Учора вранці збройні сили Ізраїлю та поліція провела низку контрзаходів проти Палестинської Автономії. Спочатку ізраїльські літаки випустили ракети по палестинській поліцейській дільниці. Потім стало відомо, що до Сектору Газа увійшли танки. У Східному Єрусалимі ізраїльська поліція закрила відділення Організації визволення Палестини. У заяві ізраїльського Кабміну мовилося: «Ізраїль діяв відповідно до норм самооборони. Ізраїль не готовий сидіти зі зв’язаними руками перед терором».
Такою стала відповідь Ізраїлю на теракт, який було вчинено в четвер у Єрусалимі. За останніми повідомленнями внаслідок вибуху в єрусалимській піццерії загинуло 15 осіб, щонайменше 80 чоловік було поранено. Серед загиблих, повідомили «Дню» в Посольстві Ізраїлю в Україні, були вихідці з Грузії, туристи зі Сполучених Штатів, Бразилії. За останні десять місяців палестинської інтифади (боротьби за визволення) це найжорстокіша атака проти мирного населення в Єрусалимі. Відповідальність за вчинений злочин спочатку взяла терористична організація «Ісламський Джихад», проте згодом представники угруповання заявили, що ніякої причетності до нього не мають. Натомість інша організація «Хамас» заявила, що роль бойовика-камікадзе в піццерії виконував їхній член 23-річний Іззадін Масрі. Теракт нібито був подарунком Саддаму Хусейну, який висловив напередодні свою підтримку палестинцям. Згідно з інформацією ізраїльського уряду, «Хамас» причетний до вбивства 37 цивільних осіб та поранення 376 чоловік, якщо не брати до уваги жертв у Єрусалимі. Саме «Хамас» відповідальний за вибух у нічному клубі Тель-Авіва, який стався 1 липня. Внаслідок теракту тоді загинув 21 чоловік, серед яких було двоє українських туристів.
Світова спільнота у своїй більшості засудила відповідальних за вибух у Єрусалимі. З осудом також виступив глава Палестинської Автономії Ясір Арафат. Американський президент Джордж Буш у свою чергу закликав його заарештувати винних у теракті. Із осудом вибуху виступили Німеччина, Франція, Швеція, Данія та Туреччина. Україна у своїй реакції була стриманішою (як і Росія). Українське МЗС лише «з глибокою тривогою та сумом сприйняло трагічну звістку про здійснення 9 серпня в Єрусалимі кривавого терористичного акту...». Київ вважає, що «будь- які спроби знайти вихід із кризи, що триває, силовим шляхом є абсолютно безперспективними». Зовнішньополітичне відомство України знову закликало палестинську й ізраїльську сторони провести мирні переговори на основі «плану Мітчелла».
Арабські лідери поклали вину за тривалі теракти на ізраїльське керівництво та особисто на прем’єр-міністра Ізраїлю Аріеля Шарона, який марно намагається досягти миру в регіоні силовими заходами. Такої думки зокрема, дотримується Єгипет. Керівник Арабської Ліги, до якої входить 22 країни, Амр Мусса поклав вину за загибель мирних жителів на світову спільноту, яка тільки спостерігає за «деспотичною політикою Ізраїлю». Міністр інформації Палестини Ясір Аббед Раббо між тим вважає, що Шарон сам «спровокував вибух в Єрусалимі. Він чекав його, він всіма силами добивався його».
КОМЕНТАР
Зеєв БЕН-АР’Є, тимчасовий повірений у справах Ізраїлю в Україні:
— В таких умовах важко думати про переговори, про те, щоб повернутися до переговорного процесу. Ми, я маю на увазі, сили безпеки Ізраїлю, знаємо, де готувалися теракти, ми знаємо, що вони готувалися в штабі Хамас у Самарії, ми не раз надавали палестинській поліції абсолютно конкретні дані — імена організаторів терактів, заплановані час та місце їхнього проведення. Палестинська поліція в жодному з таких випадків не вжила заходів, які вона зобов’язана вжити. Ізраїльські сили останнім часом ліквідували ряд керівників Хамас. Йдеться про точкову ліквідацію організаторів терору. Цей метод, мабуть, є найбільш дієвим. Ізраїль не може бути нескінченно беззахисним, нескінченно підставляти іншу щоку, якої, власне кажучи, вже й немає. Ми знаємо, що й палестинська поліція, і палестинська розвідка, яка, порушуючи домовленості, знаходиться у Східному Єрусалимі, брали участь у плануванні та організації терактів. Становище залишається дуже напруженим. Ми сподіваємося, що керівництво Палестинської автономії вживе рішучих заходів для припинення терору. І ми продовжуємо стверджувати, що Ізраїль готовий до переговорів, але ми не можемо їх вести під вогнем. Кому потрібні теракти? Напевно, вони потрібні керівництву Палестинської автономії, оскільки якби вони були йому не потрібні, то було б вжито заходів якщо не для повного викорінювання тероризму (можливість цього залишається спірним питанням), то, принаймні, для скорочення терактів. Це не стихійна кампанія. Одним із пояснень постійного тероризму може бути те, що на Близькому Сході склалися особливі обставини та особливий клімат. Наші противники, ймовірно, сприймають руку, простягнуту до миру, можливість піти на поступки, як слабкість. Ми діємо в різних культурологічних рамках. Небезпека виникнення масштабної війни існує. І ми повинні робити все, щоб цього не допустити. Ізраїль не зацікавлений у війні. І повсякденні вбивства наших громадян для нас це не менш жахливі, ніж війна. Ми зацікавлені в тому, щоб світова громадська думка, в тому числі — і в Україні — сприяла нам у недопущенні війни. Міжнародна підтримка — дуже важливий чинник, і ми знаємо, як надчутливо до нього ставиться Арафат. Ізраїль неспроможний відвернути небезпеку тільки власними зусиллями.