Лівійський лідер Муаммар Каддафі дорікнув нації за надмірну залежність від нафтових доходів, іноземців та імпорту й закликав зайнятися виробництвом товарів для людей. «Ми нічого не виробляємо. Ми лише нафту продаємо й споживаємо», — сказав Каддафі, засудивши те, що він назвав суспільством споживання, якому світить жалюгідне майбутнє, як тільки закінчиться нафта. «Така торгівля, коли ти нічого не виробляєш, а все імпортуєш в обмін на нафту, — це катастрофа», — цитує Каддафі Лівійське інформаційне агентство.
Лівійський лідер, який прийшов до влади внаслідок перевороту в 1969 році, останнім часом постійно звертається до теми диверсифікації економіки. Незважаючи на те, що реформаторська риторика без наслідків властива Каддафі, наполегливість й частота звернень до теми в нетрадиційні для публічних виступів літні місяці примушують спостерігачів у Лівії передбачати, що беззмінний лідер оприлюднить план радикальних реформ у щорічному зверненні до нації 1 вересня.
Невдоволення Каддафі станом лівійської економіки останнім часом активно поділяє його старший син Саїф аль-Іслам, який в основному висловлюється про соціальну політику та міжнародне становище. У серпні Іслам сказав на зустрічі з молоддю, що в Лівії немає вільної преси, а політична система не така демократична, як йому хотілося б.
Виступи його батька стосуються ширшого кола проблем: від ісламських фундаменталістів і бюрократичної тяганини до жебраків і бруду на вулицях, однак останнім часом основний пафос його промов зводиться до необхідності забезпечити економічну самодостатність й зменшити безробіття, що становить, щонайменше, 13%.