У інтерв’ю газеті «День» у травні цього року з нагоди візиту Президента України до Швейцарії міністр закордонних справ Швейцарської Конфедерації Мішлін Кальмі-Ре високо оцінила той факт, що торік Україна вирішила акредитувати нового Надзвичайного й Повноважного Посла в Швейцарії. Нагадаємо, що очолив українське дипломатичне відомство Ігор Дір, який працював до того керівником Головної служби зовнішньої політики Секретаріату Президента України. Уродженець грузинського Тбілісі, випускник престижного московського ДІМВ, який вільно володіє не лише англійською, а й арабською та словацькою мовами, понад 10 років працює в системі МЗС України, брав безпосередню участь у написанні тексту Статуту Міжнародного кримінального суду, 38-річний дипломат представляє нове покоління українських політичних кадрів і дипломатичної еліти, яке формувалося вже безпосередньо після здобуття нашою країною незалежності.
У зовнішньополітичній діяльності України сьогодні принципи європейської інтеграції є пріоритетними. В той же час, Україна прагне активного розвитку двосторонніх відносин не лише з країнами ЄС, а й з усіма європейськими країнами. За останні роки значно зріс інтерес західних країн до України, її політичного вибору, можливостей економічного співробітництва. У зв’язку з цим бажання іноземних ЗМІ розповісти про Україну з першоджерел позитивно впливає на формування іміджу нашої країни за кордоном. Наприклад, українського посла запросила для інтерв’ю швейцарська газета Tribune de Geneve. Скориставшись перебуванням Ігоря Діра в Женеві, мені захотілося інформувати наших читачів про стан українсько-швейцарських відносин.
«БАГАТОРІЧНИЙ ШВЕЙЦАРСЬКИЙ ДОСВІД ДУЖЕ КОРИСНИЙ»
— Ігорю Юрійовичу, зовсім недавно, в середині листопада, відбувся офіційний візит голови Ради кантонів парламенту Швейцарської Конфедерації Алена Берсе до України. Чи є зв’язок між приїздом голови нижньої палати швейцарського парламенту до Києва та травневим візитом Президента Віктора Ющенка до Швейцарії?
— Так, звісно. Пан Берсе приїхав до Києва на запрошення глави українського парламенту, але ідея активізувати наші двосторонні відносини на рівні парламентських делегацій обговорювалася вже в травні. Як ви знаєте, під час офіційного дводенного візиту до Швейцарії Віктор Ющенко зустрічався з президентом Швейцарської Конфедерації, віце-президентом і головами обох палат швейцарського парламенту. Окрім зустрічей на найвищому політичному рівні, ми відпрацювали й економічний блок програми візиту: 14 травня Президент узяв участь у роботі економічного форуму в Туні, 15 травня він виступив в університеті Цюріха з лекцією «Європейська інтеграція України», де йому було присвоєне звання почесного члена Інституту Європи Цюріхського університету. Крім того, президент України зустрічався з новопризначеним президентом національного банку Швейцарії Філіппом Хільдебрандом. Результатом досягнутої домовленості стало надання технічної допомоги банківському сектору України. І, певна річ, на зустрічах із представниками економічних сфер головний акцент робився на підготовці до Євро-2012.
Зустріч Віктора Ющенка з Аленом Берсе була не зовсім традиційною. Одразу обмовлюся, молодість і активність голови Ради кантонів швейцарського парламенту справила враження на Віктора Андрійовича. Ален Берсе запросив українського Президента до свого рідного міста Фрібурга — ознайомитися з культурною спадщиною, відвідати музей історії. Було приємно бачити, що молодий політик щиро цікавиться історією не лише своєї країни, а й інших держав.
Головною темою переговорів був розвиток міжпарламентської співпраці та досвід Швейцарії у сфері побудови парламентаризму.
— Логічно припустити, що ця тема опинилася в центрі уваги під час візиту пана Берсе до Києва.
— Зараз в українському суспільстві й політичних кругах активно обговорюються питання реформування української парламентської системи. У цій ситуації багатолітній швейцарський досвід дуже корисний. Під час зустрічей з українськими депутатами більшу частину часу Ален Берсе розповідав про систему побудови й функціонування Федеральної Асамблеї — швейцарського парламенту.
Сьогодні в українському парламенті існує група дружби «Україна — Швейцарія», яка є найбільшою, — в її складі 68 депутатів. Українська сторона виявила зацікавленість, аби подібна група була створена в швейцарському парламенті й на взаємній основі обидві групи визначали б сфери взаємної міжпарламентської співпраці. Крім того, члени парламенту України представляють регіони, швейцарські парламентарі — кантони. Це може стати плідною основою для розвитку міжрегіонального економічного співробітництва. Ми вважаємо, що треба вивести на регулярну основу обмін парламентськими делегаціями й зустрічі на найвищому парламентському рівні.
«ЗАЦІКАВЛЕНІСТЬ УКРАЇНИ В СПІВПРАЦІ ЗI ШВЕЙЦАРІЄЮ ВЕЛИЧЕЗНА»
— Якщо говорити про наші економічні стосунки, чим Україна може бути цікава такій країні як Швейцарія?
— Швейцарія входить до десятки країн, з якими у нас найбільший товарообіг, і до десятки найбільших інвесторів в Україну. Незважаючи на глобальну економічну кризу, швейцарські інвестиції до України 2009 року збільшилися порівняно з минулим роком майже на 20%. Хочу відзначити такі проекти, що ефективно розвиваються на території України, як компанія «Нестле», концерн АББ, банківський сектор — філії швейцарських UBS і Credit Suisse.
— А що, у свою чергу, може запропонувати Україна для реалізації на насиченому ринку Швейцарії?
— Зацікавленість України в співпраці із Швейцарією величезна. Сьогодні не так просто конкурувати або представляти свої інтереси на швейцарському ринку, оскільки тут присутні практично всі новітні технології як власного, так і зарубіжного виробництва. Незважаючи на це, ми йдемо шляхом реалізації наших планів. Як позитивний аспект розвитку двосторонньої співпраці хочу відзначити результативність наших переговорів з Європейською асоціацією вільної торгівлі. Наступного року ми сподіваємося приєднатися до підписання угоди з ЄАВТ. Швейцарія, як член ЭАВТ, активно підтримує кандидатуру України, й у цьому велику допомогу ми відчуваємо з боку міністра економіки Швейцарії пані Доріс Лойтард. Ми сподіваємося, що підписання цієї угоди спростить доступ українських товарів на швейцарський ринок, чому сприяє й членство України в Міжнародній організації торгівлі. Якщо говорити конкретніше про те, що може запропонувати Україна Швейцарії, то перш за все це продукція сільського господарства, а також хімічної й металургійної промисловості. Крім того, Швейцарія й Україна можуть знайти спільний інтерес і в інших сферах економічної діяльності. Наприклад, наша країна, як і Швейцарія, багата на ліси. З 2005 року Швейцарія надає нам технічну допомогу в рамках швейцарсько-українського проекту «Форза», основною місією якого є розвиток лісового господарства та екологічний захист. У перспективі ми могли б активніше співпрацювати в галузі деревообробки й виробництва меблів, оскільки вже сьогодні в Україні існують декілька меблевих фабрик, створених за допомогою швейцарських інвестицій.
1 жовтня цього року в Києві відбулося восьме засідання Українсько-швейцарської міжурядової комісії з питань торговельно-економічної співпраці, яка позитивно оцінила поточний стан наших двосторонніх відносин. Її висновки стали знаковими й увійшли до нашого плану дій з розвитку економічного співробітництва на найближчу перспективу.
«У ШВЕЙЦАРСЬКОМУ МІСТІ ВЕВЕЙ ПЛАНУЄТЬСЯ ВІДКРИТТЯ МЕМОРІАЛЬНОГО ПАМ’ЯТНИКА МИКОЛІ ГОГОЛЮ»
— Як розвивається українсько-швейцарська співпраця у сфері культури?
— У Швейцарії регулярно проходять гастролі прославлених українських колективів. Посольство України в Берні патронує щорічні гастролі містами Швейцарії та Ліхтенштейну оркестру національної філармонії України. У червні в рамках фестивалю «Музичне літо на Цюріхському озері» в місті Рапперсвіль відбувся українсько-італійський гала-концерт. Цього року до Центрального державного історичного архіву України були передані документи українського гетьмана Павла Скоропадського. Як відомо, восени в закарпатському місті Тячів був відкритий будинок-гуртожиток для випускників інтернату з інтелектуальною недостатністю. Завдяки швейцарській асоціації «Парасолька» та її учасникам, які передали на будівництво інтернату понад мільйон швейцарських франків, 25 молодих людей з Вільшанського дитячого будинку для дітей із тяжкими порушеннями розвитку зможуть осягати життєву азбуку й адаптуватися до життя в суспільстві в умовах, рівноцінних умовам подібних центрів у самій Швейцарії. У рамках проведення спільних заходів щодо святкування 200-річчя з дня народження Миколи Васильовича Гоголя 30 жовтня в університеті Фрібурга відбувся Міжнародний гоголівський симпозіум за участю вчених із Німеччини, США, Канади, Польщі, України. Але найважливіша, можна сказати, знакова подія — попереду. У швейцарському місті Вевей планується відкриття меморіального пам’ятника Миколі Гоголю, який 1836 року саме в цьому містечку швейцарської Рів’єри розпочав роботу над остаточним варіантом роману «Мертві душі». Муніципальна влада з вдячністю прийняла дарунок України. Бронзовий пам’ятник на гранітному постаменті роботи українського скульптора Анатолія Валієва вже встановлено на набережній. Сподіваємося, що урочисте відкриття відбудеться найближчим часом.