Республіканська більшість Палати представників Конгресу США явно втрачає довіру до країн пострадянського простору. Згідно з законопроектом Комітету з асигнувань при американському Конгресі цим країнам планується значно урізати допомогу, спрямовану на поліпшення ситуації з правами та свободами громадян. Наступного року загальний обсяг цієї допомоги для країн колишнього СРСР становитиме 768 мільйонів доларів, що на 42 мільйони доларів менше, ніж у поточному році, повідомило радіо «Свобода». Тенденція, названа дипломатичною мовою як «зміна пріоритетів» США, може торкнутися й низки інших регіонів світу. Це стосується передусім Південної Америки, де США без великого успіху намагалися боротися з наркоторгівлею, а також Балкан і Південно-Східної Європи. Допомогу можуть скоротити на 76 мільйонів доларів.
Американськi асигнування Україні, яка в попередні роки з неприхованим пафосом вихвалялася своїм входженням до «трійки» найбільших реципієнтів американської допомоги, теж зазнає відчутного скорочення. Як стало відомо кореспонденту «Дня» від представника Посольства США в Києві, конгресмени пропонують затвердити для України допомогу в обсязі не більшому, аніж $125 млн. У поточному році ця сума становить «не менше $170 млн.». При цьому, за словами представника Посольства, формулювання «не менше» дозволило втілювати в Україні ще й додаткові програми. Тому можна з певністю сказати, що цьогорічні американські асигнування на сприяння розвитку демократичних цінностей в Україні оцінювалися приблизно у $229 млн.
До речі, вже в цьому році на третє місце за величиною отримуваної від США допомоги після Ізраїлю та Єгипту досить непомітно вийшла Росія. Представник Посольства США також поінформував, що і в 1998 та 1999 роках належність України до згаданої «трійки» була досить відносною. Оскільки, скажімо, в 1998 році за отриманням американських асигнувань Україну випереджала Боснія та Герцеговина. На верхніх позиціях американського рейтингу допомоги перебувала також Колумбія. Відтак Києву, можливо, буде й легше пережити законотворчий сюрприз конгресменів США, які ще протягом своїх лютневих відвідин Києва погрожували переглянути політику розподілу грошей американських платників податків. Утім, Київ поки що може сподіватися, що сума допомоги буде збережена на нинішньому рівні. Принаймні свою впевненість у цьому висловив під час перебування в Києві координатор Держдепартаменту США Вільям Тейлор.
У випадку, якщо допомогу все-таки уріжуть, то й тут Україні, напевно, не слід впадати у відчай. Щонайменше тоді їй не доведеться вислуховувати слова на кшталт: «Даємо допомогу, то маємо право давати й поради». А нашим донорам у свою чергу не доведеться вислуховувати критику щодо подібних реплік...