Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Коли і як виводити Україні війська з Іраку?

11 січня, 2005 - 00:00
З НАБЛИЖЕННЯМ НАЦІОНАЛЬНИХ ВИБОРІВ, ЯКІ ВІДБУДУТЬСЯ 30 СІЧНЯ, В ІРАКУ ПОЧАСТІШАЛИ ТЕРАКТИ. НА ФОТО — ІРАКСЬКІ ПОЛІЦЕЙСЬКІ, НА ДІЛЬНИЦІ КОТРИХ МИНУЛОЇ НЕДІЛІ СТАВСЯ ВИБУХ / ФОТО РЕЙТЕР

Учора в базовому таборі «Дельта» українського контингенту в Іраку відбулася панахида за вісьмома загиблими миротворцями. На території табору було оголошено траур.

Трагедія сталася цієї неділі. Кількома днями перед цим із «різдвяним візитом» в Іраку перебував виконувач обов’язки міністра оборони Олександр Кузьмук... Як повідомило Міністерство оборони України, біля міста Ес-Сувейра силами іракської поліції була проведена операція з виявлення сховища та вилучення великої кількості боєприпасів. Для їхньої доставки та знищення в безпечному місці була задіяна група зі складу окремого спеціального саперного загону Казахстану й підрозділу українських миротворців 72-го окремого механізованого батальйону. Вилучені боєприпаси, з-поміж яких було 35 авіабомб, трьома машинами перевезли до спеціального місця для знищення. Після того, як машини розвантажили українські й казахстанські військові, стався вибух великої потужності. У результаті цього вибуху семеро українських вояків загинули на місці, ще семеро отримали поранення різного ступеню тяжкості. Увечері в неділю в шпиталі від отриманих поранень помер іще один миротворець. Представник Генеральної прокуратури України в миротворчому контингенті в Іраку порушив карну справу. Проводиться детальне розслідування задля з’ясувань точних причин трагедії. Розслідування, вочевидь, має з’ясувати: чи достатньо було вжито заходів для безпеки наших вiйськових? Впадає у вічі також кількість загиблих: загинуло восьмеро українців, які лише охороняли казахстанських саперів (загинув один сапер із Казахстану).

Свої співчуття родичам загиблих висловили Президент Леонід Кучма, кандидат у президенти Віктор Ющенко, виконувач обов’язки прем’єр-міністра Микола Азаров. Телеграму зі співчуттям направив до Києва також міністр оборони Польщі Єжи Шмайдзинський (український контингент перебуває у складі багатонаціональної дивізії під польським командуванням). За увесь час перебування в Іраку — із серпня 2003 року — в Іраку загинув 21 український вояк. Сама іракська провінція Васіт, де перебувають українці, не належить до небезпечних (значна частина смертей тут носить не бойовий характер).

Епіцентром кровопролить вважається так званий «сунітський трикутник» — територія на північному заході від Багдада, де проживають здебільшого суніти. Останні виявляють особливу непокору й чинять відчайдушний опір перебуванню в країні американських військових. Суніти, які перебували при владі в часи керівництва Іраком Саддама Хусейна, бояться втратити контроль над країною після нових виборів. Саме тому сунітські священики ще в листопаді минулого року закликали іракців бойкотувати національні вибори в Іраку, які відбудуться 30 січня. Ісламська партія — наймасовіша сунітські політична сила — вже заявила про свою неучасть у виборах, хоча дрібніші партії беруть участь у перегонах. Уже цей факт загрожує зривом виборів. Однак найбільшу загрозу іракському волевиявленню становлять теракти, кількість яких останнім часом значно зросла. Учора стало відомо про вбивство заступника начальника поліції Багдада, минулого тижня було вбито губернатора іракської столиці.

