Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кінець перемир’я

Iзраїль вирішує, як відреагувати на палестинський напад
27 червня, 2006 - 00:00
ТРИМАТИ СИТУАЦІЮ ПІД КОНТРОЛЕМ НЕПРОСТО. ОСОБЛИВО НА НЕСТАБІЛЬНОМУ БЛИЗЬКОМУ СХОДІ / ФОТО РЕЙТЕР

Палестинські бойовики цими вихідними атакували ізраїльський армійський пост на кордоні з Газою й убили двох військових. Це найбільш серйозний напад на армійський пост із того часу як Ізраїль вивів свої сили й евакуював своїх поселенців. 9 червня представники військового крила ХАМАСу оголосили про закінчення перемир’я з Ізраїлем, яке зберігалося впродовж майже півтора року. Учора ізраїльська влада закликала Палестинську автономію звільнити 19-річного ізраїльського солдата, який зник у момент нападу палестинських бойовиків на армійський пост. Арабські країни — Катар та Єгипет — також звернулися до ХАМАСу з проханням звільнити вояка.

За даними ізраїльтян, в атаці на пост брали участь не менш як сім бойовиків. Після того як напад відбили, ізраїльська армія розпочала операцію з пошуку й знищення учасників диверсії, які залишилися живими. Операція проходить як на території Ізраїлю, так і в секторі Газа. До речі, за кілька днів до нападу ізраїльський уряд виступив із попередженням про провокацію, котра готувалася саме в цьому районі.

Не можна не звернути уваги на той факт, що ця терористична акція відбулася саме в той час, коли палестинські рухи ФАТХ і ХАМАС домовлялися про «межі» опору Ізраїлю. Радикальний ХАМАС, за інформацією впливової ізраїльської газети Ha’aretz, прийняв вимогу поміркованого ФАТХу про відмову від проведення терактів у межах так званої зеленої лінії — міжнародно визнаних кордонів держави Ізраїль. Разом із тим угруповання «Ісламський джихад», що стояло за всіма сімома вибухами, котрі прогриміли в Ізраїлі з початку року, відмовилося взяти на себе аналогічні зобов’язання.

Прем’єр-міністр Ізраїлю Ехуд Ольмерт заявив, що вважає палестинську владу й керований ХАМАСом уряд відповідальним за напад на військову заставу. «Ми в Ізраїлі, — сказав він, — розглядаємо палестинську владу, очолювану Махмудом Аббасом, і палестинський уряд відповідальними за цей інцидент». Очевидно, що в Ізраїлі не залишать подібні терористичні акції без відповіді. Завтра кабінет міністрів цієї країни має прийняти рішення з цього питання.

Тим часом представник ХАМАСу в секторі Газа Абу Захрі сказав, що їхній напад став відповіддю на повідомлення, розповсюджене ФАТХ, що ХАМАС погодився на перемир’я. Абу Захрі наполягає на тому, що ХАМАС продовжить збройну боротьбу проти ізраїльтян. Схоже, що терористи не забули й про пропагандистську мету свого останнього нападу. За інформацією палестинських джерел, бойовики зробили відеозйомку всього нападу й планують скликати прес-конференцію, на якій збираються представити «гарні новини» для палестинців. Схоже, що цей напад став спробою частини найбільш екстремістські налаштованого керівництва в ХАМАСі заблокувати будь-яку можливість досягнення домовленості з ФАТХ.

Не виключено, що Ізраїль прийме рішення здійснити воєнну відповідь на останній напад. Чи можна, взагалі, лише силовими методами перемогти терор? Скидається на те, що сьогодні ізраїльська армія не може повною мірою застосовувати весь стримуючий потенціал у боротьбі з терористами. Однак своїми воєнними діями Ізраїль дає зрозуміти палестинцям, що застосування сили ефективніше, ніж переговори. І хоча основна палестинська зброя — ракети «Кассам» — жодною мірою не можуть конкурувати з новітніми ізраїльськими технологіями, проте припинити постійні обстріли з боку Палестинської автономії в Ізраїлі поки що не здатні.

Таким чином, гостро постає питання щодо зміни підходів до вирішення питання протидії палестинському тероризму, переформатування стратегії протидії тероризму в цілому. Очевидно, що має бути переглянута сама концепція мирного процесу й докорінно змінено шляхи пошуку рішення близькосхідного конфлікту. Чим довше ізраїльтяни продовжуватимуть рухатися по нинішній небезпечній смузі протистояння, тим вищою є ймовірність не вибратися із глухого кута.

Водночас своїми кривавими діями терористи не лише блокують Палестинській автономії можливість отримувати повноцінну допомогу від міжнародних фінансових донорів та відкладають на довгий час зняття міжнародних фінансових санкцій проти ХАМАСу, а й не дозволяють відновити мирний діалог між палестинцями й ізраїльтянами.

Віктор КАСПРУК, політолог
Газета: 
Рубрика: