Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коаліційний пат

Жодна із провідних партій Чехії не може сформувати уряд
29 липня, 2006 - 00:00
ЛІДЕР СОЦІАЛ-ДЕМОКРАТІВ ПОКИ ЩО ДОТРИМУЄТЬСЯ СВОЄЇ ПЕРЕДВИБОРНОЇ ОБІЦЯНКИ: «МИ БУДЕМО ПРАЦЮВАТИ ДЛЯ ВАС» (НА ПЛАКАТІ). АДЖЕ ДОСІ ЙОГО УРЯД НЕ ПОДАВ У ВІДСТАВКУ, НЕЗВАЖАЮЧИ НА ПОРАЗКУ НА ВИБОРАХ / ФОТО РЕЙТЕР

Події довкола формування урядової коаліції в Чехії дуже нагадують протистояння, яке відбувається в українському парламенті. Після виборів, що відбулися на початку червня, в чеському парламенті досі не обраний спікер. За відсутності нового голови парламенту не може піти у відставку чинний уряд, який очолює прем’єр-міністр Іржі Пароубек — лідер чеської Соціал-демократичної партії. І лише після цього може розпочатися процедура формування нового коаліційного уряду переможцями червневих виборів — Громадянською демократичною партією правого спрямування.

Така майже безвихідна ситуація обумовлена тим, що опозиційна Громадянська демократична партія, здобувши на три відсотки більше голосів виборців ніж правляча Соціал-демократична партія, разом із союзниками по коаліції християнськими демократами і зеленими отримала в парламенті 100 мандатів. А це рівно половина у 200-містній Палаті депутатів. Тим часом соціал-демократи і комуністи створили свою коаліцію і також мають 100 мандатів.

Поки що ні одна коаліція не збирається поступатися іншій. Право формувати уряд отримав 50-річний лідер опозиції Мірек Тополанек, партія якого здобула найбільше голосів на виборах. Однак, його правоцентрична коаліція не може самостійно обрати спікера парламенту, щоб розпочати процес формування уряду і в подальшому отримати вотум довіри парламенту.

Починаючи від 7 липня ця коаліція пропонує на посаду спікера Яна Касала, представника Християнсько-демократичної партії. Але чотири спроби отримати більшість у парламенті так і закінчилися невдачею. Зі свого боку лівоцентрична коаліція пропонує на цей пост колишнього спікера Любомира Заоралека. У випадку обрання свого кандидата на цю посаду соціал-демократи обіцяють дати можливість опозиції сформувати свій уряд. Але ставлять умову, щоб новий уряд включив у свою програму діяльності ключові положення із передвиборної програми соціал-демократів, яка правила вiсiм років поспіль.

Перед п’ятим голосуванням по кандидатурі Я.Касала Іржі Пароубек закликав правоцентричну коаліцію надати свою програму. За словами чинного прем’єр-міністра, його партія підтримає трьохпартійний уряд, якщо той пообіцяє виконати передвиборчі обіцянки соціал-демократів виборцям. Нагадаємо, що 53- річний глава уряду виступав з гаслом «Стабільність і процвітання» і обіцяв зберегти існуючу систему соціального забезпечення.

Невідомо чи обидві сторони знайдуть спільну мову. Як повідомляє ЧТК, наступного тижня лідер правоцентричної коаліції М.Тополанек має поінформувати президента країни Вацлава Клауса про результати переговорів. Тим часом, у чеських мас-медіа висловлюються припущення, що президент розглядає можливість формування тимчасового уряду допоки не буде обраний новий уряд. Про те, як можуть розвиватися в Чехії події довкола формування коаліції, чи можливе створення широкої коаліції за участю Соціал-демократичної і Громадянської демократичної партій розповів «Дню» чеський посол в Україні Карел Штіндл.

Микола СІРУК, «День»
Газета: 
Рубрика: