Iсламські держави підтримують створення тимчасового іракського уряду, розглядаючи це як крок на шляху до повноцінної передачі влади іракцям. Про це йдеться у вчорашній заяві міністрів закордонних справ країн-учасниць організації Ісламська конференція. Її було оприлюднено в ході саміту найбільшого у світі об’єднання мусульманських держав, який триває в Малайзії. З’їзд представників 57 націй присвячений проблемі майбутнього Іраку, хоч і відбувається без представників об’єкта обговорення. Країна-господар, яка була рішучим противником іракської воєнної кампанії Сполучених Штатів, заперечила проти репрезентації Іраку на саміті проамериканською Правлячою радою.
У документі поряд із запевненнями у готовності до співпраці зі світовим співтовариством задля спростування упередженого ставлення до ісламських держав як до терористичних осередків, висловлено спільний погляд країн на проблему післявоєнної відбудови Іраку. У першу чергу, зроблено наголос на тому, що ісламські держави вважають колишній режим Саддама Хусейна антигуманною диктатурою і всіляко сприяють курсу на демократизацію Іраку. «Ірак має право суверенітету над своєю територією і нафтою», — йдеться у заяві, котру лідери країн-учасниць мають затвердити завтра. Мусульманські держави висловлюють солідарність із Німеччиною та Францією у тому, що основна роль у відновленні Іраку повинна належати ООН. Наголошується на необхідності затвердження Об’єднаними Націями якомога коротшого терміну передачі влади місцевому тимчасовому урядові.
Остання вимога йде врозріз із намірами США, які наполягають на тому, що переходу влади до рук іракців має передувати прийняття нової конституції країни та проведення виборів. У новому, вже третьому, проекті іракської резолюції, яку має бути винесено на розгляд Ради Безпеки ООН сьогодні, Сполучені Штати доручили Правлячій раді справитися з цими завданнями до 15 грудня. Думки представників різних мусульманських держав з цього приводу розділилися. «Якщо ми візьмемося робити прогнози щодо обговорення в Раді Безпеки, вони будуть швидше песимістичними», — заявив саудівський міністр закордонних справ принц Сауд Аль-Фейсал. «Нова резолюція враховує все — вимоги міжнародного права, підтримання балансу сил у світі, — все, крім власне потреб Іраку», — подає слова посадовця Ассошiейтед Пресс.
Суперечливою є також реакція на звернення США до близькосхідних сусідів Іраку з проханням відрядити свої війська для пришвидшення процесу розбудови. Правляча рада Іраку, яка підтримувала ідею залучення іноземних миротворців, висловила занепокоєння, що присутність військових контингентів із сусідніх країн може призвести до втручання їх у внутрішні справи Іраку. Водночас Абдулла Гул, міністр закордонних справ Туреччини, єдиної мусульманської країни, яка погодилася відправити свою армію до Іраку, закликав сусідів до ведення переговорів зі США та Іраком стосовно участі у відбудові. «Ми маємо з Іраком спільний кордон, нас не розділяють тисячі кілометрів», — аргументував позицію Туреччини Гюль.
Одним із результатів саміту також повинна стати декларація стосовно Ізраїлю, в якій, як очікується, буде різко засуджено нещодавнє бомбардування об’єктів на території Сирії, а також окупацію Палестини. Остаточні рішення буде прийнято у четвер та п’ятницю — два останні дні саміту.