Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Карта поляка

25 грудня, 2007 - 00:00

У березні 2008 року вступає в дію ухвалений нещодавно польським Сеймом закон «Про Карту поляка». Цей закон надає ряд привілеїв співвітчизникам, які живуть у країнах колишнього СРСР. Для цього вони мають звернутися в консульства Польщі й отримати Карту поляка — документ, який засвідчує приналежність до польського народу. Разом з тим отримання карти не означає надання польського громадянства.

Особа, яка має Карту поляка, може:

— безкоштовно отримати візу на довготермінове перебування в Польщі з можливістю багаторазового перетинання кордону;

— може легально працювати в Польщі без необхідності отримання дозволу на роботу;

— може займатися в Польщі підприємницькою діяльністю на рівних умовах з громадянами;

— може безкоштовно навчатися в Польщі на рівні з громадянами;

— в разі нещасних випадків може користуватися у Польщі безкоштовною медичною допомогою на тих самих засадах, що й польські громадяни;

— може користуватися 37 відсотковою знижкою на залізничні квитки по всій території країни;

— може безплатно відвідувати у Польщі державні музеї.

Хто може отримати Карту поляка?

Цей документ може бути виданий особі, яка зараховує себе до польського народу і водночас знає польську мову і вважає її рідною; знає і зберігає польські традиції та звичаї; доведе, що принаймні один з батьків, дідусь чи бабуся або ж прадід чи прабабуся були польської національності або мали польське громадянство. Іншою підставою може бути документ польської організації, який засвідчує активну діяльність особи на користь польської мови та культури або ж польської національної меншини впродовж щонайменше останніх трьох років.

Карта може бути надана лише громадянам України, Білорусі, Російської Федерації, а також Литви, Латвії, Естонії, Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану, Казахстану, Киргизії, Таджикистану, Туркменистану та Узбекистану.

Як отримати Карту поляка?

Слід звернутися у консульство Республіки Польща за місцем проживання і подати прохання, в якому зазначити особисті дані. До нього необхідно додати копії документів, які підтверджують дані, наведені у проханні. Це можуть бути польські документи, що посвідчують особу; акти про цивільний стан; свідоцтва про хрещення чи шкільні свідоцтва; документи, які підтверджують проходження служби у польському війську; документи, що підтверджують факт депортації чи ув’язнення, в яких зазначено польське громадянство, або польське походження особи і т.п.

Особам, які мають особливі заслуги, польський консул може видати Карту поляка без обов’язкового надання підтверджень. Також під час розмови з особою, яка подає прохання про отримання карти, консул оцінює рівень її володіння польською мовою.

Карту поляка можуть отримати й діти, якщо карту має хоча б один із батьків, а другий в присутності консула висловить на це свою згоду. Після досягнення 16 річного віку молода людина повинна особисто дати згоду на отримання Карти поляка. Карта неповнолітнього втрачає свою дію через рік після повноліття.

Карта поляка діє потягом 10 років. За три місяці до закінчення терміну її дії потрібно буде подати прохання про продовження її дії на наступні 10 років. Документ втрачає свою чинність, якщо його власник отримує польське громадянство або переїжджає жити на територію Польщі.

Консул може відмовити у видачі карти, якщо заявник подасть неправдиві особисті дані або неправдиву інформацію, а також якщо заявник був репатрійований з території ПНР на підставі репатріаційних договорів 1944—1957 років до однієї з держав-учасниць цих договорів.

У своєму зверненні до поляків на Сході президент Республіки Польща Лех Качиньський зазначив, що підписує закон про Карту поляка з великою гордістю і розчуленням. «Через нього польська влада виконує важливий обов’язок щодо кількох мільйонів своїх співвітчизників, які — здебільшого не з власної волі, а внаслідок післявоєнного переміщення кордонів на захід — опинилися за межами Батьківщини, — йдеться у зверненні. — Незважаючи на вкрай важкі обставини, поляки, які проживали на території колишнього СРСР, залишилися польськими патріотами, дотримувалися батьківських традицій, дбали про могили предків, зберегли мову — хоча б у молитві. І вистояли! Сьогодні вони є частиною гордого польського народу».

Лех Качиньський згадує свою родину, яка також постраждала від несправедливих історичних рішень. Тому для нього близькою є доля співвітчизників зі Сходу, які не зреклися своєї Батьківщини.

«Протягом багатьох років ви носили білого орла у своєму серці. Сьогодні влада Польщі знову видає вам документ з орлом. Гордіться ним!», — закликає президент Качиньський.

За матеріалами МЗС Польщі підготував Богдан ОЛЕКСЮК
Газета: 
Рубрика: