Iрак залишає за собою право використовувати нафту як зброю боротьби за скасування економічних санкцій, заявив в неділю міністр закордонних справ країни Наджи Сабрі. «Ми використовуємо всі доступні заходи для захисту нашого народу», — наголосив він. Спекулювання подібного плану висловами для Багдада не рідкість. Ірак намагався і досі неодноразово проводив «нафтовий» шантаж, що вже ставало причиною паніки на світовому ринку. Із наближенням дати чергового розгляду іракського питання на засіданні Ради Безпеки ООН можна очікувати нового сплеску амбіцій Саддама Хусейна. Під кінець поточного року в Організації Об’єднаних Націй знову обговорять режим санкцій проти Іраку. У центрі уваги буде, зокрема, можливість запровадження «розумних санкцій», за які виступають Британія і США, і проти яких вже висловлювалася Москва, обіцяючи вдатися до права вето.
Міністр закордонних справ Іраку в інтерв’ю йорданському агентству «Петра- Дж.Н.А» заявив, що Багдад ніколи не проводитиме переговорів щодо зміни нинішнього режиму санкцій, за єдиним винятком: коли будь-які нові ініціативи щодо зміни режиму обмежень передбачатимуть повне та безумовне скасування «облоги, вчиненої проти Іраку». Сабрі повідомив, що санкції проти Багдада грунтуються в цілому на резолюції під номером 687, одна зі статей якої мовить про «демілітаризацію Близького Сходу від зброї масового знищення». На його думку, Ірак виконав цю умову, однак міжнародна спільнота ніяк на це не відреагувала. У РБ ООН так і не було прийнято жодного документа про виконання Іраком свого головного зобов’язання. Саме тому Багдад не має наміру допустити до себе міжнародних інспекторів, допоки не буде упродовж наступних півроку скасовано санкції. «Навіщо інспекторам повертатися? Ірак завершив виконання зобов’язань і прохає імплементувати статтю 14 Резолюції №687», — повідомив міністр. Він також нагадав звіти колишніх інспекторів ООН, які ще п’ять років тому твердили, ніби більшість зобов’язань Ірак давно виконав.
Раніше впливова газета «Бабіль», яка належить синові іракського лідера Саддама Хусейна Удаю, виступила з пропозицією припинити виконання довгострокових контрактів на поставку значних партій нафти щонайменше до листопада. На початку червня Багдад більше ніж на місяць призупиняв експорт сировини на знак протесту проти проекту «розумних санкцій». Проект передбачав, серед іншого, часткове скасування обмежень на закупівлю Багдадом гуманітарних товарів за одночасного пожорсткішання контролю за контрабандою іракської нафти, а також нелегальними поставками до Іраку зброї. Тільки після того, як російський представник заявив, що на проект буде застосовано вето, поставки нафти Іраком були поновлені знову.
Між тим, керівник ОПЕК (організації країн-експортерів нафти) Чакіб Хеліл заявив, що в наступному місяці ціни на нафту вдасться стабілізувати на позначці $25 за барель. Така ціна є більш-менш прийнятною і для експортерів, і імпортерів сировини. У наступному місяці на зібранні представників країн-членів ОПЕК очікується прийняття рішення щодо експортування нафти. На минулому тижні ціни на нафту дещо впали, проте у найближчому майбутньому Хеліл не виключив можливості певного подорожчання сировини у зв’язку зі збільшенням потреб на енергоносії в Сполучених Штатах під час зими. Ірак, до речі, є одним із головних постачальників нафти на американські ринки.