Зустріч відбудеться у присутності президента Єгипту Хосні Мубарака, який постійно вiдiгравав найактивнiшу роль у відновленні мирного діалогу з моменту початку чергової кризи у відносинах арабів й ізраїльтян, що триває вже три місяці. Домовленість про зустрiч була досягнута в ніч iз вівторка на середу в ході телефонної розмови Барака з Арафатом. Ізраїльський прем’єр поздоровив Арафата з мусульманським святом розговіння. Лідери обговорили висунуті президентом США Біллом Клінтоном пропозиції з ізраїльсько-палестинського врегулювання.
Хоча про деталі плану Клінтона ще офіційно нічого не повідомлялося, про суть американських пропозицій за повідомленнями ізраїльської та американської преси можна зробити наступний висновок: вони передбачають серйозний релігійно-історичний компроміс, що ставить на протилежні шальки терезів відмову ізраїльтян від права повного контролю над святими для мусульман та іудеїв місцями і відмову арабів від вимоги повернення біженців на палестинські території. Конкретно це означає, що план передбачає розв’язання проблеми Єрусалиму шляхом передачі його мусульманських кварталів, а також більшої частини Старого міста, включно iз Храмовою горою, під палестинський контроль. Врегулювання ж болючої проблеми палестинських біженців пропонується перенести на майбутнє, не обговорюючи на переговорах їхнє повернення в межі кордонів 1948 року.
Учора американські ініціативи повинні були розглядатися на спеціальному засіданні ізраїльського уряду. Практично немає сумнівів у тому, що вони будуть схвалені. Що стосується палестинців, у разі остаточного прийняття ними цих пропозицій в Шарм-аш-Шейху, завтра увечері Арафат вилетить до Сполучених Штатів, а за добу після нього туди вирушить Барак.
Сполучені Штати зараз міцно втримують пальму першості в посередницьких місіях, які умовляли сторони повернутися за стіл переговорів. Для Клінтона, який «йде», це стало своєрідною прощальною піснею, останнім акордом його президентства. Він взяв на себе роль своєрідного арбітра зустрічі, який буде приймати рішення про доцільність проведення трьохстороннього саміту в Вашингтоні для підписання якого-небудь підсумкового документу.
Це визначило серйозність намірів американського президента, який заявив напередодні зустрічі Барака й Арафата про те, що він готовий продовжити свої посередницькі зусилля у палестино-ізраїльському діалозі тільки у випадку, якщо отримає позитивну відповідь на висунені ним минулого тижня пропозиції. Про це з посиланням на високопоставлені джерела в Білому домі повідомила учора газета «Вашингтон пост». Посилаючись на власні джерела в апараті президента США, газета «Нью-Йорк таймс» повідомила учора, що адміністрація Клінтона чекає на сприятливу реакцію на пропозиції голови Білого дому і що відповідь палестинської сторони буде доставлено найближчим часом до американського консульства в Єрусалимі, після чого свою думку до Вашингтона направить ізраїльська сторона. Радники Клінтона планують приїзд Барака або Арафата до американської столиці для подальших консультацій вже до кінця поточного тижня, пише газета. «Нью- Йорк таймс» зазначає, що Білий дім поінформував про свої плани зовнішньополітичну «команду» майбутнього президента Джорджа Буша- молодшого, для чого радник Клінтона з національної безпеки С. Бергер спеціально зустрічався з радником Буша iз національної безпеки К. Райс, а спеціальний посланник Білого дому Д. Росс — iз майбутнім держсекретарем США К. Пауеллом.