханія.

«Візит еміра офіційно проголошує прорив політичної та економічної блокади Гази за останні п’ять років», — заявив на офіційній церемонії радісний Ханія, якого цитує телеканал «Аль-Джазіра», що фінансується коштом Катару. Привід для радощів і справді великий. Під час шестигодинного перебування у Газі, Аль Тані дав старт будівництву житлового комплексу, розрахованого на тисячу квартир, в Хан-Юнісі. Вартість проекту оцінюється в 254 млн дол. Усього ж на розбудову інфраструктури, яка постраждала внаслідок тривалого конфлікту з Ізраїлем, Катар виділить 400 млн дол. Але найголовнішим є, мабуть, те, що зустріч Аль Тані з Ханією має підняти престиж останнього в очах простих палестинців. Однак, за повідомленням палестинської преси, це можна розглядати як каталізатор розділення населення на два табори. «Ми закликаємо катарського еміра або його представника відвідати Західний берег теж!», — із таким заголовком вийшла редакційна стаття у провідній газеті «Аль-Кудс».

На думку В’ячеслава ШВЕДА, завідувача відділу досліджень країн Близького Сходу і Азійсько-тихоокеанського регіону НІСД, з 2006 року сектор Газа був буквально «приречений на війну з Ізраїлем», до того ж, його блокував і «режим Хосні Мубарака». «Своєю поїздкою і тим комплексом грандіозних проектів реконструкції, мирної відбудови сільського господарства у секторі Газа, Катар фактично відкриває шлях цьому державному утворенню до виходу на принципово нові рейки розвитку. Тим самим, Катар дає великий поштовх мирному розвиткові сектору», — сказав «Дню» пан Швед.

Не менш важливим, за його словами, є час, коли відбувся візит, «коли керівництво ХАМАС відійшло від своєї проіранської спрямованості». «Фактично сектор Газа перестав служити Ірану, і бути провідником його експансіоністської політики на арабських землях, — додає пан Швед. — Він знову став у один стрій з арабським народом і орієнтується зараз на той же Єгипет, Катар і Туреччину».

Утім, приїзд Аль Тані світова спільнота сприйняла із застереженням. «Цей візит підкреслює дії Катару в останні кілька років. Очевидно, що емір намагається утвердитися як регіональний power broker (людина, яка намагається вплинути на рішення певної версти людей, задля отримання політичних і фінансових преференцій. — Ред.). Гадаю, що він прагне зупинити блокаду ХАМАС із-за статусу терористичної організації останнього, — розповів у коментарі «Дню» заступник директора Центру європейських досліджень Роланд ФРОЙДЕНШТАЙН (Брюссель).

Відомо, що Катар є одним з найголовніших джерел фінансування ХАМАС, особливо після останніх подій: охолодження стосунків з Іраном та Сирією і перенесення своїх офісів звідти до Каїру та Дохи. «Дивно, що емір Катару втручається у внутрішні суперечності палестинців, підтримує сторону ХАМАС і, таким чином, сам постає у вигляді радикала», — прокоментував спікер ізраїльського Міністерства закордонних справ Ігал Палмор цей візит. До того ж, за його словами, «гроші, які виділило керівництво Катару на потреби палестинців, вже скоро осядуть у кишенях лідерів ХАМАС». «Це, в свою чергу, ще більше посилить корупцію в секторі Газа, і проблеми палестинців не будуть вирішені. Своїм візитом шейх Катару остаточно поховав всілякі надії на відновлення мирного процесу в регіоні», — підкреслив прес-секретар МЗС Ізраїлю.

А ось на погляд пана Шведа, приїзд катарського лідера був розрахований саме на те, «щоб остаточно відірвати Газу від іранського тиску і впливу». «Звичайно, це дуже серйозно вплине і на зростання поміркованості самого ХАМАС. На мій погляд, він стане таким же, якою стала і єгипетська Партія свободи і справедливості. Не випадковими є і нещодавні зміни в керівництві ХАМАС. Колишній керівник Машааль подав у відставку, тому що він багато років був пов’язаний із Тегераном і Дамаском. Тому можна сказати, що відбулася корінна переорієнтація ХАМАС на Єгипет, Катар і Туреччину. Замість того, щоб сконцентрувати зусилля на обстрілі ізраїльської території, сектор Газа після візиту еміра зосередиться на мирному розвитку», — вважає пан Швед.

За словами пана Фройденштайна, катарські інвестиції зроблять сектор Газа «більш незалежним від Ірану», однак «тут немає ніякого натяку на те, що ХАМАС стане менш небезпечним». «Дуже важливо те, що буде далі: якщо лідери інших арабських країн не відвідають Газу, або ж не нададуть якоїсь офіційної допомоги, то не слід вважати це якимось «проривом» блокади. Захід, на мій погляд, особливо не має «частувати» ХАМАС, допоки ця організація виступатиме за знищення Держави Ізраїль», — відзначає брюссельський експерт.

Утім, за словами В’ячеслава Шведа, саме Ізраїль «абсолютно свідомо «провалює» всі спроби вирішити Палестинську проблему». «Він не бачить тих можливостей, які відкриваються для того, щоб покращити відносити з усім арабським світом у період Арабської весни, — переконаний пан Швед. — Але Ізраїль має зрозуміти, що це і для нього позитивний момент».

Чи повинні Захід та Ізраїль інтенсивніше реагувати на зміцнення стосунків між сектором Газа та Катаром? «Перш за все, потрібно дочекатися, коли у Сполучених Штатах відбудуться президентські вибори, — ділиться думками В’ячеслав Швед. — Якщо буде обраний президентом Обама, він, на мій погляд, скоріше всього підтримає цей процес. Щодо Ізраїлю, то там на початку нового року призначені дострокові парламентські вибори. Зараз в цій країні знову активізувалися лівоцентристські сили, зокрема партія «Кадима». Її лідер Далія Іцик, буквально днями проголосила основним завданням — формування добросусідських відносин з арабським світом і підписання мирного договору з ними. Це буде головною стабілізуючою силою у формуванні справжньої національної безпеки Ізраїлю».

Роланд Фройденштайн у візиті Аль Тані не бачить «нічого радісного» і це — «радше меседж для супротивників тероризму і своєрідна відзнака «досягнень» ХАМАС». «Тож реакцію Ізраїлю та Заходу можна цілком зрозуміти», — резюмує пан Фройденштайн.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: