Разюче, як швидко адміністрація Обами падає в яму, яку сама ж і вирила. Працівники адміністрації активно розрекламували пошуки кнопки «перезавантаження» для американсько-російських відносин. Вони хотіли відмовитися від позиції Джорджа У. Буша з приводу торішнього російського вторгнення до Грузії, яке вважають надто різким. Тому вони зробили все можливе, щоб дати Росії зрозуміти, що хочуть нового старту у відносинах із Москвою.
Ну, що ж, вони його отримали. Престижна лондонська газета Financial Times повідомляє, що російський президент Дмитро Медведєв виголосив «жорсткий» ультиматум керівництву України. Медведєв надіслав своє різке попередження в незвичайній формі «відкритого листа». Він хоче, щоб весь світ знав, про що він пише президентові Ющенку. А те, про що він йому пише, лякає. Медведєв стверджує, що Ющенко «ігнорує думку громадян своєї країни», прагнучи членства в НАТО. Медведєв грубо звинуватив Ющенка у втручанні в територіальну суперечку між Росією та Грузією, постачаючи зброю до окупованої Грузії.
Медведєв сказав Ющенку, що той ризикує постачанням природного газу до Європи. Як так може бути? Росія контролює велику частину газових постачань для Європи й може закрити кран у будь-який момент, коли Медведєву або його начальнику Володимиру Путіну захочеться посилити тиск на Захід.
Вибори 2004 року в Україні були широко проголошені на Заході як помаранчева революція, тому що це був колір партії Віктора Ющенка, що перемогла. Метою цієї партії був захист незалежності України, що вічно перебуває в небезпеці від Москви. Віками перебувала Україна під п’ятої Росії. Коли Радянський Союз розвалився 1991 року, українці скористалися історичною можливістю зробити ривок до свободи. США переконали Україну відмовитися від ядерної зброї. У той час це здавалося хорошою ідеєю, оскільки дозволяло зменшити кількість країн із ядерними бомбами й допомагало впровадженню угоди про непоширення ядерної зброї.
У той час на політичному горизонті Росії сходила зірка Бориса Єльцина. Здавалося здоровим передбачати, що Росія йде вперед, до нового майбутнього як вільна й демократична держава.
Це було до того, як колишній агент КДБ Володимир Путін м’яко підштовхнув старіючого алкоголіка Єльцина до дострокової відставки напередодні нового тисячоліття. Путін не п’є. Путін є шанувальником бойових мистецтв. Своїм жорстким розгромом Чечні (неспокійний регіон Росії) й торішнім вторгненням до Грузії Путін демонструє всьому світу, наскільки майстерно він володіє «бойовими мистецтвами».
Навіть ліберали розуміють, що відбувається. Лілія Шевцова є старшим аналітиком московського Центру Карнегі. Вона заявила Financial Times, що лист Медведєва є «посланням будь-якому новому лідеру України, що ми матимемо з ним справу, тільки якщо будуть прийняті наші вимоги». Щоб підкреслити серйозність своїх слів, Медведєв затримує призначення нового російського посла до Києва, поки українці не погодяться з його позицією.
Чи це не криза Джо Байдена, перевірка лідерських якостей Барака Обами? Ви, можливо, пам’ятаєте, що Байден заявив групі донорів Демократичної партії в Сіетлі, що Бараку Обамі доведеться зіткнутися з перевіркою свого лідерства в перші півроку свого президентства й що спочатку не буде очевидно, що ми знаходимося на правильній стороні.
Росія явно посилює тиск на Україну. Свобода 45 млн. людей у Східній Європі під великою загрозою. Якщо Україна потрапить назад в орбіту Москви, чи зможуть утриматися Польща, Чехія й Словаччина? А як щодо маленьких, люблячих свободу балтійських держав?
Коли ми бачимо, як Барак Обама обнімається з Уго Чавесом і Раулем Кастро, роздає медалі Свободи антиамериканській апаратчиці з ООН Мері Робінсон, а його адміністрація дилетантів із шкури лізе, щоб утихомирити Росію, хіба варто дивуватися тому, що Володимир Путін тисне на свою власну кнопку «перезавантаження»? Це Україна — і Путін тисне на неї щосили.
Кен БЛЕКВЕЛЛ — колишній посол США в Комісії з прав людини ООН.