Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Китай сподівається стати другою супердержавою

17 липня, 1999 - 00:00

Раніше агентство АП повідомило, що Народно-визвольна армія розпочала випробування розробленого китайськими науковцями есмінця-невидимки, якого не зможуть виявити ворожі кораблі та літаки. На думку Пекіна, такі кораблі-невидимки мають протистояти фрегатам, що їх закупив тайваньський уряд у Франції. Китайські урядовці рішуче спростовують, що ці розробки стали можливими завдяки викраденню ядерних секретів у США чи Росії, у чому їх останнім часом звинувачує Вашингтон.

Але цього року Китай, можливо, здивує світ іще одним своїм досягненням. Причому, найімовірніше це станеться в жовтні, коли КНР святкуватиме півстолітній ювілей заснування комуністичної держави. Йдеться про виведення на орбіту Землі пілотованого космічного корабля. Китай став космічною державою, запустивши перший штучний супутник у 1970 році. Відтоді китайські ракетоносії вивели на орбіту понад 40 супутників, у тому числі декілька американських. Однак, на противагу США та Росії, Китай досі не запустив у космос жодного корабля з екіпажем на борту.

Наразі Пекін не робив з цього приводу ніяких заяв, — можливо через те, що китайці бояться зазнати невдачі і планують повідомити про черговий успіх світову громадськість лише після здійснення запуску. Міжнародні спостерігачі вважають, що вже наступного року Китай стане третьою у світі державою, яка здійснює запуски пілотованих кораблів у космос. Американська «Нью-Йорк Таймс», посилаючись на спеціалістів, які стежать за космічними досягненнями Пекіна, стверджує, що китайські урядовці сподівалися відправити в космос двох астронавтів у жовтні цього року. Але через затримку розробки нової ракетоносія й проблеми з іншим обладнанням пілотований політ може відбутися лише у наступному році. А в жовтні цього року у космос полетить «Чан Чжен 2ф» — вдосконалена версія одного з найпотужніших китайських ракетоносіїв «Лонг Матч СЗ-3Е». Нова ракета спроможна виводити на орбіту вантаж вагою 10 тонн, у той час як китайський пілотований корабель важить 8,4 тонни. За словами фахівців, космічний корабель нагадує збільшену версію радянського «Союза», маючи натомість дві сонячні батареї, стиковочний модуль і орбітальний блок не сферичної, а скоріше циліндричної форми.

У березні 1995 року китайці всерйоз взялися за здійснення пілотованого польоту. У рамках «Проекту 921» Пекін уклав угоду з Москвою щодо придбання космічної технології. Двоє китайських астронавтів рік навчалися в російському центрі підготовки космонавтів.

Міжнародні фахівці зазначають, що китайські науковці розробляють власну космічну технологію з певною адаптацією російських ідей та обладнання. Тим самим Китай хоче довести, що він є технічно-розвиненою країною — великою державою, якій не потрібна стороння допомога і тим більше чужі секрети.

Отож, цілком можливо, що після запуску Китаєм першого пілотованого корабля Піднебесна заслужено стане вважати себе не третьою, а другою супердержавою — рівнею США.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: