Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Кіпр оголосив пріоритети головування в ЄС

Чому Україна не хоче переглядати угоду про оподаткування трансакцій у «фінансовому раю»
4 липня, 2012 - 00:00

Сьогодні президент Кіпру Димитрис Христофіас представлятиме програму головування країни в Європейському Союзі на пленарній сесії Європейського парламенту в Страсбурзі. Вчора про пріоритети кіпріотського президентства українським журналістам розповів Посол Кіпру в Україні Евагорос Вріонідіс на спеціальній прес-конференції у представництві Євроспільноти в Києві.

Слід відзначити, що це буде перше головування для Кіпру, який 2004-го вступив у ЄС, а 2008 року приєднався до зони євро і зараз працює над тим, щоб приєднатися до Шенгенської зони. Втім, пан Вріонідіс вважає, що Кіпр має довгу історію присутності в Євросоюзі. За його словами, головне гасло головування Кіпру — «За кращу Європу». А пріоритетів, додав посол Кіпру, буде чотири.

По-перше, більш ефективна і більш стала Європа. По-друге, більш дієздатна економіка, що забезпечує зростання. По-третє, більш значима для громадян Європа, більш солідарна і соціально згуртована. По-четверте, більш значима Європа у світі та ближча до своїх сусідів.

Коментуючи останні рішення лідерів ЄС щодо порятунку зони євро, пан Вріонідіс сказав, що Європейський Союз має вийти ще сильнішим із нинішньої економічної кризи та відновити своє місце на міжнародній арені. Заходи суворої економії мають важливе значення для того, щоб відновити довіру на ринках і забезпечити стабільність, але паралельно необхідно вживати активних заходів з метою сприяння всебічному зростанню і створенню робочих місць. «І у цьому плані, — відзначив він, — Кіпр буде грати роль чесного маклера і докладатиме зусиль, щоб виробити новий фінансовий план євроспільноти на 2014-2020 рр., який має стати інструментом для майбутнього ЄС».

Як нагадав присутній на прес-конференції посол ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра, після введення в дію Лісабонського договору роль країни, яка головує в ЄС, полягає саме в тому, щоб бути присутньою на засіданнях Ради Європейського Союзу і допомагати знайти компроміс між усіма країнами.

Кіпріотський посол також повідомив, що під час головування Кіпр буде також приділяти увагу зростанню зайнятості серед молоді, а ще планує до кінця року створити спільну європейську систему притулку, яка б забезпечувала захист громадян, які його потребують.

Треба відзначити, що деякі іноземні ЗМІ дещо критично поставилися до того, що головування в ЄС перебирає країна, яка вважається фінансовим раєм для багатіїв, зокрема, з колишнього Радянського Союзу і, крім того, має проблему з Туреччиною. Так, видання Slate.fr вважає не зовсім доброю ідеєю передати головування Кіпру в той час, коли Європа переживає фінансову кризу.

На прохання «Дня» прокоментувати такі публікації пан Вріонідіс сказав наступне: «Справа не в тому, що це добра чи погана ідея. Це наш обов’язок — головувати в ЄС згідно з діючим законодавством. Щодо кризи, то вона справді вплинула на багато європейських країн, і ми не можемо просто розслабитися і чекати, поки хтось вирішить цю проблему під час кризи. Саме через те, що є криза, ми готові працювати для вирішення цієї болісної проблеми. Дійсно, декілька днів тому Кіпр звернувся до ЄС із проханням надати фінансову допомогу, до того ж фонду, до якого зверталися Греція, Іспанія, Португалія. Водночас у нас високий бойовий дух, і ми готові працювати над вирішенням існуючих проблем».

На інше запитання щодо того, чи зможе вплинути на головування Кіпру, зокрема, в плані наближення України до ЄС, той факт, що дуже багато українських олігархів розміщують свої фінанси саме на Кіпрі, пан посол дав дипломатичну відповідь. Він не бачить нічого поганого в цьому, бо такі перекази коштів є абсолютно легітимною операцією. За його словами, існує двостороння угода щодо інвестицій та оподаткування, яка була успадкована з часів Радянського Союзу і дозволяє здійснення такого роду операцій.

Пан Вріонідіс повідомив, що сьогодні робляться спроби провести переговори, щоб укласти нову угоду. На запитання журналістів, що заважає підписати нову угоду, він розповів, що остання зустріч із цього питання відбулася в листопаді 2010 року, і після цього було три спроби організувати консультації з підготовки нового закону про оподаткування. Однак українська сторона весь час їх відкладала, а це означає, що зараз українські бізнесмени можуть відкривати підприємства в Кіпрі та здійснювати трансакції без оподаткування, тобто за нульовою ставкою. Дійсно, справжній рай для українських багатіїв, які хочуть відмити гроші за кордоном. Зрозуміло, що зараз мова йде про те, що такі трансакції мають оподатковуватися, і кіпрська сторона розраховує, що сторони сядуть за стіл переговорів і підготують нову угоду. Посол сказав «Дню», що таку угоду з Російською Федерацією Кіпр підписав декілька років тому. Він також повідомив журналістам, що його країна, яка поки що не є членом Шенгенської зони, найближчим часом планує запровадити для українців процедуру отримання віз, за якої заявки подаються в електронній формі. За такою процедурою отримують візи росіяни.

Як відомо, відповідно до нової Лісабонської угоди, будь-яка країна ЄС, зокрема і Кіпр, фактично не можуть впливати на зовнішню політику Євросоюзу. Про це ще раз журналістам нагадав посол ЄС в Україні. Відповідаючи на запитання журналістів, чим може Кіпр допомогти Україні наблизитися до ЄС, пан Тейшейра сказав, що Україна має сама собі допомогти, виконавши три умови, які були названі під час травневого засідання Ради співробітництва Україна-ЄС. Зокрема, розв’язання політично мотивованих справ, проведення чесних і прозорих парламентських виборів і забезпечення належного проведення реформ. «А від Кіпру, — додав посол ЄС, — Україна може очікувати лише на поради».

«І подальші рішення щодо України, — сказав Тейшейра, — зокрема підписання вже парафованої угоди про асоціацію, знаходитиметься у компетенції Ради із закордонних справ ЄС, яка може порушити це питання, звісно, після виконання названих вище трьох умов».

Посол ЄС розповів журналістам, що, починаючи з серпня минулого року, ніяк не може отримати дозволу на відвідання Юлії Тимошенко і з того часу отримує незрозумілі відповіді. Спочатку йому сказали, що потрібно прохання подати в українське МЗС. Потім сказали, що для цього потрібне прохання від самої Тимошенко, хоча багатьом дозволили відвідати її без запрошення. Після виконання цієї вимоги сказали, що вже призначено нового посла ЄС, а Тейшейра відповідно отримав призначення в іншу країну. Він сказав журналістам, що помістить запрошення Тимошенко в рамку і почепить на стіні у майбутньому кабінеті як нагадування про непередбачувані правила в Україні.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: