Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Iвана Дем’янюка знову судять

31 травня, 2001 - 00:00

Суд американського міста Клівленд, штат Огайо, почав розгляд справи 81-річного громадянина США українського походження Івана Дем’янюка. Його підозрюють у злочинах проти людства під час другої світової, коли він нібито був охоронцем у нацистських концтаборах, зокрема в таборі Сабібор, в якому загинули понад 250 тисяч людей, здебільшого польських євреїв.

Сам Дем’янюк завжди заперечував, що допомагав нацистам. Він каже, що був військовополоненим та примусовим робітником. Таку інформацію про себе він надав імміграційним службам США 1951 року, коли отримав американське громадянство. Двадцять років потому Дем’янюка вже було засуджено за злочини проти людства. Тоді на основі свідчень вцілілих в’язнів концтабору Треблінка суд вирішив, що Іван Дем’янюк — це «Іван Грозний», жорстокий охоронець табору смерті. 1988 року Дем’янюка позбавили американського громадянства та екстрадували до Ізраїлю, де засудили до смертної кари. Однак свідчення на його користь, зокрема з території тодішнього СРСР, переконали Верховний суд Ізраїлю, що усі інкриміновані Дем’янюку злочини скоїв інший українець. 1993 року Іван Дем’янюк повернувся до Сполучених Штатів, які поновили його громадянство.

Тепер обвинувачення базується на кількох документах, що стосуються людини, біографічні дані та зовнішність якої підходять до Дем’янюка, повідомляє Бі-Бі-Сі. Головний речовий доказ — посвідчення тренувального табору СС Травніки. Фото людини на картці дуже схоже на молодого Дем’янюка. Однак адвокат звинувачуваного, Майкл Тігар заявляє, що фотографія на документі була переклеєна, а чорнила на ньому — радянські, а не німецькі. «Без живих свідків, які б бачили, як Дем’янюк вбивав та знущався з в’язнів таборів, звинувачення швидко розвалиться», — заявив адвокат. За його словами, не збереглося жодного підпису Дем’янюка часів війни, жодного відбитка пальців чи зразка ДНК, які могли б стати доказом на користь звинувачення. Пан Тігар не уточнив, чи з’явиться на суді сам звинувачуваний. Передбачається, що слухання справи Дем’янюка триватимуть три тижні.

У разі підтвердження звинувачень проти Івана Дем’янюка, йому загрожує повторне позбавлення американського громадянства. Однак поки що не зрозуміло, куди тепер, після розпаду СРСР, депортувати його колишніх громадян, причетних до скоєння військових злочинів? (Нещодавно це питання постало в зв’язку зі скандалом iз членами української дивізії СС «Галичина», які згодом отримали британське громадянство). Бі-Бі-Сі повідомляє, що цього разу Дем’янюка, можливо, депортують до України.

Варвара ЖЛУКТЕНКО
Газета: 
Рубрика: