Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Каталонці наполягають на незалежності

І намагаються дістати згоду центральної влади на проведення референдуму
11 листопада, 2014 - 10:50

У неділю каталонська влада провела опитування щодо відокремлення від Іспанії. І понад 80% сказали «так» — створенню окремої держави. Як відомо, спочатку Каталонія, а це найбагатша провінція в Королівстві, хотіла провести референдум, однак через тиск Мадриду відмовилась від цього, визнавши, що це опитування не несе юридичних наслідків. Водночас президент Каталонії Артур Мас застеріг центральний уряд від спроб перешкодити його проведенню, назвавши їх «прямим наступом на демократію». Опитування було організовано силами приблизно 40 тис. волонтерів без державного фінансування.

Каталонський президент Артур Мас назвав результати «повним успіхом». На його думку, Каталонія вкотре продемонструвала, що хоче власного управління, пише «Німецька хвиля». Тепер, за словами Маса, його метою є референдум за незалежність Каталонії, який би визнав Мадрид.

Утім, офіційна влада як і раніше, виступає проти «сепаратистських» ініціатив цієї провінції. «Доти, доки я залишаюся головою уряду, повага до Конституції та суверенітету Іспанії буде незаперечною... Ніхто не зможе знищити єдність країни», — заявив прем’єр-міністр Маріано Рахой. Він також закликав каталонців «звернутися до здорового глузду» і пообіцяв переговори про розширення автономії регіону в рамках Конституції.

Між тим, як передає Euronews, іспанська прокуратура вже вивчає обставини проведення опитування «на предмет виявлення дій, за які можна притягнути до кримінальної відповідальності».

Треба зазначити, що каталонська влада подібно до Шотландії намагається дістати згоду центральної влади на проведення референдуму.  Цього аж ніяк не скажеш про псевдореферендуми в Криму, який призвів до незаконної анексії Криму, та у самопроголошених «ДНР» і «ЛНР».

Який сценарій чекає далі на Каталонію? Про це «День» розпитав каталонського журналіста Франсеска де ДАЛЬМАСЕСА:

— Багато політичних та громадських лідерів говорять, що те, що відбулося в неділю — це вчинок гідності. Те, що ми зробили — це служіння більшості каталонського суспільства, яке останнім часом вирішує який вибір здійснити, щоб змінити політичний статус Каталонії.

Поки що я точно не знаю, яким буде рішення президента Каталонії щодо подальших дій. Він його оголосить сьогодні, або ж завтра. Пан Мас пояснить дорожню карту, з якої ми почнемо діяти. Можливо, він говоритиме про нову пропозицію для держави. Потім буде рішення щодо визначення дати нових регіональних виборів. Ми бачимо, що більшість політичних партій діють на користь конституційного права. Ті вибори мають показати, скільки депутатів в новому уряді хочуть створити цей новий політичний статус для Каталонії. А потім ми здійснимо офіційний крок, який створить нову політичну ситуацію у Каталонії. Але ми завжди пропонуватимемо діалог та демократичні варіанти  для держави, а також відчуватимемо відповідальність перед європейськими інституціями.

 — То каталонці не бачать іншого варіанту  як вихід з Іспанії?

— Якщо говорити про майбутнє Каталонії, то це так. І вирішувати це має лише каталонське суспільство. Але ми наполягатимемо на тому, що нам потрібен діалог з іспанською державою і якщо вона відхилить нашу пропозицію чи відмовиться від переговорів, то ми почнемо їх з ЄС та європейськими інституціями. Ми знаємо, що на нас лежить відповідальність перед Європою та іншими міжнародними організаціями.

ДОВІДКА «Дня»

Каталонія — порівняно невелика за площею, але економічно розвинена провінція на північному сході Іспанії зі столицею в Барселоні. Каталонці складають приблизно 16% населення країни (7,5 млн осіб), у них своя мова і своя культура.

Ігор САМОКИШ, «День»
Газета: 
Рубрика: