Учора до Києва прибув з офіційним візитом міністр закордонних справ Іспанії Жозеп Піке. Досі іспанські політики не дуже охоче приїздили до Києва. Не вельми балувала своєю увагою Мадрид і Україна. За майже десятилітню історію дипломатичних відносин зустрічі керівників двох держав можна перелічити на пальцях. Якщо український лідер Леонід Кучма навідався до Мадрида в 1996-му році, то в Києві, окрім іспанського міністра закордонних справ, іще ніхто з вищих ешелонів влади не був. І Україні не слід очікувати епохальних змін у двосторонній співпраці. Хоч, подейкують, останнім часом Мадрид почав уважніше придивлятися до Києва.
Візит Піке спричинений передусім головуванням Іспанії в Європейському Союзі з 1 січня наступного року. Тому можна припустити, що іспанський міністр просто виконує обов’язок, тобто надає Києву своєрідний візит ввічливості. Під час головування в ЄС Франції, Швеції, Бельгії до нас також приїжджали міністри, прем’єр-міністри, проте про зміни у нашій співпраці можна говорити тільки з великою натяжкою. Правда, в ЄС існує і виправдання: там своїх проблем з головою (питання боротьби з тероризмом, вжиття необхідних заходів безпеки тощо). Утім при бажанні українського керівництва певних результатів можна було б досягти, або ж хоч створити фундамент на перспективу. Міністр Піке, уроджений каталонець, член правлячої нині в Іспанії Народної партії, один із найвпливовіших політиків країни, вважається довіреною особою іспанського прем’єр-міністра Хосе Марії Аснара, «варився» певний час у великому бізнесі. Іспанія на сьогодні вийшла фактично на перші позиції по еконмічному приросту з-поміж решти країн Європи. Досить природно, що іспанські бізнесмени прагнуть розширити свій промисел на інші регіони, а не тільки на країни Середземномор’я чи Латинської Америки. Свідченням зростання інтересу серед іспанських промисловців до України може бути і показник товарообігу, який з року в рік зростає. Якщо два роки тому він ледь дотягнувся до $200 млн., то вже в цьому році очікується, що він зросте майже удвічі. Природно, що за зростанням економічного інтересу можна чекати і збільшення інтенсивності політичного діалогу, документального оформлення розвитку відносин. Як повідомив журналістам на засіданні прес-клубу в МЗС України Надзвичайний та Повноважний Посол Королівства Іспанія Луїс Гомес де Аранда-і-Вільєн, під час візиту Піке заплановане підписання Угоди про співробітництво у боротьбі зі злочинністю та Угоди про науково-технічне співробітництво. Перша важлива тим, що іспанці вже давно борються з українським рекетом у себе. Згідно з компетентними джерелами, донедавна в іспанській столиці займалося злочинною діяльністю сім кримінальних угруповань під «патронатом» і безпосередньою участю українських громадян. П’ять із них вже нібито знешкоджено. Друга угода є швидше даниною протокольному розвитку двостронніх відносин, хоч інтерес українців, приміром, до іспанських вузів останнім часом почав зростати.
Можна очікувати, що представники України та іспанський міністр не обминуть і теми нелегальної міграції заробітчан із України. За неофіційними підрахунками, нелегально в Іспанії працює до 60 тисяч українців. Незаконне перебування в чужій країні позбавляє їх багатьох прав — права на медичні послуги до гарантій в отриманні зароблених грошей. За офіційною інформацією, в сусідній з Іспанією Португалії лише за п’ять місяців цього року загинуло 56 громадян України, які там нелегально працювали. Проте коли португальці охочіше ведуть з українцями переговори про визначення певних квот, за якими українці могли б працювати там на законних підставах, то з Іспанією існують деякі труднощі. Причому виною тому і українська непоспішність. Як стало відомо, в Міністерстві праці та соціальної політики України вже три місяці перебуває на розгляді Угода про тимчасове працевлаштування українців в Іспанії.