Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коаліція приречена?

18 жовтня, 2001 - 00:00

Антитерористична коаліція, якою так пишається американське керівництво, під загрозою розпаду. Аналітики західноєвропейських видань твердять, що у випадку подальшої загибелі цивільного населення в Афганістані під питанням опиниться доцільність продовження бомбувань.

Через 12 днів після початку воєнної операції в Афганістані, спланованої Сполученими Штатами, з’являється дедалі більше повідомлень про смерті мирних жителів. За останніми відомостями, від американсько-британських авіаударів загинуло щонайменше чотириста осіб. На рахунку антитерористичної операції — два влучення в міжнародні гуманітарні представництва в Афганістані. 9 жовтня американська ракета влучила у представництво ООН у Кабулі, в результаті чого четверо осіб загинуло. Цього вівторка (рівно через тиждень) дві американські бомби зруйнували склади Міжнародного товариства Червоного Хреста на півночі афганської столиці.

Самі Сполучені Штати перебувають у постійній напрузі через виявлені випадки «сибірки». Інакше як у зв’язку з Осамою бен Ладеном, основним підозрюваним у атаках на Нью- Йорк та Вашингтон 11 вересня, останні «біотерористичні» інциденти не розглядаються. У приміщеннях Сенату наразі перевіряють вентиляційні системи, після того як у листі до лідера сенатської більшості Тома Дешла виявили бактерії «сибірки». Евакуйовано також низку приміщень на мисі Канаверал, де розташоване американське космічне агентство. Директор ФБР Роберт Мюллер повідомив, що з 1 жовтня до бюро надійшло 2300 повідомлень, у яких йшлося про можливі випадки «сибірки», однак переважна більшість із них виявилася «хибною тривогою або просто жартами».

У той же час таліби здаватися не збираються, як не збираються видавати американському правосуддю і бен Ладена. Повідомлення у вчорашній «Гардіан», нібито таліби запропонували передати «терориста №1» Пакистану, підтверджено не було. Газета з’ясувала, що в понеділок до Ісламабада навідався талібський міністр закордонних справ Мулла Вакіл Ахмед Муттавакіл. Того ж дня до Пакистану прибув американський держсекретар Колін Пауелл. Бажаної зустрічі з високоповажним американцем не відбулося. Однак міністр Талібану встиг запропонувати пакистанським властям вперше після терактів 11 вересня видати бен Ладена. Причому без попереднього надання доказів про імовірну причетність саудівця до терактів. Американці, швидше за все, від такої пропозиції відмовилися б (якщо, звісно, вона взагалі лунала). Вашингтон наполягає на видачі Осами саме американському правосуддю. Візит Коліна Пауелла до Ісламабада також позначився досить сенсаційною заявою. Уперше американці заявили, що «беруть до уваги» можливу участь у майбутньому афганському уряді руху Талібан. Опозиційний талібам Північний альянс поставився до такої ідеї, м’яко кажучи, несхвально. Пакистан, навпаки, навіть не припускає повного панування в сусідній країні проіндійського Північного альянсу. До уряду, цілком імовірно, увійдуть представники екс-короля Афганістану Захір Шаха. Принаймні з посланцями останнього Пауелл зустрічався.

Між тим американсько-британська авіація не зменшує інтенсивності своїх авіаударів. Вояки Північного альянсу майже впритул підійшли до важливого для талібів міста Мазарі- Шаріф. Учора вранці американська авіація завдала потужних ударів по центральному місту талібів Кандагару. За даними катарської телекомпанії «Аль-Джазіра», бомба влучила в одну з міських лікарень. Жертвами стали п’ятеро осіб. Із продовженням «жертовної» тенденції навряд чи можна виключити, що наступною жертвою американської операції може стати поки що існуюча антитерористична коаліція...

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: