Головний епізод прес-конференції Арнольда Шварценеггера настав у той момент, коли культурист, який має намір стати губернатором, відмовився відповідати на запитання, заявивши: «Публіку не цікавлять цифри». Тобто пан Шварценеггер, по суті, дав зрозуміти, що його слава дає йому право брехати заради свого обрання. Чи зможе він після цього уникнути прикрощів?
Репортери намагалися дізнатися у Шварценеггера подробиці його програми щодо скорочення бюджетного дефіциту. Кандидат у губернатори сказав дуже мало про те, що пропонує зробити. Але при цьому він уже примудрився зробити заяви, які є чистою брехнею. Навіть те, як він охарактеризував стан економіки штату Каліфорнія, — це найчистіша фантазія. Шварценеггер стверджує, що керівництво штату вороже ставиться до бізнесу і що жителі Каліфорнії стогнуть під важким тягарем податків. Проте, кинувши погляд на цифри, ви зрозумієте, що це твердження кандидата у губернатори — чиста белетристика. З середини 1990 років у Каліфорнії кількість робочих місць зростала швидше, ніж загалом по країні. І в той час як у країні настав технологічний спад, ситуація у цьому штаті була не гіршою, ніж в інших куточках США. Під час проведеного нещодавно дослідження з’ясувалося, що технологічний сектор Каліфорнії витримав економічний спад краще, ніж такий самий сектор у Техасі.
Загальновідомо, що Каліфорнія не входить до числа штатів з високим оподаткуванням: у 1990-х рр. державні та місцеві податки більш-менш відповідали середньому рівню у США. Хоч вірним є твердження про те, що деякі люди платять тут сміхотворно низькі податки на власність. Уоррен Баффет, який, судячи з усього, є економічним радником Шварценеггера, навів чудовий приклад: він платить 14 тис. 401 долар як податок на власність з власного будинку у штаті Омаха, який коштує 500 тис. доларів. Водночас він сплачує податок лише 2 тис. 264 долари з власного будинку в Каліфорнії, який коштує 4 млн. доларів. Але Шварценеггер швидко дав зрозуміти Баффету, що той повинен дотримуватися обговорюваної теми і не згадувати незручні факти.
Головною причиною крайньої непопулярності відкликаного з посади губернатора Каліфорнії Грея Девіса є те, що він, на відміну від своїх суперників, змушений був вжити болючих заходів щодо скорочення бюджету штату. Хоча ЗМІ продовжують чомусь говорити про дефіцит у розмірі $38 млрд., в реальності запланований обсяг дефіциту бюджету на майбутній рік не перевищує $8 млрд.
Шварценеггер каже, що він врівноважить бюджет, але при цьому сміливо оголошує, що виступає проти будь-яких непопулярних заходів. Він хоче скасувати рішення про збільшення оплати за ліцензію на транспортні засоби, яка відіграла важливу роль у забезпеченні нещодавнього фінансового прогресу. Він каже, що не пропонуватиме жодного зростання податків. І хоча ці обіцянки означають, що він повинен піклуватися про скорочення витрат, він, як з’ясовується, відмовляється гарантувати їх скорочення. Відомо, що у бюджетних планах домінують витрати на освіту, які становлять понад половину загальних витрат. На другому місці — витрати на медичне обслуговування. Але кандидат стверджує, що він не змінюватиме статті витрат на освіту. А різкі скорочення медичних витрат були б не тільки жорстокими, але й безглуздими. Коротше кажучи, висновок простий: у Шварценеггера немає жодних шансів збалансувати бюджет, якщо він має намір дотримуватися всіх своїх обіцянок.
Але кандидат каже, що деталі не мають значення, що публіка хоче обрання на пост губернатора тієї людини, яка буде «досить жорсткою». Чи справді він вважає, що виборці сплутають його з тими героями, яких він грає у фільмах? Тож питання полягає в наступному: чи може знаменитий кандидат, працюючи мускулами, розчистити собі шлях на державну посаду, роблячи при цьому безвідповідальні заяви?