Смерть українців в Іраку уже спричинила новий виток дискусій із приводу необхідності повернення контингенту на батьківщину. Народний депутат Сергій Соболєв із фракції «Наша Україна» сказав в інтерв’ю Бі-Бі-Сі, що трагедія, яка сталась у неділю, пришвидшить процес виведення українського контингенту з Іраку. Голова комітету з питань національної безпеки і оборони українського парламенту Георгій Крючков також заявив, що смерть українців може серйозно вплинути на обговорення питання виводу військ із Іраку у Верховній Раді. Парламент ще у грудні минулого року схвалила постанову з рекомендацією до президента вивести українських вояків (правда, рішення носило більше популістський, аніж прагматичний характер, оскільки приймалося в часи загальної передвиборної ейфорії). Віктор Ющенко пообіцяв, що саме виведення військ із Іраку буде для нього пріоритетним питанням, як тільки обійме президентську посаду. Наскільки реально, що подібний указ буде підписаний найближчим часом — невідомо. Чимало західних експертів вважають, що приймати рішення подібного роду саме зараз означатиме залишити Ірак сам на сам із власними проблемами в час, коли країна як ніколи потребує підтримки. Можуть не зрозуміти Україну й партнери по коаліції — насамперед Польща та США. Слід зазначити, що поляки також оголосили приблизні строки виведення свого контингенту, однак це відбуватиметься не спонтанно. При цьому тиск на американський чи польський уряд із боку громадськості не менший, аніж в Україні стосовно необхідності повернути свої війська додому.

«Із перших днів вступу на посаду президента Віктора Ющенка буде вирішуватися питання про виведення українських миротворців із Іраку», — про це учора заявив один із керівників виборчої кампанії Віктора Ющенка, віце-спікер Верховної Ради України Олександр Зінченко. Він підкреслив, що виведення контингенту є складною процедурою, яка обтяжена політичними, фінансовими та військовими процесами. Крім того, це питання повинно буде також узгоджене дипломатично.

За розширення «миротворчої функції» України, однак не у випадку з Іраком виступає перший міністр оборони України (1991 — 1993) Костянтин Морозов. У коментарі «Дню» він наголосив: «Я завжди був прихильником участі українців у миротворчих операціях із тих причин, що це додає досвіду, але в цій ситуації присутній специфічний чинник, пов’язаний із особистою позицією Леоніда Кучми, який був зацікавлений у відправці українців до Іраку. Цю позицію часто критикувала опозиція».

Український контингент в Іраку — четвертий за чисельністю військових у складі міжнародної коаліції під проводом американців. Про високий рівень професіоналізму українських вояків дуже часто заявляли на найвищому рівні — як іноземні уряди, так і міжнародні організації. Цілком зрозуміло, що виведення військ може серйозно вплинути на ситуацію в регіоні. Тим більше зараз, коли самі іракці поки що не здатні підтримувати безпеку власними силами.

Загиблих ховатимуть і на Житомирщині

З восьми загиблих у неділю від вибуху авіаційних бомб в Іраку вояків четверо призивались з Житомирської області. Як повідомив «Дню» оперативний черговий штабу 8-го армійського корпусу підполковник Василь Солодкий, це житомирянин капітан Валерій Бражевський, у якого двоє синів — один школярик, інший піде до школи тільки через два роки. Серед жертв трагедії також капітан Сергій Андрущенко, який жив у приміському військовому селищі Озерному — в нього один син, якому тільки шість років, старший сержант Віра Петрик, яка жила в Житомирі та виховувала двох дівчаток, старший прапорщик iз села Висока Піч Житомирського району Володимир Сєдой, який також мав сім’ю. Серед поранених ще виходець з Житомирщини, старший прапорщик Михайло Горичевський з села Дубовий Гай, що в Овруцькому районі. Усе це військовослужбовці, пояснив В.Солодкий, які проходили службу в різних частинах на території області та при комплектуванні бригади для відправки до Іраку на базі Південного оперативного командування виявили бажання служити в миротворчому контингенті. Майже всіх загиблих вояків ховатимуть там, звідки вони призивались, тобто на Житомирщині. Тільки тіло В.Петрик повезуть на Львівщину, звідки вона родом. Відповідальними за організацію похорон призначені начальники відповідних гарнізонів, куди повинні прийти скорботні вантажі, повідомляє Валерій КОСТЮКЕВИЧ, «День».

Сергій СОЛОДКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: